استفاده از نوشابه های گاز دار تاثیری در فرایند هضم غذا ندارد

  • PDF

مصرف نوشابه های رژیمی افزایش وزن را به دنبال خواهد داشتاستاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: مصرف غذاهای پر چرب به خصوص همراه با نوشابه های گازدار برای سلامتی مضر است و تاثیری در فرایند هضم غذا ایجاد نمی کند.

دکتر غیور مبرهن در گفتگو با وب دا  با اشاره به اینکه برخی عقیده دارند مصرف دلستر  مضرات نوشابه های گازدار را ندارد، بیان کرد: به طور معمول در مجالس و مراسم های عزاداری، وعده شام در ساعات اخر شب سرو می شود باید توجه کرد که غذا از نمک و چربی زیادی برخوردار نباشد؛ چون بعد از صرف غذا اصولا مردم به خواب می روند و این غذای پر چربی مشکلاتی را برای گوارش آنها ایجاد می کند.

متخصص تغذیه با بیان اینکه حجم غذا را نیز باید به اندازه برای عزاداران سرو شود خاطر نشان کرد: در این ایام معمولا عزاداران چند مدل غذا را باهم مصرف می کنند که این موضوع مشکلات گوارشی زیادی را برای انها ایجاد می کند که از آن جمله می توان به نفخ ، تهوع، اسهال و استفراغ اشاره کرد.

دکتر غیور با اشاره به اینکه در ظروف پلاستیکی نباید غذاهای گرم برای عزاداران سرو شود، گفت: ظروف پلاستیکی هنگامی که غذای داغی وارد آ ن می شود حاوی مواد سمی می شود که می تواند مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد کند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه استفاده از نوشابه های گازدار مخصوصا برای افراد سنین بالا که مبتلا به فشار و چربی خون هستند مضر است و باعث تشدید بیماری آنها می شود، بیان کرد: از منظر سازمان جهانی بهداشت ، آمریکا و اروپا تقریبا غذای سالم مشخصات مشترکی دارد که از آن جمله می توان به لذت بردن از غذای مصرفی اشاره کرد یعنی می توان پیتزا، کیک، چیپس و پفک سالم را تولید کرد همچنان که در بسیاری از کشورهای جهان تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاران اگر در عرصه تولید غذای سالم وارد شوند ضمن نوآوری باعث سلامت مردم می شوند، بیان کرد: مصرف سبزیجات و میوه جات، آهسته غذا خوردن بسیاری از مشکلات گوارشی را کاهش می دهد.

دکتر غیور عنوان کرد: آهسته غذا خوردن به هضم غذا  کمک می کند و باعث می شود تا احساس سیری سریعتر در فرد ایجاد شود علاوه براین مانع بسیاری از بیماریهای گوارشی است.

متخصص تغذیه با بیان اینکه عدم مصرف روغن های جامد، استفاده از آب اشامیدنی از شبکه توزیع عمومی ، کاهش مصرف مواد کافئینی ، مصرف بیشتر مایعات می تواند در بهتر شدن گوارش عزاداران در این ایام موثر باشد، ابراز کرد: سرانه مصرف نمک وشکر در کشور ما بسیار بیشتر از میانگین جهانی است بنابراین باید برای رسیدن به تغذیه مناسب این دو فاکتور را به حد تعادل برسانیم.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.