درمان وسواس با روش شناختی رفتاری میسر است

  • PDF

فعالیت دفتر مشاوره روانشناسی در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهدرئیس دپارتمان علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: مؤثرترین درمان برای اختلال وسواس درمان شناختی رفتاری است که گاهی با دارو درمانی همراه است.

دکتر گرجی در گفتگو با وب دا با اشاره به اینکه یکی از تکنیک های درمان بیماری وسواس ، روش درمانی شناختی رفتاری و قرار گرفتن مکرر در معرض منبع وسواسی است که البته باید توسط متخصص هدایت شود، گفت: اعمال اجباری که فرد مضطرب برای کاهش تکانه های آزاردهنده فکری به صورت تکراری و غیر ارادی انجام می دهد، بخش عملی این وسواس را به خود اختصاص می دهد به طوری که فرد زمان زیادی را صرف آداب وسواسی خود می کند و از کارهای اصلی زندگی خود چون تحصیل، کار و زندگی خود باز می ماند و البته به دنبال آن در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل می شود و در نهایت کیفیت زندگی وی به شدت تنزل پیدا می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: اغلب افراد مبتلا به اختلال وسواسی جبری ممکن است در یکی از مقوله های مربوط به ترس از آلودگی، بررسی مجدد، شمارش و تنظیم کردن، نظم و تقارن، شک در کامل بودن و احساس گناه، ذخیره چیزهای غیر مفید و دور ریختنی، ترس از آسیب به خود و دیگران، تمرکز بیش از حد بر باورهای مذهبی یا اخلاقی، بارها و بارها پرسیدن حال عزیزان، شمارش، تنظیم وسایل یا دستورهای یکسان و مکرر، درگیر مراسم مذهبی شدن بیش از حد، انباشته کردن یک وسیله از جمله روزنامه یا ظروف خالی احتکار مواد دور ریختنی،گنجانده شود.

وی با بیان اینکه داشتن آیین و مراسم خاصی برای خوابیدن ، ترس از دست دادن یا نداشتن آنچه لازم است، اسیر خرافات شدن، نظم و تقارن و رفتارهای اجباری افکار تکرار شونده از دیگر موضوعاتی است که فرد وسواسی ممکن است به آن مبتلا شده باشد، عنوان کرد:  این افکار، فرد وسواسی و خانواده او را گاهی به عذابی غیر قابل تحمل دچار می کند؛ مواردی چون نظم بیش از حد، حمام های طولانی، حساسیت نسبت به مسائل شخصی، تعویض مکرر لباس در یک روز، مصرف بیش از اندازه دستمال توالت، دستمال کاغذی و صابون، چک کردن چندباره کیف مدرسه، طول کشیدن بیش از اندازه مشق نوشتن، سوراخ شدن ورق دفتر مشق به خاطر زیاد پاک کردن و غیره می تواند علایمی از شروع وسواس باشد.

دکتر گرجی با بیان اینکه معمولاً شروع این بیماری در نوجوانی است و میانگین سن بروز آن 13 تا 19 سالگی است، بیان کرد:  البته وسواس در کودکان نیز ممکن است وجود داشته باشد اما تشخیص آن مشکل است زیرا گاهی وسواس در کودکان با اختلال هایی چون افسردگی، اضطراب اجتماعی، ناخن جویدن، تیک، اختلالات یادگیری و اختلال کمبود توجه، بیش فعالی همراه می شود و البته کودک از بیان افکار

وسواسی خود به والدین ناتوان است. در بسیاری از موارد بررسی تاریخچه خانوادگی نشان می دهد که این بیماری از قبل در افراد خانواده وجود داشته و ریشه ارثی دارد. البته روشهای تربیتی والدین و ویژگیهای خانوادگی نیز در بروز وسواس می تواند موثر باشد.

دکتر گرجی با بیان اینکه بیشتر افرادی که به این اختلال مبتلا هستند هم افکار و هم رفتارهای وسواسی اجباری را تجربه می کنند اما گاهی بعضی از افراد مبتلا فقط یکی از این دو را تجربه می کنند. اظهار کرد: مؤثرترین درمان برای اختلال وسواس درمان شناختی رفتاری است؛ که گاهی با دارو درمانی همراه است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: از آنجایی که بیماری وسواس موجب بروز مشکل در زندگی خانوادگی و سازگاری اجتماعی می گردد، خانواده درمانی نیز اغلب می تواند مفید واقع شود و در ایجاد انگیزه برای کمک به یکی از اعضای خانواده که با این بیماری درگیر است، فراهم سازد و باعث کاهش احساس تنهایی و انزوا و افزایش حمایت از فرد وسواسی گردد.

وی با تاکید براینکه درمان وسواس در کودکان و نوجوانان تنها هنگامی مؤثر است که روشهای درمانی توسط والدین آنان هدایت شود و لذا آگاهی داشتن هر دوی والدین از بیماری و روش درمانی بسیار مهم است، ابراز کرد: نوشتن افکار وسواسی و تهیه فهرستی از نگرانی ها در رهایی از این افکار کمک کننده است. البته تغذیه سالم، خواب مناسب و ورزش کردن می تواند در کنترل علایم وسواس تا حدودی به شما یاری رساند.

استاد دانشگاه پزشکی نیوجرسی امریکا: دانش و تجربیات پزشکان ایرانی از سطح بالایی برخوردار است

  • PDF

یکصد میلیارد تومان ظرفیت اعتباری صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای شرکت‌های دانش‌بنیان‌ خراسان رضوییک چشم‌پزشک ایرانی ساکن امریکا که به کنگره سالیانه‌ی چشم‌پزشکی ایران دعوت شده است در گفتگو با وب‌دا سطح دانش و تجربیات پزشکان ایرانی در بخش‌های آموزش و درمان بیماری‌های چشم را قابل مقایسه با اروپا و امریکا دانست.

دکتر محمد حسین دستجردی در حاشیه‌ی بیست و نهمین کنگره‌ی بین‌المللی چشم پزشکی که در مشهد در حال برگزاری است به وب دا گفت: از نظر امکانات و تجهیزات نیز بعضا مواردی در اینجا هست که ممکن است در امریکا هم نباشد.

استادیار دانشگاه پزشکی نیوجرسی امریکا ادامه داد: چون تجهیزات و داروهایی هستند که در اروپا مورد تأیید سازمان‌های بهداشتی قرار گرفته‌اند اما در امریکا ممکن است فرایند استفاده از این تجهیزات یا داروها زمان‌بری بیشتری داشته باشد بنا بر این بیماران ما همزمان با اروپا از این ابزارها و داروها استفاده می‌کنند اما بعضی از آنها هنوز در امریکا تأیید نشده‌اند و مصرف نمی‌شوند.

وی ضمن قدردانی از دانش، بینش، تکنیک‌های جراحی و روش‌های درمانی در بین پزشکان ایرانی گفت: تنها بخشی که ممکن است ایران کمتر از سطح جهانی، رشد داشته باشد بخش تحقیقات است که آن هم به خاطر کمبود بودجه‌های پژوهشی  می‌باشد.

وی خاطر نشان کرد: البته سیستم بهداشت و درمان در امریکا یک مقدار با اینجا متفاوت است مثلا در آنجا چیزی به نام بخش دولتی یا غیر دولتی نداریم بلکه دانشگاه‌ها خودگردان هستند و بخش خصوصی هم خارج از دانشگاه فعالیت می‌کند.

وی ادامه داد: در بخش دانشگاهی، هم دولت محلی، کمک‌هایی به دانشگاه دارد هم اینکه نیکوکاران و کسانی که روحیه‌ی اجتماعی دارند کمک‌های قابل توجهی به دانشگاه می‌کنند که این امر دانشگاه‌ها را قادر می‌سازد در قسمت پژوهش، توان مالی بیشتری داشته باشند.

دکتر دستجردی در مورد وضعیت بانک چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: تا آنجا که اطلاع دارم این بانک شرایط خوبی دارد و استانداردهای جهانی را رعایت می‌کند و در بخش پیوند و سایر اعمال جراحی نیز دانشگاه علوم پزشکی مشهد و کلا چشم‌پزشکی ایران، تقریبا در سطح و جایگاه جهانی است و چیزی از سایر کشورها کم ندارد.

این چشم‌پزشک ساکن امریکا درباره‌ی کنگره چشم‌پزشکی مشهد گفت: این کنگره فرصتی فراهم می‌آورد تا چشم‌پزشکان نقاط مختلف دنیا، تجربیات و دستاوردهایشان در زمینه‌ی روش‌های درمان، چالش‌های جراحی قرنیه و شبکیه، یافته‌ها در زمینه‌ی استرابیسم و سایر بیماری‌های چشمی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و پزشکان جوان‌تر از طریق مشاهده و گفتگو با همکاران مجرب‌تر، سطح دانش و بینش خود را بالاتر ببرند.

وی ضمن قدردانی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد و انجمن چشم‌پزشکی خراسان رضوی گفت: از مباحث و سخنرانی‌هایی که در روز نخست به صورت ویدیویی و پوستر مطرح شد دریافتم که سطح علمی همکارانم در ایران کاملا به روز است و آنها هیچ‌گونه کاستی و عقب‌ماندگی علمی نسبت به کشورهای غربی ندارند.

گشایش نمایشگاه آخرین کتاب‌های چشم‌پزشکی اروپا و امریکا در کنگره بین‌المللی چشم مشهد

  • PDF

ارائه جدیدترین و تازه های نشر دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بیست و یکمین نمایشگاه کتابمسؤول غرفه‌ی کتاب‌های علمی در کنگره بین‌المللی چشم‌پزشکی گفت: 150 عنوان کتاب از آخرین انتشارات در رشته‌های مختلف چشم‌پزشکی در این غرفه به علاقه‌مندان ارائه می‌شود.

این غرفه، ظهر سه شنبه 28 آبان همزمان با نخستین روز این همایش علمی و همراه با نمایشگاه آخرین دستاوردهای فن‌آوری و تجهیزات چشم‌پزشکی جهان، با حضور اعضای هیأت رئیسه‌ی کنگره، افتتاح شد.

محمد رضا یاسری، مسؤول مؤسسه خدمات فرهنگی پویا که این غرفه را راه‌اندازی کرده به وب‌دا گفت: در این غرفه، آخرین مطالعات و تحقیقات چشم‌پزشکی جهان به شرکت کنندگان در کنگره معرفی و در صورت نیاز آنان، سفارش‌شان به نشانی آنها در هر نقطه‌ی کشور که باشند ارسال می‌شود.

وی افزود: قدیمی‌ترین آثار غرفه مربوط به 2012 و جدیدترین آنها متعلق به 2019 است که هنوز یکی دو ماه از چاپ آن گذشته است.

وی ملاک تهیه و ارائه‌ی کتاب‌های چشم‌پزشکی در این کنگره را سفارشات و علائق استادان این رشته در دانشگاه‌های مطرح کشور عنوان کرد.

به گفته‌ی یاسری، این کتب در تمام رشته‌های چشم‌پزشکی شامل قرنیه، جراحی‌ها، شبکیه، اعصاب بینایی، رفلاکتیو، استرابیسم، فیکو و چشم‌پزشکی کودکان تهیه و به شرکت کنندگان کنگره معرفی گردیده است.

وی میزان مطالعه‌ی کتاب‌ها و منابع علمی در بین دانشگاهیان را رو به کاهش عنوان کرد و گفت: علاوه بر افزایش قیمت کتاب‌ها، دغدغه‌های مختلف پزشکان و نیز تقویت ارتباطات فضای مجازی، در این کاهش تأثیر دارند.

وی یادآور شد: کانال‌هایی در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که همزمان هزاران نفر از استادان این رشته‌ها را به هم متصل می‌سازد که می‌توانند اطلاعات و تجربیات خود را به روز رسانی و تبادل کنند که در نتیجه، نیاز به مطالعه‌ی منابع مکتوب، کاهش می‌یابد.

وی گفت: منابع اورجینال علمی با کمک بخش خصوصی می‌تواند بسرعت در دسترس محققین قرار گیرد و هر سفارشی توسط دانشگاه‌ها داده شود ما و سایر مؤسسات فرهنگی، در اسرع وقت، سفارش‌ها را از تمام ناشرین اروپا و امریکا تهیه و ارائه می‌کنیم.

شایان ذکر است این نمایشگاه، در جنب بیست و نهمین کنگره‌ی بین‌المللی چشم‌پزشکی که از سه شنبه 28 آبان تا اول آذر ماه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال برگزاری است دایر گردیده و تا پایان کنگره آماده‌ی دریافت سفارش‌های علمی شرکت‌کنندگان است.

سطح دانش تشخیصی و درمانی چشم در ایران با اروپا و امریکا برابری می‌کند

  • PDF

دبیر کل انجمن چشم‌پزشکی ایران گفت: بیست و نهمین کنگره‌ی بین‌المللی چشم‌پزشکی ایران به جهت پیشرفتی که دانشگاه علوم پزشکی مشهد در آموزش، تشخیص و درمان بیماری‌های چشم در بین دانشگاه‌های کشور دارد امسال در مشهد برگزار شده است.

دکتر محمود جباروند در حاشیه‌ی این اجتماع علمی به وب‌دا گفت: هدف از برگزاری این کنگره، بالا بردن سطح دانش و مهارت‌های علمی و عملی در تشخیص و درمان بیماری‌های چشم در بین پزشکان و استادان رشته‌های شش‌گانه‌ی چشم‌پزشکی کشور می‌باشد.

وی ادامه داد: این هدف با استفاده از تجربیات و اندوخته‌های علمی و عملی استادان چشم‌پزشکی سراسر کشور و استادان مطرح این رشته در دنیا در کنگره‌های علمی سالانه‌ای که توسط انجمن چشم‌پزشکی ایران برگزار می‌گردد محقق می‌شود.

استاد دانشگاه تهران اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد جزو مراکز پیشرفته‌ی دانشگاهی کشور محسوب می‌شود و دانش‌آموختگان خوبی در این زمینه تربیت کرده است.

وی یادآور شد: البته به جهت اینکه استادان و پژوهشگران چشم‌پزشکی، اکثرا در دانشگاه‌های کشور دانش‌آموخته شده‌اند از نظر سطح دانشی، تفاوت چندانی با هم ندارند اما به لحاظ تنوع اعمال جراحی، کیفیت آموزش و تکنیک‌های درمانی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد جزو مراکز پیشرفته‌ی کشور محسوب می‌شود.

به گفته‌ی دکتر جباروند سطح دانش چشم‌پزشکی ایران در میان کشورهای منطقه از جایگاه ممتازی برخوردار است و در مقایسه با اروپا و امریکا نیز از نظر جراحی‌ها و آموزش علمی، تقریبا با این ممالک برابری می‌کند به علاوه اینکه این خدمات در کشور ما با قیمت پایین‌تری ارائه می‌شود.

وی در عین حال تصریح کرد: اما از نظر تحقیقات و پژوهش‌ها، وضعیت ما کمی با این کشورها متفاوت است.

دبیر کل انجمن چشم‌پزشکی ایران با بیان اینکه ما وضعیت اقتصادی کشور را درک می‌کنیم گفت: به هر حال، در علوم پایه تحقیقات خوبی صورت گرفته اما گسترش و افزایش این پژوهش‌ها نیاز به بودجه و امکانات بالاتری دارد.

استاد دانشگاه تهران با یادآوری اینکه در سلو‌های بنیادی، پیشرفت‌های چشم‌گیری در سطح کشور حاصل شده گفت: ما در بین دانش‌آموختگان ایرانی، افرادی قدرتمند، دانشور و با هوش داریم که قادر هستند تحقیقات کاربردی سطح بالا را انجام دهند و مدیریت کنند اما ایجاد تیم‌های تحقیقاتی و گسترش این پژوهش‌ها در سطوح کاربردی و عملیاتی که نیازهای کشور را مرتفع سازد نیاز به حمایت مالی و معنوی دارد.

دبیر کل انجمن چشم‌پزشکی ایران در خصوص مباحث صورت گرفته در سمپوزیوم‌های علمی نخستین روز کنگره گفت: این مباحث در زمینه‌های قرنیه، شبکیه، استرابیسم، جراحی پلاستیک و ترمیمی، آب سیاه و تومورهای چشمی در کارگاه‌های جداگانه انجام گرفت و پزشکان و متخصصان کشورمان، یافته‌ها و تجربیات خود در جراحی‌ها و تکنیک‌های درمانی را با یکدیگر در میان گذاشتند.

وی تأکید کرد: سطح این مباحث و تجربیات، بسیار بالاست و حتی برای افرادی مانند من که سال‌هاست استاد دانشگاه هستم نیز فواید و حاصل زیادی دارد و مشخص است که برای سایر چشم‌پزشکان می‌تواند غنای علمی بیشتری داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد:‌ ارتقای سطح دانش پزشکان که در این کنگره‌ها حاصل می‌شود، ارتقای کیفیت خدمات به بیماران و درمان‌های مؤثرتر بیماری‌های چشم را به دنبال دارد.

بیست و نهمین کنگره بین‌المللی چشم‌پزشکی ایران از سه شنبه 28 آبان در مشهد آغاز شده و تا عصر جمعه اول آذرماه ادامه دارد.

آخرین اخبار