شهروندان داروهای مورد نیاز خود را فقط از داروخانه ها تهیه کنند/داروی رمدسیویر هنوز در پروتکل های درمانی کشور وارد نشده است

  • PDF

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در اطلاعیه ای با تاکید بر اینکه داروی رمدسیویر هنوز در پروتکل های درمانی کشور وارد نشده است ،از تمامی شهروندان خواست داروهای مورد نیاز خود را فقط از داروخانه ها تهیه کنند.

به گزارش وب دا، در این اطلاعیه آمده است؛ در حال حاضر داروی رمدسیویر که توسط برخی از مراجع دارویی برای درمان برخی بیماران مبتلا به کرونا مورد توجه قرار گرفته است، با پیگیری سازمان غذا و دارو وارد کشور شده و برای انجام کارآزمایی بالینی همچون سایر داروهای قبلی در اختیار معاونت تحقیقات وزارت بهداشت قرار گرفته است، بنابراین هیچ نمونه مورد تائیدی از این دارو در بازار وجود ندارد و تمام نمونه های موجود آن در بازار غیر رسمی، غیرمجاز و تقلبی محسوب می شود.

داروی رمدسیویر موجود در بازار سیاه تقلبی بوده و توسط افراد سودجو به فروش می‌رسد، بنابراین داروی موجود در بازار آزاد مورد تائید سازمان غذاودارو نیست و مردم از تهیه آن اکیدا خودداری کنند.

بر اساس اعلام معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تا کنون گزارشی از وجود داروی تقلبی و یا فروش غیر رسمی داروی ضد ویروس رمدسیویر در مناطق زیر پوشش این دانشگاه دریافت نشده است و در این زمینه اطلاع رسانی لازم به  تمامی داروخانه ها صورت گرفته است و در صورت مشاهده فروش رمدسیویر با داروخانه یا فرد خاطی به شدت برخورد خواهد شد.

در این اطلاعیه به شهروندان توصیه شده است؛ اطلاعات خود را فقط از کانالهای رسمی دریافت کنند و برای تامین دارو فقط به داروخانه ها مراجعه کنند و هر دارویی را استفاده نکنند.

مرحله دوم فراخوان طرح مردم‌یاران سلامت آغاز شد/تا کنون 80 داوطلب در این طرح مشارکت داشته اند

  • PDF

راه اندازی سامانه مطب برخط توسط بسیج جامعه پزشکیرئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی گفت: مرحله دوم فراخوان طرح مردم‌یاران سلامت از ابتدای هفته جاری آغاز شده و تاکنون 80 نفر در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند.

دکتر محسن ذاکریان در گفت‌وگو با خبرنگار وب دا، اظهار کرد: در قالب این طرح، افراد داوطلب بلافاصله پس از نام نویسی آموزش‌های لازم را در حوزه‌های کمک‌پرستاری و همراهان بیمار فرا می‌گیرند.

وی با بیان اینکه آموزش‌ها در دانشکده پرستاری و مامایی مشهد ارائه می‌شود، افزود: تا این لحظه 80 ثبت‌نام کننده این آموزش‌ها را فرا گرفته‌اند و از این تعداد تاکنون 40 نفر در بیمارستان امام رضا(ع) به‌‌کارگیری شدند و 40 نفر مابقی هم با توجه به شرایط فعلی و اعلام نیازهای دانشگاه علوم پزشکی تا 24 ساعت آینده در همین مرکز درمانی به‌کارگیری خواهند شد.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان جهت ثبت‌نام در فراخوان مردم‌یاران سلامت می‌توانند همه‌روزه در ساعت اداری به دفتر سازمان بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی و یا کانون‌های زیرمجموعه آن در شهرستان‌ها مراجعه کنند.

دکتر ذاکریان با اشاره به اینکه در موج اول بحران کرونا بیش از 100 نفر به‌صورت داوطلبانه در قالب طرح مردم‌یاران سلامت با سازمان بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی همکاری کردند، تصریح کرد: پیش‌بینی‌مان این است که در موج دوم بحران کرونا میزان مشارکت‌های مردمی در طرح مردم‌یاران سلامت افزایش یابد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی در تمامی برنامه‌ها و حوزه‌های مختلف اجرایی و عملیاتی مبارزه با کووید 19یار و همراه 6 دانشگاه علوم پزشکی سطح استان بوده است، بیان کرد: بیشترین همکاری صورت گرفته در این بازه زمانی 4 ماهه کرونایی با دانشگاه علوم پزشکی مشهد بوده، زیرا بالاترین آمار مبتلایان به کووید 19 در سطح استان در حوزه تحت پوشش این دانشگاه به‌خصوص در مرکز استان بوده است.

 

 

معاون درمان دانشگاه، تمامی پرسنل پرستاری معرفی شده به مراکز درمانی کرونایی زیر پوشش مقررات این مراکز قرار می گیرند

  • PDF

مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد:هیچگونه کمبودی به لحاظ کادر پرستاری و کمک پرستاری نداریممعاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: تمامی پرسنل معرفی شده به مراکز درمانی کرونایی، در مدت زمان ماموریت به عنوان پرسنل این مراکز تلقی می شوند.

دکتر شاپور بدیعی در گفتگو با وب دا با بیان اینکه در حال حاضر بیمارستان های 610 تختخوابی امام رضا(ع) و شریعتی از مراکز ارجاع و بستری بیماران مبتلا به کووید-19 محسوب می شوند خاطر نشان کرد: به منظور کمک به تیم پرستاری این مراکز، پرستاران فعال در بخش های غیر اورژانسی سایر مراکز به مراکز ارجاع بیماران کرونایی معرفی شده اند و بر این اساس در مدت زمان ماموریت بعنوان پرسنل آن بیمارستان تلقی شده و تحت قوانین و مقرارت آن مرکز فعالیت می کنند.

وی تصریح کرد: همچنین بر اساس مصوبه نشست هماهنگی مراقبت و درمان کرونا ویروس دانشگاه، استفاده از تلفن همراه توسط پرسنل پرستاری به منظور پیشگیری از بیماری در طول شیفت کاری ممنوع است.

مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد  نیز در این خصوص اظهار کرد: با توجه به شیوع موج دوم ویروس کرونا و افزایش بیماران کرونایی 30 تا 50 درصد پرستاران و کمک پرستاران بخش‌های غیرحیاتی و غیراورژانسی مراکز درمانی زیر پوشش در مشهد در بیمارستان های شریعتی و 610 امام رضا(ع) به‌کارگیری شدند.

دکتر امیررضا صالح‌مقدم با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌ها در اقدام صورت گرفته به‌گونه‌ای بوده که هیچگونه‌ای لطمه‌ای در امر درمان و سلامت بیماران غیرکرونایی وارد نیاید، خاطرنشان کرد: تدوین و تنظیم برنامه‌ها به‌گونه‌ای بوده که هیچ‌یک از بیماران غیرکرونایی دچار آسیب در امر درمان نشوند و هرگز اینگونه تصور نشود که آنان با توجه به شیوع موج دوم کرونا و افزایش چشمگیر بیماران کرونایی به فراموشی سپرده شده‌اند.

وی تأکید کرد: هدف از اجرای این برنامه افزایش سرعت خدمت‌رسانی پرستاران و کمک پرستاران به بیماران مبتلا به کووید- 19 و افزایش بخش‌های بستری این نوع بیماران در بیمارستان های شریعتی و امام رضا(ع) بوده، ضمن اینکه کمک به کادر درمانی کرونایی‌ها در این مرکز درمانی هم بوده که مدت 4 ماه است به‌صورت شبانه‌روز در حال خدمت‌رسانی به بیماران کرونایی هستند.

فعالیت12 مرکز رادیولوژی و سونوگرافی منتخب ویژه مادران باردار در دوران کرونا

  • PDF

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در حال حاضر 12 مرکز رادیولوژی و سونوگرافی منتخب و پاک، به مادران باردار خدمات ارائه می دهند.

دکتر شاپور بدیعی در گفتگو با وب دا خاطر نشان کرد: این مراکز در قالب 11 مرکز خصوصی و یک مرکز دولتی به منظور انجام سونوگرافی NT و آنومالی اسکن به مادران باردار خدمات ارائه می دهد و لازم است که پزشکان متخصص موارد را به اطلاع شهروندان برسانند.

مراکز رادیولوژی و سونوگرافی منتخب به شرح ذیل است: