رییس دانشگاه، پرستاران از ارکان اصلی نظام سلامت به شمار می روند

  • PDF

تربیت نیروی انسانی در تمامی ابعاد از مهمترین وظایف دانشگاه ها محسوب می شودرییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه پرستاران در کنار پزشکان از ارکان اصلی نظام سلامت به شمار می روند اظهار کرد: پرستاری هنری آمیخته با عشق است که  با الگو گیری از حضرت زینب (س) در سخت ترین شرایط و هر زمان و مکانی به بیماران دردمند خدمات ارائه می دهد.

به گزارش وب دا، دکتر محمد رضا دارابی در مراسم بزرگداشت روز پرستار که با حضور جمعی از معاونان، مدیران و پرستاران در تالار اجتماعات برج سپید برگزار شد، با بیان اینکه جامعه پرستاری  خدمات ارزشمندی را به حوزه سلامت ارائه داده است خاطر نشان کرد: در واقع پرستاران حلقه ناگسست درمان به شمار می روند و  خدمات درمانی که توسط پزشکان ارائه می شود توسط پرستاران تکمیل می شود.

وی با بیان اینکه پرستاران چه در دوران دفاع مقدس و پس از آن نقش ارزنده در ارتقاء سلامت جامعه داشته اند و خدمات آنها در حوزه سلامت وصف نشدنی است خاطر نشان کرد: تمام کسانی که در حرفه پزشکی فعالیت می کنند زمان و مکان را نمی شناسند و در هر ساعت شبانه روز که به کمک آنها نیاز باشد حضور می یابند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه به برکت پیروزی انقلاب اسلامی، ایران ارتقاء چشمگیری در شاخص های بهداشتی از جمله افزایش امید به زندگی، کاهش مرگ و میر مادران، کاهش مرگ و میر نوزادان و افزایش زایمان در بیمارستان ها و غیره .... داشته است اظهار کرد: باید در کنار تمام این موفقیت ها به ارتقاء کیفی زندگی جامعه پرستاری و پزشکی نیز در حد امکان توجه کرد تا این قشر با فراغ بال بتوانند به بیماران خدمت کنند.

دکتردارابی اظهار کرد: با وجود تاخیر 13 ماهه پرداخت کارانه پرستاران و مشکلات سخت کاری، اما این قشر همچنان با تمام تلاش در حال خدمت به بیماران هستند که این امر نمونه بارز اخلاق حرفه ای به شمار می رود.

وی طلب از سازمان های بیمه گر را از مهمترین مشکلات دانشگاه عنوان کرد و گفت: در صورت پرداخت مطالبات، این دانشگاه می تواند کارانه های پرستاران و پزشکان را پرداخت کندو مشکلات این حوزه برطرف می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: با پیگیری های انجام شده کارانه آبان ماه پارسال پرستاران تا روزهای آتی پرداخت خواهد شد.

مراسم روز پرستار با حضور پرستاران مراکز درمانی دولتی و غیر دولتی برگزار شد و در این مراسم از بیش از 100نفر از پرستاران نمونه حوزه های درمانی، بهداشتی، هلال احمر، سازمان انتقال خون، دانشجویان و اساتید تقدیر شد.

کمبود دو هزار و 500 نیروی پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

تا سال 1400 تمامی پرستاران باید پروانه صلاحیت حرفه ای را کسب کنندمدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: هم اکنون دو هزار و ۵۰۰  پست خالی پرستاری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد وجود دارد  و یک هزار نفر پرستار در اتاق عمل و هوشبری کمبود داریم.

به گزارش وب دا، محمد حسن عزتی خاطر نشان کرد: بر اساس استانداردها به ازای هر تخت باید ۱.۷ نیروی پرستاری داشته باشیم که بر  اساس این شاخص  کمبود پرستاری  بیشتر است.

وی افزود: با توجه به کمبود پرستار سعی می شود این کمبودها مدیریت شود و شیفت های اجباری برای پرستاران حذف شود.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه  در حال حاضر ۱۳ هزار نفر در کادر  پرستاری مناطق زیر پوشش این دانشگاه اعم از خصوصی و دولتی در استان خراسان رضوی فعالیت می کنند  خاطر نشان کرد: هشت هزار نفر از این تعداد در بخش دولتی و بقیه در بیمارستانها و مراکز درمانی خصوصی فعال هستند. 

محمد حسن عزتی افزود: این کادر پرستاری شامل کارشناسان پرستاری، هوشبری، اتاق عمل ، فوریت های پزشکی، بهیار و کمک پرستار هستند.

وی از جذب افزون بر ۱۰۰ کمک پرستار برای رفع کمبودهای پرستاری طی سال جاری خبر داد و افزود: مراحل جذب ۸۰۰ پرستار که از طریق آزمون سال گذشته در دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شده اند، در حال انجام است.

عزتی با اشاره به نقش پرستار در پیشگیری از بیماریها ، آموزش پرستاری و بازتوانی گفت: آموزش خدمات پرستاری در ۳۴  کلینیک سلامت،صدور ۵۵ مجوز برای مشاوره و خدمات پرستاری و صدور پروانه صلاحیت حرفه ای برای بیش از یک هزار پرستار از اقدامات در حال انجام است.

تا کنون 12 بیمارستان زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد مجوزIPD را دریافت کرده اند

  • PDF

ارائه ده اولویت برای توسعه گردشگری سلامت در مناطق زیرپوشش دانشگاهمدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: به منظور ارائه خدمات استاندارد به گردشگران خارجی، تا کنون 12 بیمارستان دولتی و خصوصی زیر پوشش این دانشگاه مجوز (IPD) جذب توریسم سلامت را دریافت کرده اند.

دکتر اسماعیل خیامی در گفتگو با وب دا با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 50 بیمارستان، 200 مرکز درمانگاه و کلینیک، 700مرکز و دفتر کار زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت می کنند خاطر نشان کرد: با برنامه ریزی هایی که به منظور اراتقا کیفیت خدمات به گردشگران سلامت صورت گرفته است در حال حاضر 12 بیمارستان زیر پوشش دانشگاه مجوز جذب گردشگر سلامت را دریافت کرده اند که در این بیمارستان ها تمامی فرایندهای مختلفی که باید به گردشگران سلامت ارائه شود استاندارد سازی شده است.

وی خدمات مشاوره و قبل از پذیرش، خدمات درمانی و تشخیصی و پیگیری های پس از ترخیص از جمله اقداماتی است که در مراکز درمانی دارای مجوز (IPD) به گردشگران سلامت ارائه می شود خاطر نشان کرد: به طور مستمر نیز عملکرد این مراکز از سوی کارشناسان ستادی مورد پایش و ارزیابی قرار می گیرد.

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تلاش می شود که تمامی مرکز درمانی و سرپایی زیر پوشش دانشگاه در صورت داشتن شرایط مناسب و استاندارد، مجوز پذیرش گردشگر سلامت را دریافت کنند.

دکتر خیامی با بیان اینکه در حال حاضر، پزشکان صاحب نامی در عرصه های ملی و بین المللی در مراکز زیر پوشش دولتی و خصوصی زیر پوشش این دانشگاه فعالیت می کنند خاطر نشان کرد: در مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه خدمات درمانی جامع، کامل و  استاندارد به بیماران ارائه می شود.

وی با بیان اینکه استان خراسان رضوی ظرفیت های مناسبی در توسعه گردشگری سلامت دارد اظهار کرد: در حال حاضر در مراکز درمانی و کلینیک های تخصصی خدمات مختلفی به گردشگران سلامت ارائه می شود.

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: با توجه به زیر ساخت های ایجاد شده در حال حاضر شرایط لازم برای گردشگر سلامت به ویژه از کشورهای همسایه فراهم شده است.

کنترل فاکتور های خطر، بهترین راهکار برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی

  • PDF

چربی خون بالا، خطر بیماری قلبی عروقی را افزایش می دهداستادیار گروه قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: کنترل قند، چربی و فشار خون به عنوان فاکتور های خطر ساز، راهکار پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی است.

دکتر محسن موهبتی در گفتگو با وب دا  با اشاره به اینکه اصلاح سبک زندگی، موجب کاهش آمار بیماری های قلبی و عروقی می شود، خاطر نشان کرد: در بحث بیماری های قلبی بحث پیشگیری مقدم بر درمان است، و یکی از موضوعاتی که در حوزه پیشگیری موثر است، بحث آموزش همگانی است که این آموزش ها باید از سطح جامعه آغاز شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه شناخت و کنترل فاکتور خطر برای پیشگیری از بیماری ضروری است، اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، آموزش و توانمند سازی کارکنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در دستور کار قرار گرفته است. 

وی با بیان اینکه یک سوم افراد مبتلا به فشار خون  از بیماری خود اطلاعی ندارند، اظهار کرد: در این راستا گسترش برنامه های آموزشی در سطح جامعه نقش موثری در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی دارد.

استادیار گروه قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: تغییر شیوه زندگی، حذف بی تحرکی، رژیم غذایی سالم در سالم زیستن موثر است به گونه ای که اصلاح شیوه زندگی بیش از پنج برابر حضور پزشک موثر است.

دکتر موهبتی با بیان اینکه درمان دارویی باید زمانی انجام شود که سود آن از ضرر بیشتر باشد،  اظهارکرد :بنابراین تجویز مصرف آسپرین به منظور جلوگیری از سکته کار نادرستی است، زیرا قرص آسپرین باعث خونریزی معده یا خونریزی مغزی می شود.

وی با تاکید بر اینکه اندازه گیری فشار خون داخل منزل یک روش پذیرفته شده است، افزود :کنترل فشار خون به صورت وسواس گونه نیز مفید نیست بلکه باید براساس نظر پزشک انجام شود.

 

 

آخرین اخبار