بزودی سه مرکز بیماران خاص در شهرهای قوچان، کاشمر و تربت جام افتتاح می شود

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد:  به منظور ارتقاء خدمات ، به زودی سه مرکز بیماران خاص در شهرهای قوچان، کاشمر و تربت جام افتتاح خواهد شد.

دکتر محمد رضا دارابی در مراسم افتتاح شبکه مراکز جامع بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی مشهد که به طور همزمان با 83 مرکز در 59 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور به صورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر بهداشت برگزار شد اظهار کرد: تمامی خدمات ارائه شده به بیماران خاص به صورت رایگان ارائه می شود.

وی با اشاره به اینکه بیش از 15 سال است که کلینیک سرور به منظور ارائه خدمات به بیماران هموفیلی و تالاسمی در مشهد راه اندازی شده است خاطر نشان کرد: همچنین در بیمارستان قائم(عج) کلینیک جامع بیماران ام اس، بیمارستان اکبر، کلینیک  ای بی و PKU، و منتصریه نیز کلینیک پیوند اعضا راه اندازی و به بیماران خاص خدمات ارائه می دهد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه حدود 2 هزار و 500 بیمار دیالیزی  زیر پوشش دانشگاه قرار دارند اظهار کرد: این بیماران در مراکز دولتی و خصوصی و با مشارکت خیران خدمات دیالیز را دریافت می کنند.

دکتر دارابی افزود: تلاش می شود با همکاری خیران و سازمان های مردم نهاد خدمات کیفی و مطلوبی را به بیماران خاص ارائه دهیم.

وی با اشاره به اینکه سه هزار و 76 بیمار مبتلا به ام اس زیر پوشش دانشگاه قرار دارند اظهار کرد: با حمایت  انجمن ام اس فضایی به مساحت دو هزار و 100 متر مربع به منظور گسترش خدمات به این بیماران در حال ساخت است که بر اساس برنامه ریزی سال آینده افتتاح خواهد شد. 

گفتنی است، در پایان دکتر هاشمی، وزیر بهداشت با بیان اینکه مراکز جامع بیماران خاص یکی از بهترین مراکز خدمت رسان باید باشد، اظهار امیدواری کرد: با توجه به اینکه مشهد به زایران و مجاوران زیادی ارائه خدمت می کند، دانشگاه علوم پزشکی مشهد بتواند یکی از بهترین مراکز خدمت رسان به مردم باشد.

معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه آیین نامه مراکز جامع خدمات بیماران خاص از سال گذشته به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده است اظهار کرد: این خدمات تجمیع شده شامل ویزیت، مشاوره، دارو، درمان، دندانپزشکی و توانبخشی بوده و در برخی از مراکز خدمات توانبخشی نیز این خدمات به بیماران خاص ارائه می شود.  

دکتر جان بابایی خاطر نشان کرد: حدود 32 هزار بیمار دیالیزی در کشور وجود دارد که از این تعداد، بیشترین تعداد بیماران تحت پوشش، مربوط به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با 2700 بیمار دیالیزی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با 2200 بیمار و دانشگاه علوم پزشکی مشهد با 2100 بیمار دیالیزی است. 

وی تصریح کرد: حدود 19250 بیمار تالاسمی در کشور وجود دارد که شامل تالاسمی متوسط و نوع شدید است و دانشگاه های علوم پزشکی هرمزگان با 1947 بیمار، زاهدان 1937 بیمار و مازندان با 1925 بیمار، بیشترین بیماران تالاسمی را تحت پوشش دارند.

 معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وجود 10300 بیمار هموفیلی در کشور یادآور شد: از نظر پوشش خدمات، دانشگاه علوم پزشکی تهران به 1081 بیمار هموفیلی خدمات ارائه می دهد، اما استان سیستان و بلوچستان نیز از نظر استانی بیشترین بیمار هموفیلی را داشته و به 834 بیمار، خدمات ارائه می دهد.

 دکتر جان بابایی خاطرنشان کرد: تا کنون 63 هزار بیمار MS در کشور شناسایی شده اند که دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان با 7729 بیمار، شهید بهشتی با 5200 بیمار و شیراز با 4700 بیمار، بیشترین تعداد بیماران MS را تحت پوشش خدمات دارند.

 

 

سیستم نظام ارجاع، کرامت انسانی بیمار را حفظ می کند

  • PDF

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: با اجرای برنامه الکترونیک نظام ارجاع ضمن حفظ کرامت انسانی خدمات نیز به شکل مطلوب تری به بیماران به ویژه روستائیان ارائه می شود.

به گزارش وب دا،دکتر حمیدرضا بهرامی، در نشست بررسی سیستم برنامه نظام ارجاع، گفت :سیستم نظام ارجاع در واقع به منظور کاهش هزینه ها و حفظ کرامت انسانی بیماران اجرایی خواهد شد. 

وی با بیان اینکه موارد اورژانسی شامل سیستم ارجاع نمی شود، خاطر نشان کرد: این برنامه در مرحله نخست از مناطق روستایی آغاز می شود و پس از تکمیل زیر ساخت ها در مناطق شهری نیز اجرایی خواهد شد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در بیمارستان های مشهد بیماران خدمات را در سطوح دو و سه دریافت می کنند اظهار کرد: برای حل مشکلات بیماران راهکارهای مناسبی دیده شده است. 

در ادامه نشست دکتر عبدالله بهرامی، رییس بیمارستان امام رضا (ع)مشهد گفت :بحث سیستم ارجاع از دهه 60که وزارت بهداشت تاسیس شد از سوی سازمان جهانی بهداشت پیشنهاد شد. 

وی عنوان کرد :در دهه 70نیز شهرستان قوچان و گناباد تحت پوشش این طرح قرار گرفت. 

دکتر بهرامی با تاکید بر اینکه برای سیستم ارجاع باید دفترچه ها یکی شود، اظهار کرد :در اجرای این طرح باید عاقلانه و همراه با ارزیابی جلو برویم. 

نظام ارجاع بهترین راهکار حل مشکلات بیماران به خصوص بیماران روستایی است

مدیر عامل بیمه سلامت، نیز در این نشست  با بیان اینکه 1900نفر از روستاییان، از مجموع بیمه شدگان استان هستند اظهار کرد: نظام ارجاع بهترین راهکار رفع مشکلات بیماران است، از همین رو دانشگاه علوم پزشکی مشهد این طرح را به صورت آزمایشی در سه شهرستان اجرایی کرده است. 

دکتر رمزی  عنوان کرد :هنگامی که بیماران ببینند در پی اجرای نظام ارجاع خدمات بهتری دریافت می کنند خود به عنوان مبلغ این طرح فعالیت خواهند کرد. 

رمزی گفت :باید نقشه راه برای اجرای نظام ارجاع مشخص شود. 

در ادامه دکتر خوبان، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد :همایش نظام ارجاع برای استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی به صورت واحد برگزار خواهد شد. 

وی افزود :حدود هزار نفر از مسولان شهرستانی و استانی برای توجیه درخصوص این طرح، در همایش حضور خواهند داشت.

بنابراین گزارش، دکتر داستانی، رییس بیمارستان قائم(عج) نیز گفت :برای اجرای این طرح باید پزشکان نیز توجیه شوند تا همکاری خوبی داشته باشند. 

وی افزود :نظام ارجاع برای تعیین تعداد ویزیت و نوبت دهی اینترنتی اجرایی خواهد شد که باعث می شودبه خصوص بیماران روستایی  دچار مشکل نشوند. 

در ادامه نشست نیز دکتر یزدانی، مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر اظهار کرد: تا کنون30هزار ویزیت شده در مراکز نظام ارجاع داشته ایم. 

وی با بیان اینکه 6هزار ویزیت سطح دو داشته ایم،ابراز کرد :20درصد ارجاع به مراکز دولتی است و از 6هزار ویزیت، 4500نفردر بخش خصوصی و 1600نفردر بخش دولتی ویزیت شده اند. 

وی با تاکید بر اینکه در نظام ارجاع جایگاه متخصصان را در نظر بگیریم، عنوان کرد :متخصصانی که در مناطق محروم کار می کنند باید شرایط ویژه ای برای آنها در نظر گرفت.

جلسه نظام ارجاع الکترونیک با حضور رییس دانشگاه

جلسه نظام ارجاع الکترونیک با حضور رییس دانشگاه

افتتاح شبکه مراکز جامع بیماران خاص در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

همزمان با 59 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور، شبکه مراکز جامع بیماران خاص در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به بهره برداری رسید.

به گزارش وب دا، این طرح به صورت ویدئوکنفرانس با حضور دکتر جان بابابی معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت در کلینیک سرور دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با سراسر کشور به اجرا در آمد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد به بیماران خاص زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد اشاره و بیان داشت: در حال حاضر 390 بیمار تالاسمی(360 بیمار ایرانی و 30 بیمار اتباع)،853 بیمار هموفیلی، دو هزار 444بیمار دیالیزی، سه هزار و 76 بیمار مبتلا به ام اس، 37 بیمار ای بی و 190 بیمار فنیل کتونوری زیر پوشش این دانشگاه هستند.

دکتر شاپور بدیعی اظهار کرد: مراکز جامع بیماران خاص دردانشگاه علوم پزشکی  مشهد متناسب با وضعیت بیماری و تخصص های مورد نیاز جهت ارائه خدمات  تشخیصی و درمانی در مراکز درمانی بیمارستانهای قائم(کلینیک جامع ام اس) ، اکبر(کلینیک  ای بی و PKU )، دکتر شیخ(کلینیک سرور تالاسمی و هموفیلی ) و منتصریه(پیوند) راه اندازی شده است و  برای بیماران دیالیزی با توجه به پراکندگی و تعداد بالای بیماران در 42 مرکز دانشگاهی و غیر دانشگاهی ارائه خدمت انجام می شود.

وی افزود: همچون ترانسفوزیون خون،آزمایشگاه ،فیزیوتراپی،دندانپزشکی ،رادیولوژی و سونوگرافی، مشاوره ژنتیک،ویزیتهای تخصصی  مغز واعصاب، تغذیه، روانپزشکی، کاردرمانی و مددکاری از جمله خدماتی است که به بیماران خاص ارائه می شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه  بیماران خاص در قالب مراکز مختلفی خدمات را به شکل جامع دریافت می کنند اظهار کرد: شبکه مراکز جامع بیماران خاص در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به منظور ارتقاء کیفی خدمات به بیماران خاص، کنترل بهینه تجویز و مصرف دارو در گروه های هدف، بروز رسانی برنامه های درمانی و اجرای دستورالعمل ها و پروتکل های درمانی،تمرکز در توزیع داروهای خاص، ارائه مراقبت چند وجهی برای بیماران خاص اجرا شده است.

 

بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد آماده نظام ارجاع هستند

  • PDF

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: بیمارستان های زیر پوشش این دانشگاه آمادگی کامل  برای اجرای سیستم الکترونیکی نظام ارجاع را دارند.

به گزارش وب دا، دکتر شاپور بدیعی با بیان اینکه بر اساس ارزیابی وزارت بهداشت و بررسی چک لیست ها، دانشگاه علوم پزشکی مشهد امتیاز مناسبی را در اجرای مقدمات برنامه نظام ارجاع دارد خاطر نشان کرد: در حال حاضر مهمترین اقدام باید ارتباط بیشتر با سازمان های بیمه گر برای تکمیل پروسه برنامه نظام ارجاع باشد.

وی با بیان اینکه برای اجرای برنامه نظام ارجاع با معاونت ها، مدیریت ها و مراکز درمانی به صورت روزانه نشست های برنامه ریزی مختلفی برگزار می شود افزود: پیاده سازی زیرساخت سرویس استحقاق درمان و فعال سازی آن در تمام بیمارستان‌ها و همچنین پیاده سازی سرویس‌های نسخه نویس و نسخه پیچ نیز دو پروژه مهم مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه در راستای اجرای برنامه نظام ارجاع است که پیاده ساز ی کامل شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در قالب برنامه نظام ارجاع، فرایند هدایت بیماران از سطح یک به سطح دو، بیمارستان ها و پزشکان متخصص مشخص می شود تصریح کرد: زمانی که بیمار از سطح یک نیاز به ارجاع به سطوح بالاتر را دارد، پزشک مستقر در مراکز و خانه های بهداشتی ، زمان و مکان مراجعه بیمار را در سامانه مشخص و در قالب کد رهگیری به بیمار ارائه می دهد.

دکتر بدیعی ؛ با تاکید بر اینکه اجرای نظام ارجاع، موجب تکریم بیشتر بیماران می شود اظهار داشت: صرفه جویی در وقت و هزینه، جلوگیری از انجام اقدامات اضافه از جمله رادیوگرافی و خدمات پاراکلینیکی و دارو از مزایای اجرای این طرح به شمار میرود.

جلسه نظام ارجاع الکترونیک با حضور رییس دانشگاه


جلسه نظام ارجاع الکترونیک با حضور رییس دانشگاه

 

جلسه نظام ارجاع الکترونیک با حضور رییس دانشگاه

 

 

آخرین اخبار