نگاهی به دستاوردها و توسعه شاخص های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد پس از پیروزی انقلاب اسلامی

  • PDF

دانشکده پزشکی مشهد در سال 1328 و در محل دبستان 6 کلاسه ای به نام دبستان همت تاسیس شد. در این سال دانشکده رسما کار خود را با 61 دانشجو، یک دانشیار و 7 نفر معلم حق التدریسی آغاز نمود. در سال 48 و 49 علاوه بر دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکی نیز فعال شد و در سال تحصیلی 53-54 دانشکده علوم دارویی و تغذیه مشهد نیز به مجموع دانشکده های قبلی ملحق شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تغییرات کلی در بافت وزارت خانه ها در سال 1365 دانشگاه های علوم پزشکی کشور و علوم وابسته به آن از وزارت علوم و اموزش عالی منفک و با وزارت بهداری تواما تحت عنوان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به کار خود ادامه داد و دانشگاه مشهد نیز به تبع ان بتدریج به دو موسسه مستقل به نام های دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه علوم پزشکی مشهد شناخته شد که هر یک با مدیریت جداگانه اداره می گردد.

در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان یکی از 5 دانشگاه برتر کشور بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی شرق کشور محسوب می شود و علاوه بر خدمت رسانی به مجاوران به زائران بارگاه منور حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) نیز خدمات رسانی می کند.

رسالت این دانشگاه تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت آحاد جامعه به مدد پرورش استعدادها از طریق تعلیم و تحقیق، ایجاد امکانات پژوهشی برای افزایش توان علمی تحقیقاتی در زمینه مسایل بهداشتی، درمانی و ارتقاء سطح سلامت استان است .

از آنجا که دانشگاه علوم پزشکی مشهد، علاوه بر آموزش؛ عهده دار  رفع نیازهای بهداشتی درمانی جامعه و توسعه امکانات مربوطه نيز می باشد، لذا با تمام توان و استفاده از امکانات و اختیارات در راستاي نیل به اهداف فوق تلاش مي کند .

سیر توسعه شاخص های بهداشتی، درمانی، آموزشی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون نشان می دهد که بزرگان و نام آوران بسیاری برای بارور کردن این درخت علم و دانش تلاش نموده اند و در این مسیر علاوه بر آموزش هزاران نیروی انسانی متعهد و توانمند، زیر ساخت های بهداشتی و درمانی را در سراسر استان توسعه دادند به گونه ای که در حال حاضر در دورترین نقطه استان می توان شاهد خدمات بهداشتی و درمانی مطلوب بود.

اکنون در آستانه چهلمین سالگرد این رخداد بزرگ تاریخی قرار داریم. چهار دهه از استقرار نظام جمهوری اسلامی ‌می‌گذرد، نظامی‌که ملت ایران با رنج و مرارت بسیار در کشور خود مستقر کرد در آستانه دهه چهارم پیروزی انقلاب اسلامی، باز خوانی گذشته و دستاوردهای این 40 سال حماسی می‌تواند مسیر را برای آینده‌ای روشن‌تر.مهیا سازد .

دانشگاه های علوم پزشکی کشور در حال حاضر علاوه بر وظیفه آموزش، پژوهش و تحقیقات، مسئولیت درمان و بهداشت جامعه را نیز برعهده دارند و در این زمینه از هیچ تلاشی فروگذار نیستند.

بی نیازی استان خراسان رضوی از پزشک خارجی

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه تربیت نیروی انسانی ماهر، متبحر و با اخلاق بر اساس نیاز جامعه از وظایف مهم دانشگاه ها است اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تحولات چشمگیری در حوزه تربیت نیروی انسانی کشور رخ داد به گونه ای که می توان عنوان کرد در حال حاضر حوزه سلامت بی نیاز از نیروی خارجی شده است و این در حالی است که تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به وفور پزشکانی از کشورهای پاکستان، هند، بنگلادش و فیلیپین در مناطق مختلف کشور مشاهده می شد.

دکتر محمد رضا دارابی تصریح کرد: علیرغم رشد سه برابری جمعیت کشور نسبت به بدو پیروزی انقلاب، در حال حاضر در تمام گروه های تخصصی و فوق تخصصی، و تمامی حرف پزشکی و پیراپزشکی نیروی انسانی تربیت شده است و کشورمان در این زمینه به خود کفایی رسیده است.

وی افزود: در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در حال حاضر علاوه بر حضور پزشکان عمومی و خانواده، پزشکان متخصص نیز به ارائه خدمت به مردم می پردازند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در حال حاضر 7 هزار و 500 پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصص در مناطق زیر پوشش دانشگاه فعالیت دارند اظهار کرد: نیروی انسانی در حوزه پزشکی و درمانی بر اساس نیاز استان تربیت شده اند و در این زمینه استان نیز بی نیاز است.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تمامی حوزه ها در ردیف 5 دانشگاه برتر کشور است

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در حال حاضر این دانشگاه بر اساس ارزیابی های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در تمامی حوزه ها در ردیف 5 دانشگاه برتر کشور است اظهار کرد: در برخی از حوزه ها همچون پژوهش و فناوری در ردیف دانشگاه های برتر است و در بسیاری از جشنواره های ملی و بین المللی همچون رازی، خوارزمی و المپیادهای علمی نیز  موفق به کسب رتبه های برتر شده است.

دکتر محمد رضا دارابی تصریح کرد: به همت اعضای هیات علمی، پژوهشگران و محققان، کارکنان و دانشجویان در حال حاضر در رتبه بندی های مهم جهان همچون تایمز، لایدن، شانگهای و  وبومتریک وارد شده است و موفق به کسب جایگاه های برتر در کشور شده است.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال حاضر رتبه دوم فناوری کشور را به خود اختصاص داده است اظهار کرد: به همت اعضای هیات علمی، داروها و نانو داروهای مختلفی در این دانشگاه تولید شده است که این امر علاوه بر تامین نیاز کشور و کاهش خروج ارز، موجب کارافرینی برای جوانان نیز شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه 960 عضو هیات علمی و 9 هزار و 521 دانشجو در هفت دانشکده، این دانشگاه مشغول فعالیت های آموزشی هستند خاطر نشان کرد: در حال حاضر حدود 160 رشته آموزشی در تمامی مقاطع تحصیلی از کاردانی تا مقاطع تخصصی و فوق تخصصی در این دانشگاه تدریس می شود.

فعالیت 32 بیمارستان دانشگاهی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با بیان اینکه در حال حاضر 32 بیمارستان دانشگاهی در مناطق زیر پوشش دانشگاه به مجاوارن و زائران بارگاه منور حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) خدمات ارائه می دهد اظهار کرد: علاوه بر مراکز بیمارستانی، مراکز بهداشتی درمانی، مراکز جامع روستایی و شهری نیز در تمامی نقاط استان فعال و به مردم خدمات رسانی می کنند.

دکتر دارابی با بیان اینکه استان خراسان رضوی تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه بهداشت در ردیف استان های محروم بود اما در طول 40 سال از پیروزی شکوهمند  انقلاب اسلامی اظهار کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی 23 خانه بهداشت و 54 پایگاه بهداشتی در استان فعال بود که هم اکنون به 737 خانه بهداشت و 540 پایگاه بهداشتی افزایش یافته است.

افزایش امید به زندگی از 55 سال به 74 سال در مردان و 78 سال در زنان

وی با بیان اینکه شاخص های بهداشتی یکی از مهمترین فاکتورهای مورد توجه سازمان بهداشت جهانی به شمار می رود اظهار کرد: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی میزان مرگ مادران باردار 240در هر صد هزار تولد بود که این میزان در حال حاضر به 18.08 رسیده است و میزان مرگ نوزادان  در هر هزار تولد از 40 به 8.89 و میزان مرگ کودکان زیر یک سال در هزار تولد زنده از 111 به 13.09 و میزان مرگ کودکان زیر 5 سال در هزار تولد زنده از 119 به 15.59 کاهش یافته است .

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در استان قبل از انقلاب شاخص پوشش واکسیناسیون تنها 43 درصد بود اما امروز این شاخص به 100 درصد رسیده است وبه برکت این خدمات  برخی از  بیماریها ،همچون فلج اطفال ریشه کن شده است .

دکتر دارابی اظهار کرد:  همچنین در شاخص زایمان ایمن در بیمارستان های استان نیز  قبل از انقلاب این رقم 44.4 درصد بود که این میزان هم اکنون به 99.9 درصد رسیده است و دلیل ان این است که در حال حاضر در تمام خانه های بهداشت روستایی مراقبت های اولیه بهداشتی برای تمامی گروه های سنی انجام می شود.

امید به زندگی در قبل از انقلاب 55 سال و پس از انقلاب و با تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی و افزایش امکانات و تجهیزات پزشکی و بیمارستانی امید به زندگی در میان مردان به 74 سال و در میان زنان به 78 سال رسیده است.

افزایش شش هزار و 500 تخت بیمارستانی در استان خراسان رضوی

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد  خاطر نشان کرد: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد تخت های بستری بیمارستانی در استان خراسان رضوی تنها سه هزار و 400 تخت بود که این تعداد در حال حاضر به بیش از 10 هزار تخت رسیده است.

دکتر دارابی با بیان اینکه بر اساس شاخص های توسعه درمان باید به ازای هر یک هزار نفر دو و نیم تخت بستری بیمارستانی ایجاد شود اظهار کرد: بر این اساس حدود دو هزار و 500 تخت بستری در استان خراسان رضوی کمبود وجود دارد.

وی با اشاره به تدوین سند توسعه سلامت استان و سند پیشگیری از بیماری های غیر واگیر اظهار کرد: در صورت تحقق اهداف اسناد تدوین شده و توسعه اجتماعی شدن سلامت می توان انتظار داشت که با گسترش فرهنگ خود مراقبتی و پیشگیری روز به روز نیاز استان به تخت های بستری و بیمارستان ها کاهش یابد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد  اظهار کرد: در حال حاضر در تمامی شهرستان های استان متخصصین در گروه های مختلف از جمله زنان، کودکان، جراحی، داخلی، بیهوشی و ارتوپدی حضور و به مردم خدمات ارائه می دهند.

فعالیت 792 داروخانه در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دکتر محمد رضا دارابی با بیان اینکه تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در بیشتر شهرستان های استان، داروخانه ای فعال نبود اظهار کرد: امروزه به برکت پیروزی انقلاب اسلامی تعداد داروخانه های استان از 75 واحد به 792 داروخانه افزایش یافته است و نیاز مردم را در زمینه دارو تامین می کنند.

وی تصریح کرد: علیرغم تحریم های اعمال شده علیه کشورمان، با اقدامات و برنامه ریزی های صورت گرفته داروهای مورد نیاز استان برای مدت شش ماه تامین و در این زمینه مشکلی برای مردم و سیستم بهداشت و درمان ایجاد نشده است.

ایجاد یک هزار و 600 تخت بیمارستانی در 5 سال اخیر

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در طول 5 سال گذشته یک هزار و 600 تخت بیمارستانی درمناطق زیر پوشش دانشگاه ایجاد شده است اظهار کرد: برای تامین کمبود دو هزار و 500 تخت بیمارستانی استان نیز پیش بینی های لازم شده که پروژه بیمارستان  320 تختخوابی هاشمی نژاد، بیمارستان جاده سرخس، بیمارستان امداد و جنوب و بیمارستان یک هزار تختخوابی با سرمایه گذاری بخش خصوصی از جمله این طرح هاست.

دکتر دارابی با اشاره به اینکه در حال حاضر 62 سازمان مردم نهاد در حوزه سلامت استان فعالیت می کنند اظهار کرد: این دانشگاه از حمایت خیران و سازمان های مردم نهاد در توسعه تخت های بیمارستان و زیر ساخت های بهداشتی و درمانی استقبال و حمایت می کند.

وی افزود: ساخت دانشکده داروسازی، ایجاد مرکز همایش های دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ایجاد بیمارستان 610 تختخوابی امام رضا(ع)، بیمارستان فوق تخصصی کودکان اکبر و توسعه و بهسازی تمامی مراکز درمانی از دیگر اقداماتی است که در راستای توسعه خدمات به مردم در دانشگاه انجام شده است.

برنامه تحول نظام سلامت با قوت ادامه می یابد

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به برنامه های آینده این دانشگاه اشاره کرد و گفت: برنامه تحول نظام سلامت که در راستای کاهش هزینه های درمان و گسترش خدمات به مردم به اجرا در آمده است با قوت ادامه خواهد یافت.

دکتر دارابی، پیگیری اجتماعی شدن سلامت از طریق سند توسعه سلامت استان و سند پیشگیری از بیماری های غیر واگیر، توسعه و تقویت مجامع سلامت استان، پیگیری طرح تحول و نوآوری در آموزش، ایجاد پرونده الکترونیک سلامت برای تمامی مردم استان، اجرای سیستم نظام ارجاع الکترونیک و توسعه گردشگری سلامت را از دیگر برنامه های مهم این دانشگاه برشمرد.

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار