3 بخش جدید در بیمارستان کودکان اکبر راه اندازی می شود

  • PDF

معاون درمان خبر داد: استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در برنامه نظام ارجاعمعاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بهره برداری از بخش مراقبت های ویژه کودکان در آینده نزدیک در بیمارستان کودکان اکبر خبر داد.

دکتر شاپور بدیعی در حاشیه بازدید از بیمارستان اکبر و نشست با رییس و مدیر این مرکزدر گفتگو با وب دا  اظهار کرد: بخش مراقبت های ویژه بیمارستان اکبر با 16 تخت و با پیشرفته ترین تجهیزات تا اوایل تیر ماه به بهره برداری خواهد رسید که با راه اندازی آن تعداد تخت های مراقب ویژه این مرکز به دو برابر افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: با پیگیری های انجام شده قرار است به منظور توسعه خدمات کمی و کیفی به زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی، بخش های جراحی اعصاب، گوش و حلق و بینی، ارتوپدی و دیالیز صفاقی نیز به زودی در این مرکز راه اندازی شود. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد:  تا کنون انجام اعمال جراحی اعصاب، گوش و حلق و بینی و ارتوپدی در بخش جراحی عمومی انجام می شد که با راه اندازی بخش های جدید امکان توسعه خدمات نیز فراهم می شود.

دکتر بدیعی افزود: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است نخستین دستگاه سی تی اسکن که به دانشگاه اختصاص یابد در بیمارستان اکبر نصب و راه اندازی شود تا از ارجاع کودکان به دیگر مراکز نیز جلوگیری شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد به همراه جمعی از مدیران این حوزه با حضور در بیمارستان اکبر ضمن بازدید از بخش های مختلف این مرکز و طرح های در حال اجرا در جریان روند ارائه خدمات قرار گرفت.

مردم باید بیشتر با خطرات فشارخون بالا آشنا شوند

  • PDF

زیاده روی در مصرف شیرینی های طبیعی باعث پرفشاری خون می شوددانشیار دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: هدف از غربالگری فشار خون که از 27 اردیبهشت ماه آغاز و تا 15 تیرماه ادامه دارد لزوم توجه مردم به خطرات فشار خون بالا و اقدامات پیشگیرانه است.

دکتر واحدیان ، در گفتگو با وب دا، با بیان اینکه تصور عموم مردم درباره مراقبت های شخصی و سبک زندگی سالم با تصور و ودیدگاه پزشکان متفاوت است، ابراز کرد: به عنوان نمونه در حوزه مصرف نمک و تغذیه سالم و یا کم تحرکی مطالبی را عنوان می کنند که با ایده ال علمی آن فاصله دارد و عموم مردم هرگونه فعالیت را به عنوان تحرک مفید برای سلامتی می دانند این در حالی است که تحرک کافی به شرایطی اطلاق می شود که فرد همزمان با آن نتواند صحبت کند، ضربان قلب بالا رفته و نفس نفس بزنند.

مصرف کمتر از پنج گرم نمک در روز

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در خصوص مصرف نمک نیز عموم مردم مصرف نمک را برابر با آوردن نمکدان بر سر سفره خود می دانند این در حالی است که هر گونه غذای نمکدار مانند دوغ، فست فود  وغذاهای طبخ شده در بیرون منزل به عنوان مصرف نمک در روز محاسبه می شود، گفت: هر فرد در روز باید کمتر از 5 گرم نمک مصرف کند اما فردی که در هفته یکبار دوغ مصرف کرده تا چند روز سهم نمک مصرفی خود را استفاده کرده است.

سالانه فشار خون بالا جان 97 هزار نفر را می گیرد

دکتر واحدیان با بیان اینکه در سال گذشته حوادث رانندگی موجب فوت 18 هزار نفر در کشور شد  و مسئولان نسبت به این قضیه حساس شدند، ابراز کرد: این در حالی است که فشار خون بالا در کشورمان سالانه 97 هزار نفر  را به دام مرگ می کشاند و این آمار از تعداد کشته شدگان ما در هشت سال دفاع مقدس نیز بیشتر است که این موضوع باعث نگرانی است و برای کنترل فشار خون باید تدابیر لازم اندیشیده شود.

هزینه 7 برابری بیمار فشار خون بالا برای جامعه

دانشیار دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه هر فردی که مبتلا به فشار خون بالا می شود وبه دلیل این مشکل دچار بیماری می شود هفت برابر یک انسان  برای خانواده و جامعه هزینه دارد، گفت: فشار خون به حدی موضوع با اهمیتی است که وزارت بهداشت برای پرداختن به این موضوع یک ماه در نظر گرفته است ، از همین رو مهم ترین کار درباره فشار خون جلب توجه مردم به عوارض فشار خون است که این اقدام در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه در گذشته با وجود اینکه تعداد اتومبیل ها کمتر از امروز بود؛ سی هزار فوت  داشتیم وامروز با فرهنگ سازی که انجام شده این آمار به 18 هزار کشته در سال رسیده است، اظهار کرد: اما امروز براساس پیش بینی های انجام شده از هر چهار نفر یک نفر مبتلا به فشار خون بالا است که در سایه این بیماری مشکلات بسیاری برای آنها ایجاد می شود.

دکتر واحدیان با اشاره به اینکه فشار خون بالا به دیواره های رگ فشار مضاعف وارد میکند و از همین رو احتمال ابتلا به بیماریهای مختلف را فراهم می کند، تصریح کرد: اگر بتوانیم اقدامات پیشگیرانه از ابتلابه فشار خون انجام دهیم ضمن حفظ سلامتی افراد ازبسیاری از هزینه ها جلوگیری می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه سکته های مغزی، ناراحتی کلیوی، سکته قلبی ونارسایی قلبی و اختلالات دید به علت خونریزی شبکیه از جمله عوارض فشار خون بالا است، ابراز کرد: تمام تلاش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در طرح بسیج ملی غربالگری فشار خون این است که مردم را از مرحله درمان و جراحی به مرحله پیشگیری بیاروند.

وی با بیان اینکه  سن بالا، سابقه خانوادگی، مصرف غذاهای چرب و پر نمک، اضافه وزن و چاقی، دخانیات و الکل ، فعالیت بدنی کم ، استرس، کمبود پتاسیم، بیماریهای کلیوی و دیابت و چربی خون بالا عوامل خطر افزایش دهنده فشار خون هستند، ابراز کرد: جامعه ما به سمت سالمندی نزدیک می شود از همین رو ابتلا به بیماری پر فشاری خون نیز در این جامعه رو به افزایش است لذا باید تدابیر لازم برای کنترل این فاکتور خطر افزایش یابد.

دکتر واحدیان با اشاره به اینکه چاقی  واضافه وزن نیز زمینه ساز ابتلا به انواع بیماریهای سرطان و فشار خون بالا و دیابت می شود، ابراز کرد: در مناطق محروم شهر اضافه وزن بیشتری در مردم مشاهده می شود که این موضوع به دلیل تغذیه نادرست و سبک زندگی غلط آنها است از همین رو نحوه تغذیه نقش مهمی در عدم ابتلا به بیماری فشاری خون بالا دارد.

معاون درمان: افزایش کیفیت مراقبت از مادران باردار از مهمترین برنامه های این معاونت

  • PDF

حدود 10 هزار تولد زنده از موفقیت های مرکز ناباروی میلادمعاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: بیش از 160 هزار زایمان طبیعی و ایمن در راستای حفظ سلامت مادر و نوزاد در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به صورت رایگان انجام شده است.

دکتر شاپور بدیعی ، در گفتگو با وب دا، با بیان اینکه افزایش کیفیت مراقبت از مادران باردار ازمهمترین رویکردهایی است که دانشگاه علوم پزشکی آن را دنبال می کند، اظهار کرد: مادران باردار و افزایش کیفیت مراقبت از آنها یکی از اولویت های دانشگاه  چه در حوزه بهداشت و چه در حوزه درمان است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه کاهش آمار مرگ ومیر مادران باردار موفق بود و امسال نیز برنامه های حمایتی از  سلامتی مادران باردار ادامه خواهد  داشت، عنوان کرد: در حال حاضر جلسات را با بیمارستانهای مختلف شروع کردیم تا نقاط قوت و ضعف شناسایی شود و پیشنهادات با حضور صاحب نظران مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

دکتر بدیعی با بیان اینکه اولین جلسه با بیمارستان شریعتی و با حضور رئیس بیمارستان ، معاون درمان بیمارستان و ماماها و متخصصین زنان و زایمان برای بررسی نقاط قوت و ضعف ارائه خدمات به مادران باردار برگزار شد، تصریح کرد: در این راستا بیمارستان شریعتی برای خدمت رسانی به مادران باردار تجهیز خواهد شد تا مادران باردار از انتهای وکیل آباد و طرقبه و شاندیز برای دریافت خدمات زایمان و بستری نیاز به طی کردن مسافت طولانی نداشته باشند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه فعال کردن زایشگاه بیمارستان شریعتی و تقویت نیروی ماما، از جمله اقداماتی است که برای ارائه خدمات بهتر به مادران باردار انجام می شود، بیان کرد:علاوه براین در قالب طرح تحول نظام سلامت زایمان های طبیعی کاملا رایگان است .

بیش از 160 هزار زایمان طبیعی به  شکل رایگان

وی با تاکید براینکه تعداد عمل سزارین در دانشگاه علوم پزشکی مشهد 12 درصد کاهش داشته است، ابراز کرد: این آمار از آمار کشوری هم جلوتر است و در بحث زایمان طبیعی از ابتدای طرح تحول نظام سلامت تاکنون بیش از 160 هزار زایمان طبیعی به شکل رایگان انجام شده است .

دکتر بدیعی گفت: در حوزه کاهش آمار مرگ و میر مادران باردار روند رو به کاهشی داشته ایم و توانستیم عوامل موثر در مرگ و میر مادران باردار که قابل پیشگیری هستند را کنترل کنیم.

جمعی از اصحاب رسانه خراسان رضوی به پویش غربالگری فشار خون پیوستند

  • PDF

مسئول کمیته اطلاع رسانی غربالگری فشار خون: خبرنگاران و اصحاب رسانه حتما در پویش کنترل فشار خون شرکت کنند.

مسئول کمیته اطلاع رسانی غربالگری فشار خون  و مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: خبرنگاران رسانه‌ها و اصحاب مطبوعات به جهت اینکه دائما در حالت تنش عصبی هستند باید حتما فشار خون خود را کنترل کنند.

دکتر حمیدرضا رحیمی در حاشیه بازدید از خبرگزاری ایسنا و ایکنا در گفتگو با وب‌دا  با اشاره به پویش کنترل فشار خون که فاز اجرایی آن از 17 خرداد در حال برگزاری است گفت: با اعضای یکی از واحدهای سیار کنترل فشار خون به ایسنا آمده‌ایم تا ضمن خسته نباشید به آنها، فشار خون خبرنگاران و اعضای تحریریه‌های این دو رسانه را بگیریم و نکاتی را در خصوص سلامت جسمی و روانی این شغل پر استرس، به عزیزان یادآوری کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد که این بازدید و مشارکت خبرنگاران در این پویش، فتح بابی باشد برای مشارکت فعال سایر دوستان رسانه‌ای در این طرح ملی تا چنانچه از بابت فشار خون یا بیماری‌های مرتبط قلب و عروق مشکلی دارند مورد کنترل و پیشگیری قرار گیرند.

مسئول کمیته اطلاع رسانی غربالگری فشار خون با اشاره به پویش ملی کنترل فشار خون گفت: این طرح ملی، فرصتی است که همه‌ی دوستان مطبوعاتی، رسانه‌ای، کارکنان تحریریه‌ها و سایر مشاغل سخت و زیان‌آور که در معرض تنش‌های عصبی و اضطراب شغلی هستند برای آگاهی از سلامتی خودشان اقدام کنند.

شایان ذکر است مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به همراه کارشناس ارتباط رسانه ای این دانشگاه و به اتفاق تیم سیار کنترل فشارخون هفته گذشته از روزنامه خراسان بازدید داشتند و  روز گذشته مهمان خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا بودند.

آخرین اخبار