بیماران مبتلا به کووید-19 پس از مرخص شدن از بیمارستان باید به نقاهتگاه منتقل شوند

  • PDF

رییس قرارگاه پیشگیری و کنترل کرونا دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: تمامی بیماران مبتلا به کووید-19 باید پس از اتمام مدت زمان بستری در بیمارستان ها، برای ادامه روند بهبودی به نقاهتگاه منتقل شوند.

دکتر محمد حسین بحرینی در گفتگو با وب دا با بیان اینکه بیماری که مبتلا به ویروس کووید-19 است تا مدتی پس از ترخیص از بیمارستان باید تحت مراقبت قرار گیرد تا زمینه انتقال به سایر افراد مهیا نشود خاطر نشان کرد: به همین منظور نقاهت گاه هایی برای مراقبت از این دسته از بیماران آماده سازی شده است که بیماران از بیمارستان ها به آنجا منتقل می شوند.

وی با بیان اینکه گذراندن مدت زمان دوره نقاهت برای تمام بیماران باید انجام شود تصریح کرد: این امر در درجه نخست برای حفظ سلامتی خود فرد، سپس خانواده و جامعه انجام می شود.

رییس قرارگاه پیشگیری و کنترل کرونا دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه با حمایت سپاه امام رضا(ع)، استانداری، شهرداری و سایر ارگان ها مجموعه های نقاهتگاهی برای تمام بیماران در نظر گرفته شده است تصریح کرد: تمامی خدمات ارائه شده به بیماران رایگان بوده و هزینه ای از بیماران دریافت نمی شود.

دکتر بحرینی با بیان اینکه برخی از بیماران دارای محل سکونت کوچک و یا خیلی کوچک هستند و شرایط نگهداری و جداسازی بیمار به هیچ عنوان میسر نیست تاکید کرد: با توجه به وضعیت اپیدمی درسطح جامعه حضور بیماران در این نقاهت گاه ها لازم و ضروری است.

نیروهای اورژانس 115 در روز 13 فروردین در طبیعت مستقر نمی شوند

  • PDF

مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد:نیروهای امدادی اورژانس 115 در روز 13 فروردین به‌جهت عدم صدور ابلاغ مأموریتی از سوی مسئولان در طبیعت مستقر نمی شوند.

دکتر رضا وفایی‌نژاد در گفتگو با وب دا، خاطر نشان کرد: همه‌ساله یکی از مأموریت‌های نیروهای امدادی اورژانس 115، هلال احمر و آتشنشانی در روز طبیعت استقرار در بوستان‌ها و مکان‌هایی است که مردم جهت طبیعت‌گردی انتخاب می‌کنند، اما امسال به جهت شیوع ویروس کرونا در کشور و عدم صدور ابلاغ مأموریتی از سوی مسئولان نیروهای امدادی در این مکان‌ها مستقر نمی‌شوند.

وی افزود: امسال با توجه به وضعیت بحرانی کرونایی به‌وجود آمده در سطح کشور امکان حضور مردم در طبیعت در روز 13 فروردین وجود ندارد و این اطمینان را داریم که مردم به این موضوع توجه می‌کنند تا مشکلی برای خودشان و نیروهای درمانی درگیر کرونایی‌ها به‌وجود نیاید.

مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از خطاهای بزرگی که به طور معمول در وضعیت تعطیلی روز طبیعت رخ می‌دهد تجمع افراد در مکان‌های بسته بوده است، خاطرنشان کرد: از مردم می‌خواهیم که از تجمع در خانه‌ها، خانه‌باغ‌ها و باغ‌های شخصی به‌شدت خودداری کنند و به یک محفل کوچک در جمع خانواده خود با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی اکتفا کنند.

راه اندازی پویش نذر سلامت در راستای حمایت از قشرهای کم درآمد و آسیب پذیر

  • PDF

پویش نذر سلامت که با هدف حمایت از کارگران ساختمانی، فصلی و خانواده‌های نیازمند در خراسان رضوی راه‌اندازی شده  به مثابه روشن کردن چراغ امید برای محرومان و زیان دیدگان ناشی از بیماری کرونا و تبعات اقتصادی ناشی از آن است.

به گزارش وب دا، در شرایطی که بحران کرونا بر همه کشورهای جهان سایه افکنده است مردم ایران نیز بی نصیب از این بحران نیستند و در کنار ابتلای هزاران نفر به این بیماری، از تبعات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا نیز رنجورند.

شرایط نابسامان اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا مزید بر علت شده تا کارگران فصلی و روزمزد، دستفروش‌ها و بسیاری از دیگر مشاغل روز درآمد شرایط سختی را سپری کنند اما در فضایی که وضعیت اقتصادی ناشی از کرونا برای این قشر و خانواده‌های آنان ایجاد کرده است، راه‌اندازی "پویش نذر سلامت" در خراسان رضوی با مشارکت آستان قدس رضوی، کمیته امداد امام خمینی(ره) و ستاد حاشیه شهر مشهد برای نخستین بار در کشور تلاشی است در جهت شناسایی این اقشار و حمایت هر چند کم از آنان.

در حقیقت پویش نذر سلامت، با هدف تامین بسته‌های سلامت و معیشت برای کارگران ساختمانی و فصلی، دستفروشها و خانواده‌هایی که تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند پا گرفته است.

بر اساس اعلام مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی؛ نیکوکاران می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به «پویش نذر سلامت» به شماره کارت ۳۰۲۵ – ۵۰۱۴ – ۹۹۷۹ – ۶۰۳۷  نزد بانک ملی واریز و یا با شماره‌گیری کد دستوری  # ۸۸ * ۸۸۷۷ *  اقدام به این کار کنند.

 

 

13 فروردین در خانه می‌مانیم تا زنجیره کرونا شکسته شود

  • PDF

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: وضعیت قرمز کرونایی حاکم بر کشور را نباید با رفتن به طبیعت در روز 13 فروردین بحرانی‌تر از گذشته کنیم.

حجت‌الاسلام دکتر سیدمحمود طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار وب دا، اظهار کرد: از ابتدای اسفند ماه سال گذشته تاکنون روزهای سختی کرونایی زیادی را در سطح کشور گذرانده‌ایم و در این مدت مدافعان سلامت تلاش‌های بسیار نموده و سختی‌هایی زیادی که این گروه زحمتکش در راستای حفظ جان مردم متحمل می‌شوند بر هیچکس پوشیده نیست.

وی تلاش‌های شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیر کادر درمانی را که در صف اول خط مقدم مبارزه با کووید 19 قرار گرفته‌اند ستودنی برشمرد و گفت:  از مردم می‌خواهیم که وضعیت مدافعان سلامت را که بیش از 40 روز از خانواده خود به‌دور بودند به‌خوبی درک کنند و با همکاری خود و خانه ماندنشان اجازه ندهند که سختی کار این عزیزان تشدید شود.

نماینده ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در آستانه روز 13 فروردین خواستار عدم حضور مردم در طبیعت شد و گفت: روز طبیعت را در پیش داریم، روزی که از آداب و رسوم خاصی در آئین‌های ایرانیان برخوردار است، اما روز طبیعت امسال با سال‌های قبل فرق دارد و امکان حضور مردم در طبیعت وجود ندارد و از مردم می‌خواهیم که در این روز به طبیعت نروند و در خانه بمانند تا وضعیت قرمز کرونایی‌ای حاکم بر کشور بحرانی‌تر از روزهای قبل نشود.

وی ضمن اشاره به نقش کلیدی مردم در همراهی با مسئولان در مسیر ریشه‌کنی ویروس کرونا، تأکید کرد: طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در سراسر کشور آغاز شده و امیدواریم با همراهی بهتر مردم به‌گونه‌ای اقدام کنیم که بتوانیم به‌زودی زود این ویروس منحوس را از کشور خارج نماییم.