دانشگاه علوم پزشکی مشهد جایگاه بسیار خوبی در حوزه آمار دارد

  • PDF

سرپرست اداره آمار دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: این دانشگاه  به دلیل استفاده از فناوری اطلاعات و نرم افزارهای گزارش ساز حرفه ای از جایگاه بسیار بالایی در میان دیگر دانشگاه های علوم پزشکی کشور در حوزه آمار برخوردار است.

دکتر مریم سالاری در گفت‌وگو با وب دا؛ در خصوص روز جهانی آمار، گفت: بیستمین سال روز ملی آمار و برنامه ریزی را به مدیران، اساتید، کارشناسان و همه علاقمندانی که از آمار به نیکی یاد می کنند تبریک می گویم.

 وی ادامه داد: نظام سلامت در شرایط محدودیت منابع، شرح وظایف و گستردگی واحدها جهت ارائه خدمات؛ نیازمند نظام های اطلاعات سلامت به روز و در دسترس است.

سرپرست اداره آمار دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: در همین راستا اداره آمار دانشگاه علوم پزشکی مشهد در چندین محور تلاش در تولید آمارهای رسمی دارد.

دکتر سالاری بیان داشت: اولین محور مستند سازی سوابق آمارهای رسمی است؛ تا بدانیم در گذشته از نظر شاخص ها در چه جایگاهی قرار داشته ایم و اکنون این جایگاه در کجا قرار دارد.

وی یادآور شد: گام دوم مستند سازی تعاریف استاندارد، شاخص ها و اقلام آماری به منظور برداشت های یکسان از اطلاعات است و محور سوم بالا بردن سهم آمارهای ثبتی( ثبت اطلاعات در هنگام وقوع اطلاعات) در کل آمارهای رسمی دانشگاه می باشد.

سرپرست اداره آمار دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: تلاش ما تحلیل داده های رسمی دانشگاه جهت کمک به تصمیم سازی مدیران ارشد دانشگاه، برنامه ریزی جهت دسترسی سریع و آسان مدیران ارشد به اطلاعات و آمارهای رسمی و در نهایت کاهش بی پاسخی در آمار با ایجاد ساختار و فرآیندهای جدید است.

دکتر سالاری خاطر نشان کرد: آمار و اطلاعات از جمله قوی ترین ابزار و صنایع جهت برنامه ریزی آینده، ارزیابی عملکرد گذشته و تصمیم سازی در سطوح مختلف مدیریتی است.

وی تاکید کرد: نظام های آماری و برنامه ریزی به عنوان دو نظام  پایه در خدمت توسعه و پیشرفت هر جامعه است و کارکرد موفق نظام آماری مانند هر نظامی نیازمند برنامه ریزی و نظارت بیشتر است.

سرپرست اداره آمار دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خاطر نشان کرد: اداره آمار دانشگاه علوم پزشکی مشهد در راستای تحقق اهداف طراحی شده در نظام آماری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ تمرکز خود را بر ایجاد پایگاه داده متمرکز و به کارگیری فناوری اطلاعات در امر تولید، جمع آوری و تحلیل داده های رسمی قرار داده است.

دکتر سالاری بیان داشت: در حال حاضر حدود 97 نماینده آماری در کل حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سه حوزه بهداشت، درمان و آموزش فعالیت و در جمع آوری و فرآیندهای جدید  اطلاعات به ما کمک می کنند.

وی تلاش تصمیم گیران ارشد را اهمیت دادن به علم آمار و ارتقای آن نسبت به گذشته دانست و بیان داشت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در میان دیگر دانشگاه های علوم پزشکی در کشور در حوزه آمار و برنامه ریزی از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است و مشاوره های زیادی در این راستا به دیگر دانشگاه ها ارائه می دهد.

دکتر سالاری گفت: این موفقیت به دلیل استفاده از فناوری اطلاعات و نرم افزارهای گزارش ساز حرفه ای و ساختار بسیار خوبی است؛ که این علم در دانشگاه علوم پزشکی مشهد دارا می باشد.

وی ابراز داشت: اداره آمار دانشگاه علوم پزشکی مشهد به صورت مداوم در حال تولید و شفاف سازی اطلاعات است؛ زیرا هر چه را که نشود اندازه گیری کرد نمی توان مدیریت کرد و این تولید اطلاعات در تصمیم سازی بسیار اهمیت دارد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.