در راستای تحقق اهداف برنامه نظام ارجاع؛ اجرای طرح یکپارچه سازی کدهای ارائه خدمت

  • PDF

طراحی اپلیکیشن نوبت دهی بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بستر تلفن همراهیکی از مهمترین الزامات شکل گیری نظام سلامت الکترونیک یکپارچه و استقرار پرونده الکترونیک سلامت، استفاده از کدهای واحد در خدمات، کالاها و تمام عناصری است که در نظام سلامت نقش داشته یا تبادل می شوند.

به گزارش وب دا، در این راستا نشست کشوری (مجمع کدینگ سلامت ایرانیان )رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با مسئولان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به صورت وب کنفرانس برگزار شد.

در این نشست پنل های تخصصی با دو محور کدهای دارویی و کدهای آزمایشگاهی درنظر گرفته شده تا بعداز بحث و تبادل نظر، این کدها نهایی و یکپارچه سازی شود و بتوان آنها را در تمامی سامانه ها مستقر نمود.

مدیر آمار وفناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حاشیه این نشست در گفتگو با وب دا با بیان اینکه در مورد کدینگ جامع دارو،لوازم مصرفی،آزمایشهاو رادیولوژی در قالب پنل های تخصصی بحث و گفتگو شد ، اظهار کرد: وزارت بهداشت به زودی با اعلام رویکرد خود در خصوص کدینگ استاندارد برنامه عملیاتی ،وظایف مربوط به هر معاونت و همچنین برنامه زمانبندی مربوط به کلیه دانشگاه ها را ابلاغ  خواهد کرد.

مهندس ساداتی خاطر نشان کرد: با پیاده سازی و اجرای کدینگ یکسان واستاندارد ،خصوصا در حوزه دارو ؛ علاوه بر اینکه از بروز خطاهای احتمالی جلوگیری میشود باعث صرفه جویی در زمان و منابع مالی در مراکز درمانی دانشگاه خواهد شد.

وی استاندارد بودن تعریف دارو در سیستم های بیمارستانی و داروخانه ها و همچنین امکان نظارت و ارزیابی چرخه دارویی توسط معاونت های غذا، دارو و درمان دانشگاه را از دیگر مزایای این طرح برشمرد.

رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز به وب دا گفت: با یکپارچه سازی کدهای ارائه خدمت در زمان تبادل می توانیم اطلاعات یکپارچه دریافت کنیم، تا زمانی که کدها یکپارچه نشود، اطلاعات نیز یکپارچه نخواهد شد. به عنوان مثال، چنانچه یک دارو در یک سامانه با یک کد و در سامانه ای دیگر، با کد دیگری ثبت شود، زمانیکه بخواهیم آنها را در پرونده الکترونیک سلامت یکپارچه کنیم، یکدیگر را نمی شناسند، بنابراین کدها اجازه می دهند که اطلاعات یکپارچه شده و داده های کلان را به این روش به راحتی بازیابی و استخراج کنیم.

دکتر صفی خانی تصریح کرد: این کدها برای یکسان سازی اطلاعات تمامی خدمات سلامت، بیماران، داروها، مراکز ارائه دهنده خدمت و تجهیزات پزشکی کاربرد دارد. مثلا، این امکان را می دهد که یک مرکز با اطلاعات واحد در تمامی سامانه ها قابل شناسایی باشد. یعنی چنانچه مراکز و بیمارستان ها با یک کد ثبت شوند، عملا اطلاعات بیمارستان ها با همان کد جابه جا می شوند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار

IMAGE
خدمات ایثارگرانه مدافعان سلامت ( پنج شنبه, 08 اسفند 1398 )