نام نویسی در در جشنواره انتخاب دانشجوی نمونه از 20 مهر ماه آغاز می شود

  • PDF

نام نویسی در جشنواره انتخاب دانشجوی نمونه از بیستم مهر ماه به طور همزمان در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور آغاز می شود.

به گزارش وب دا، نام نویسی در این جشنواره از ۲۰ مهر لغایت ۴ آبان‌ماه انجام می شود و دانشجویان علاقمند به شرکت در این جشنواره می توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی جشنواره به نشانی nemooneh.behdasht.gov.ir، ضمن مطالعه دقیق آیین‌نامه و شیوه‌نامه در سال ۹۸، نسبت به تکمیل اطلاعات درخواستی و ثبت‌نام در جشنواره اقدام نمایند.

دبیرخانه دانشگاهی جشنواره انتخاب و معرفی دانشجوی نمونه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در محل ساختمان مرکزی شماره ۳ این دانشگاه واقع شده است؛ علاقمندان در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به صورت حضوری به نشانی کوی پردیس دانشگاه، ساختمان مرکزی شماره ۳، طبقه اول غربی، مدیریت امور فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه مراجعه و یا با شماره تلفن ۳۸۸۲۳۲۶۰ داخلی ۳۷۷ تماس حاصل نمایند.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای دست یابی به اهداف نیازمند همکاری والدین دانشجویان است

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: باتوجه به گستردگی و تعداد دانشجویان، دانشگاه برای دست یابی به اهداف علمی، آموزشی، دانشجویی نیازمند همکاری والدین دانشجویان است زیرا رها کردن دانشجویان از سوی خانواده ها با تصور اینکه دانشجو نیاز به حمایتهای فرهنگی و عاطفی ندارد تصور نادرستی است.

به گزارش وب دا، دکتر دارابی در همایش والدین دانشجویان جدید الورود با اشاره به اینکه زحمات والدین به بار نشسته و با حمایت های مادی و معنوی والدین دانشجویان وارد فاز دیگری از زندگی اجتماعی شدند، بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در کنار مضجع شریف رضوی است و این پیوند فرهنگی وعلمی زمینه مناسبی را برای آماده شدن فرزندانتان برای ورود به محیط کاری اینده و تشکیل خانواده فراهم می کند.

وی با بیان اینکه افرادی که تربیت یافتگان کانون گرم خانواده و دانشگاه هستند و وجودشان ثمره تلاش والدین است، اظهار امیدواری کرد: شرایط به گونه ای باشد که خروجی کانون خانواده و دانشگاه فردی باشد که مردم از خدمت آنها بهره بگیرند چراکه خدمت در حوزه سلامت با هیچ چیز دیگر قابل مقایسه نیست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه مسئولان دانشگاه باید طوری عمل کنند که فرزندان شما روحیه پرسشگری و پژوهش را کسب کنند، افزود: به لحاظ فرهنگی نیز فرزندان شما باید مبادی اخلاق و در روابط اجتماعی نیز ارتباط خوبی با دیگران برقرار کنند.

وی گفت: در حوزه خدمت رسانی نیز باید فرزندان شما طوری رفتار کنند که مردم قدردان باشند و هر خدمتی که برای دیگران انجام می دهند قطعا دعای خیر بیمار و خانواده بیمار همراه آنها خواهد بود.

دکتر دارابی با بیان اینکه باید کاری کنیم که اخلاق حرفه ای بین دانشجویان فراگیر شود زیرا در جشن فارغ التحصیلی آنها قسم یاد می کنند که حتی به دشمن آنها اگر نیاز به کمک در حوزه سلامت داشت خدمت رسانی کنند، ادامه داد: والدین نیز همانطور که در دوران تحصیل در مدارس نگران فرزندانشان بودند باید همچنان پیگیر شرایط فرزندشان باشند چراکه در حال حاضر ما با جنگ اقتصادی و فرهنگی روبرو هستیم و هدف دشمنان در جنگ فرهنگی جوانان است.

وی با تاکید براینکه باید در انتخاب دوست مناسب در محیط های خوابگاهی، آموزشی و اجتماعی همراه فرزند خود باشید، بیان کرد: حوزه نظارتی دانشگاه فعال است و به موضوعات رسیدگی می کنند؛ علاوه براین دفتر مشاوره دانشگاه نیز برای ارائه خدمت به دانشجویان فعال است اما با توجه به تعداد کثیر دانشجویان والدین نیز باید مسئولان دانشگاهی را در موضوعات فرهنگی و اخلاقی یاری رسانند تا دانشجویان کمتر دچار اسیب شوند و مقررات آموزشی را رعایت کنند.

دکتر دارابی اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد بزرگترین دانشگاه شرق کشور است که در رتبه بندی های ملی و بین المللی حائز رتبه های برتر است اما والدین باید در هدایت فرزندشان به سمت درست با دانشگاه همکاری کنند تادانشجویان به شرایط مطلوب علمی دست یابند.

مراسم آغازین سال تحصیلی جدید در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

مراسم آغازین سال تحصیلی جدید در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

مراسم آغازین سال تحصیلی جدید در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، قدر هم‌جواری امام رضا(ع) و فرصت کسب فضائل معنوی را بدانند

  • PDF

پیوستن دانشگاه مشهد به فاز اجرایی پروژه نسخه نویسی و نسخه پیچی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه، موارد اخلاقی، علمی، ارزشی و پژوهشی این دانشگاه را برای دانشجویان ورودی سال جاری ترسیم و از آنها خواست قدر تحصیل در این دانشگاه را که افتخار مجاورت با امام مهربانی‌ها را دارد بدانند.

به گزارش وب دا، دکتر محمد رضا دارابی که در مراسم آغاز سال تحصیلی 98 – 99 این دانشگاه و در جمع دانشجویان و استادان سخن می‌گفت با اشاره به سابقه‌ی تأسیس این دانشگاه و زحماتی که برای بالندگی و گسترش آن کشیده شده افزود: از حدود 70 سال پیش که این دانشکده تأسیس شده تا امروز، تلاش‌های بسیار ارزنده و جانانه‌ای برای گسترش علمی و جایگاهی این دانشگاه از سوی بنیان‌گذاران، استادان و دانشجویان صورت گرفته تا دانشگاه علوم پزشکی مشهد به وضعیت افتخارآمیز امروزی رسیده است.

دکتر دارابی گفت: اگر بنیانگذاران دانشگاه که جمعی از آنها از میان ما رفته‌اند و جمعی دیگر هنوز در قید حیات هستند امروز در اینجا می‌بودند و افتخارات دانشگاه را می‌دیدند بر خود می‌بالیدند که این مجموعه‌ی بزرگ علمی و دانشگاهی به این درجه از عظمت و افتخار دست یافته است.

وی با اشاره به هفته‌ی دفاع مقدس، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره‌ی شهیدان انقلاب و دفاع مقدس گفت: جا دارد از کسانی که در عرصه‌های مختلف انقلاب، دفاع مقدس، دفاع از حرم و سایر بزنگاه‌های انقلاب اسلامی، با اهدای جان‌ شیرین‌شان از ارزش‌ها و از مرز و بوم میهن اسلامی دفاع کرده و انقلاب را جانی دوباره بخشیده‌اند یادی بکنیم و به سایر رزمندگان، آزادگان، جانبازان عزیز که شهدای زنده هستند و سایر خدمت‌گزاران به این نظام مقدس، از جان و دل حرمت‌گذاری نماییم، چرا که آنان با جان‌فشانی و فداکاری، امنیت و آسایش را برای ما به ارمغان آوردند.

وی ضمن خوش‌آمدگویی به دانشجویان و تبریک آغاز سال تحصیلی جدید گفت: این دانشگاه علاوه بر افتخارات علمی و رتبه‌های جهانی و بین‌المللی که با ارزیابی نهادهای مستقل علمی از اقصی نقاط جهان، واجد آنها شناخته شده است یک ویژگی خیلی خاص دارد که باید مورد توجه دانشجویان قرار گیرد و این ویژگی که مهم‌تر از جنبه‌ی علمی هم هست و ارزش معنوی بالایی دارد مجاورت به حرم امام‌ مهربانی‌ها و افتخار زائر بودن آن حضرت است که باید دانشجویان عزیز، برای کسب فضائل معنوی و تخلق به اخلاق دینی، از این فرصت حداکثر استفاده را ببرند.

وی ضمن آرزوی موفقیت برای کسانی که لباس خدمت در نظام مقدس جمهوری اسلامی را به تن دارند گفت: این خدمت‌گزاران بخصوص در دو بخش امنیت و سلامت، از جایگاه ویژه‌ای در نزد مسؤولان نظام برخوردار هستند.

وی ادامه داد: اگر امنیت و آرامش در کشور نباشد ما قادر نیستیم در این فضای امن و آرام به تحصیل علم و دانش و زندگی سرافرازانه و آزادانه بپردازیم و از نعمت زندگی در جوار آقا علی‌بن‌موسی الرضا(ع) بهره‌مند گردیم.

وی خاطر نشان کرد: همچنین کسانی که در حوزه‌ی سلامت فعالیت می‌کنند وظایف سنگینی بر عهده دارند که مشکلات سلامت و تندرستی جامعه را حل کنند.

وی در خصوص افتخارات علمی این دانشگاه گفت: علاوه بر کسب رتبه‌های ملی و بین‌المللی، این دانشگاه توانسته است به مدد استادان و دانش‌پژوهان و نیز با کمک‌های وزارت بهداشت، با به خدمت‌گرفتن 960 عضو هیأت علمی، از موقعیت ممتازی در کشور برخوردار باشد و به اولین و بزرگ‌ترین دانشگاه علوم پزشکی شرق کشور تبدیل گردد.

دکتر دارابی اضافه کرد: در خصوص نسبت دانشجو به استاد، وضعیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بسیار عالی است و در حالی که در برخی دانشگاه‌ها این نسبت 250 دانشجو به ازای هر استاد است در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به ازای هر 10.3دانشجو یک استاد داریم که نسبت بسیار افتخارآمیزی است.

وی دو نشانگان «متن» و «مشی» در دانشگاه علوم پزشکی مشهد را اولویت‌های علمی و معنوی این دانشگاه برشمرد و گفت: از جهت پرداختن به متن که مراد از آن، وجوه علمی و پژوهشی دانشگاه است استادان زبده و سرآمد را به کار گرفته‌ایم و در شش سال گذشته 200 تن از جوانان نخبه، دانشور، به‌روز، علاقه‌مند به خدمت و فرهیخته‌ی دانشگاهی را جذب هیأت علمی دانشگاه کرده‌ایم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن تأکید بر اهمیت دادن به کسب دانش عمیق و واقعی در رشته‌ی پزشکی که با سلامت مردم سر و کار دارد گفت: دانش و معرفت علمی شما باعث احیای نفس انسان می‌شود که سفارش قرآن کریم است و در سوره‌ی مائده آمده که اگر یک شخص نجات یابد گویی که همه‌ی مردم نجات یافته‌اند.

وی ادامه داد: ارتقای شاخص‌های بهداشت و درمان، احیای نفس انسان و بهبود بیماری‌ها و کسب سلامت و تندرستی، حاصل زحمات همین قشر فرهیخته و دانش‌آموختگان همین دانشگاه‌هاست.

وی قبول شدن در رشته‌ی پزشکی را یک نعمت دانست که باید دانشجویان قدر آن را بدانند و شکر آن را با تخلق به اخلاق حرفه‌ای و خدمت واقعی به سلامت مردم، به جای آورند.

وی گفت: اثر این نعمت، خیر دنیا و آخرت دارد و اگر درست خدمت کنید هم خودتان، هم فرزندان‌تان در زندگی خانوادگی آینده و هم والدین‌تان از این خیرات نصیب می‌برند و بهره‌مند می‌شوند زیرا دعای خیر مردم و بیماران همواره بدرقه‌ی راه پزشکان و خدمت‌گزاران حوزه‌ی سلامت است.

وی تصریح کرد: این خیرات، به شرط خدمت صادقانه و عالمانه به مردم است و اگر کسی به این رشته به چشم یک ممر معیشت و رفاه نگاه کند و این وجهه را نصب العین خود قرار دهد، خیر آخرت از او سلب خواهد شد و ارزش و جایگاه این حرفه‌ی مقدس را نیز خدشه‌دار می‌کند.

دکتر دارابی تأکید کرد: در این دانشگاه، بر خلاف سایر دانشگاه‌ها، مشی و منش بیش از متن اهمیت دارد زیرا هدف از تحصیل در این دانشگاه، تنها کسب علم و دانش نیست بلکه آموختن مشی و منش انسانی و تخلق به اخلاق حرفه‌ای، هدف نهایی و غایی در خدمت به مردم است.

وی کسب رتبه‌ی علمی، نگارش مقاله، کسب امتیاز جایگاهی و سایر وجوه دانشی، ابزار کمی هستند که باید در اختیار و در خدمت هدف کیفی که همان منش و مشی استادی و خدمت پزشکی است قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بخش دیگری از سخنانش به خاص بودن محیط دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشجویانی که افتخار تحصیل در این محیط را پیدا می‌کنند ضمن رعایت دقیق مقررات آموزشی، باید از نظر فرهنگی، ارزشی و انضباطی نیز مراعات قوانین و مقررات دانشگاه را داشته باشند.

وی به تسهیلات و امکانات آموزشی، محیطی، رفاهی و تحصیلی دانشگاه برای دانشجویان اشاره کرد و گفت: همه‌ی این شرایط و زمینه‌ها مهیا شده تا شما به کسب علم و دانش بپردازید و برای ارتقای اخلاق اسلامی و حرفه‌ای تلاش کنید.

وی گفت: والدین شما، شما را به دانشگاه سپرده‌اند و انتظارشان این است که زمانی که از دانشگاه خارج می‌شوید کامل‌تر، اجتماعی‌تر، باشخصیت‌تر و عالم‌تر از زمانی باشید که وارد دانشگاه شده‌اید.

وی ضمن توصیف سه رده‌ی خدمتی در دانشگاه شامل اعضای هیأت علمی، دانشجویان وکارکنان دانشگاه گفت: برای مشکلات و مسائلی که از نظر عدم رعایت مقررات و ضوابط دانشگاه ممکن است برای هر یک از این گروه‌ها پیش بیاید نهادهایی در دانشگاه پیش‌بینی شده که امیدواریم هر گز شرایطی پیش نیاید که به این نهادها نیاز داشته باشیم و همه‌ی گروه‌ها با رعایت شئونات اخلاقی،‌ دینی‌، علمی و دانشگاهی، ما را در ارائه‌ی خدمت هر چه بهتر و با کیفیت‌تر به مردم یاری کنند.

وی در پایان یا یادآوری جایگاه معلم و استاد در نظام اسلامی و دانشگاهی گفت: پیامبر اکرم(ص) که الگوی تمام انسان‌ها هستند چنان به علم و دانش و مقام معلم و استاد اهمیت می‌دادند که در قبال آموزش علم به یاران‌شان، اسرا را آزاد می‌کردند به همین جهت ما هم باید به استادان احترام بگذاریم و حرمت و جایگاه آنان را حفظ کنیم.

وی گفت: ما در همه‌ی سطوح مدیریتی دانشگاه و در همه‌ی معاونت‌ها آماده‌ی شنیدن صحبت‌ها و مشکلات شما هستیم و کمک می‌کنیم که محیطی امن و آسوده برای کسب دانش و علم و فضائل معنوی به دور از حاشیه‌ها ایجاد کنیم که هم اهداف دانشگاهی نظام محقق شود و هم اینکه فرهیختگانی با اخلاق و ارزش‌های اسلامی تربیت و تحویل جامعه نماییم.

بازدید رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد از روند نام نویسی دانشجویان جدید

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور در پردیس دانشگاه ضمن بررسی روند نام نویسی متمرکز، در جریان روند ارائه خدمات به دانشجویان جدید قرار گرفت.

دکتر محمد رضا دارابی در حاشیه این بازدید  در گفتگو با وب دا اظهار کرد: ظرفیت دانشگاه از آنچه به سازمان سنجش و وزارتخانه اعلام شده بود افزایش یافته به گونه ای که در بعضی رشته ها  مانند پزشکی شاهد رشد 120 درصدی هستیم و بیش از هزار دانشجوی ورودی جدید در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ثبت نام می شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه دانشجویان پذیرفته شده بیشتر از ظرفیت اعلام شده دانشگاه است، عنوان کرد: همین موضوع چالشی رادر حوزه خدمت رسانی به دانشجویان فراهم کرده است اما تلاش می شود تا خدمات رفاهی و اسکان برای همه دانشجویان در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: دانشجویان پسر در روزهای 31 شهریورماه و یکم مهرماه و دانشجویان دختر در روزهای دوم و سوم مهرماه مراحل ثبت نام خود را به صورت متمرکز انجام می دهد تا در نهایت با اتمام فرایند، کارت دانشجویی خود را دریافت کنند و با همان کارت می توانند از همه خدمات رفاهی، اسکان، حمل و نقل و فرهنگی استفاده کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید براینکه دانشجویان با رتبه خوب یک یا دو رقمی در این دانشگاه پذیرفته شدند که این موضوع مایه خرسندی آنها است، ابراز کرد: طی گفتگویی که با دانشجویان و والدین شان انجام شد از فرآیند کار رضایت داشتند.

دکتر دارابی بیان کرد: در بعضی رشته ها مانند رشته پزشکی شاهد رشد حضور 120 درصدی دانشجویان هستیم و مابقی رشته ها نیز به نسبت افزایش یافته است که با این اتفاق ارائه خدمات رفاهی برای دانشگاه با چالش روبرو شده است اما برای همه دانشجویان خدمات رفاهی در نظ گرفته می شود.

وی گفت: هشتم مهرماه نیز سمینار توجیهی ویژه دانشجویان و خانواده های آنها در دو تالا رازی  وابن سینا با حضور مسئولان دانشگاه برگزار می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: تقریبا 60 درصد پذیرفته شدگان را دختران دانشجو  ومابقی را پسران دانشجو تشکیل می دهند.

آغاز ثبت نام دانشجویان جدید  در دانشگاه 98.6.31

آغاز ثبت نام دانشجویان جدید  در دانشگاه 98.6.31

آغاز ثبت نام دانشجویان جدید  در دانشگاه 98.6.31

آغاز ثبت نام دانشجویان جدید  در دانشگاه 98.6.31

 

 

آخرین اخبار