برگزار ی نشست هیات امنا دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

دومین نشست هیات امنا دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال جاری برگزار شد.

به گزارش وب دا، این نشست به منظور "ارائه گزارش حسابرسی 1397 ، گزارش شاخص های عملکرد نظام سلامت سال 1397 ، بررسی پیشنهادات متمرکز وزارتی و اختصاصی دانشگاه‏" با حضور اعضای هیات رییسه دانشگاه، جمعی از مدیران و مسئولان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این نشست ضمن تاکید  بر صدور بخش نامه ها و آیین نامه ها بر اساس اعتبارات ابلاغی اظهار کرد: باید پیش از اجرای هر گونه پروژه و یا برنامه ای پیش بینی های لازم در این زمینه صورت گیرد تا مشکلات احتمالی در حین انجام کار ایجاد نشود.

دکتر محمد حسین بحرینی با بیان اینکه ایجاد سقف سازمان بیمه گر برای مراکز درمانی یکی از مشکلات دانشگاه محسوب می شود خاطر نشان کرد: مهمترین مسئولیت دانشگاه ارائه خدمات مناسب به بیماران مراجعه کننده زائر و مجاور بارگاه منور رضوی است.

وی با بیان اینکه مشهد مقدس سالانه پذیرای 35 میلیون زائر است که بار درمانی این افراد بر دوش مشهد است و سرانه ای در این زمینه اختصاص نمی یابد تصریح کرد: علاوه بر این افاغنه نیز بار بهداشتی و درمانی را بر دوش دانشگاه علوم پزشکی مشهد نهاده است که باید در این زمینه تدبیری مناسب اندیشیده شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد کمبود اعتبارات حوزه پژوهش و فناوری را از دیگر مشکلات دانشگاه عنوان کرد و گفت: علیرغم کمبود اعتبارات، دانشگاه علوم پزشکی مشهد در شاخص آموزشی و پژوهشی پیشرفت های بسیار چشمگیری داشته است. 

 

 

 

 

اعزام حدود 80 پزشک متخصص به شهرستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

معاون درمان : خدمات تخصصی توانبخشی در دانشگاه توسعه  می یابدمعاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد از اعزام 80 پزشک متخصص در شهرستان های زیر پوشش این دانشگاه به منظور گسترش کیفی خدمات خبر داد.

دکتر شاپور بدیعی در حاشیه نشست هماهنگی با پزشکان متخصص در گفتگو با وب دا با بیان اینکه پزشکان متخصص بر اساس اولویت و نیاز هر شهرستان و در قالب سامانه ای در چند روز گذشته به مناطق مختلف استان اعزام شده اند خاطر نشان کرد: با اجرای این طرح خدمات تخصصی با کیفیت در دسترس عموم مردم قرار می گیرد که این امر گام مهمی در توسعه عدالت در سلامت محسوب می شود.

وی با اشاره به نشست هماهنگی با پزشکان متخصص اظهار کرد: در این نشست تلاش شد با ارائه دستورالعمل ها و آیین نامه ها، پزشکان متخصص را با قوانین بیش از پیش آشنا کرده و زمینه تسهیل ارتباط با مسئولان مرتبط حوزه معاونت درمان دانشگاه نیز فراهم شود.

کارشناس مسئول امور متخصصین دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در گفتگو با وب دا اظهار کرد: با اعزام این تعداد پزشک در 13 شبکه بهداشت و درمان زیر پوشش این دانشگاه ،تعداد نیروهای متخصص به  حدود 300 نفر رسید.

دکتر محمد تقی عطار، با بیان اینکه هر ساله تعداد نیروی متخصص مورد نیاز به وزارت بهداشت و درمان اعلام می شود خاطر نشان کرد: پزشکان متخصص در رشته های مختلفی همچون اعصاب، بیهوشی، اطفال، جراحی، داخلی، رادیولوژی و در شهرستان های درگز، کاشمر، سرخس، تایباد، خواف، قوچان، بردسکن، فریمان، کلات، رشتخوار، باخرز، چناران و خلیل آباد اعزام شدند.

وی ادامه داد: علاوه براین در نیمه دوم سال براساس اجرای طرح حضور نیروهای طرح یک ماه ، نیروهای متخصص به شهرستانهای تحت پوشش دانشگاه اعزام می شوند .

میزان آفلاتوکسین موجود در شیر و فرآورده های لبنی بسیار پایین تر از استانداردهای جهانی است

  • PDF

عضو هیات علمی گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه ایران قوانین بسیار سخت گیرانه ای در زمینه ایمنی مواد غذایی دارد اظهار کرد: در حال حاضر میزان آفلاتوکسین موجود در شیر و فرآورده های لبنی بسیار پایین تر از استانداردهای جهانی تعریف شده است.

دکتر محمد هاشمی در گفتگو با وب دا با بیان اینکه سم آفلاتوکسین از نوعی کپک به نام "آسپرژیلوس" ایجاد می شود و از طریق خوراک دام آلوده وارد بدن دام شده و پس از متابولیزه در کبد از طریق شیر دفع می شود اظهار کرد: آلودگی به آفلاتوکسین در شیر و محصولات لبنی در تمام دنیا وجود دارد و نمی توان اعلام کرد مواد غذایی عاری از این سم هستند.

وی با بیان اینکه در حوزه ایمنی مواد غذایی حد مجاز و استانداردی برای میزان آفلاتوکسین تعریف شده است که اگر از حد تعریف شده کمتر باشد به بدن انسان آسیبی وارد نمی کند خاطر نشان کرد: بر اساس بررسی ها و پژوهش های متعددی که درکشور انجام شده است در حال حاضر میزان آفلاتوکسین در محصولات لبنی و شیر بسیار کمتر از حد مجاز است.

متخصص بهداشت و ایمنی مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه قوانین کشورمان در این زمینه بسیار سخت گیرانه است به گونه ای که استاندارد سم آفلاتوکسین موجود در شیر و محصولات لبنی یک پنجم استانداردهای تعریف شده در کشور آمریکاست خاطر نشان کرد: به هیچ عنوان نمی توان ادعا کرد که این سم در شیر و محصولات لبنی وجود ندارد اما باید این اطمینان را داد که میزان موجود بسیار پایین تر از حد استاندارد است.

دکتر هاشمی با اشاره به تحقیقات دیگر در زمینه میزان ریسک سم آفلاتوکسین که در کشور انجام شده است اظهار کرد: میزان ریسک به این معناست که تا چه میزان این سم می تواند موجب آسیب رساندن به انسان شود که بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده در سال 2019 در کشور و مطالعه متاآنالیز در این زمینه نشان داده شد که میزان آفلاتوکسین کمتر از حد مجاز است.

وی تاکید کرد: نتایج این مطالعه در یکی از معتبرترین نشریات حوزه علوم تغذیه جهان نیز به چاپ رسیده است که نشان می دهد میزان سم آفلاتوکسین موجود در شیر و محصولات لبنی درکشور ریسک بسیار پایینی دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، نحوه مدیریت در دامداری ها نقش موثری در ایجاد آفلاتوکسین در دام دارد اظهار کرد: این موضوع در دامداری های صنعتی که فرآیندها به صورت مکانیزه و علمی انجام می شود بسیار کمتر دیده می شود.

دکترهاشمی با تاکید بر اینکه وجود آفلاتوکسین در محصولات لبنی و شیر های تولیدی در کارخانه ها نیز به دلیل انجام آنالیزها و آزمایش های متعدد از حد مجاز پایین تر است خاطر نشان کرد: بهتر است مردم برای اطمینان از محصولات و شیر های استاندارد تولیدی در کارخانه ها استفاده نمایند.

شناسایی زودهنگام سرطان ها شانس درمان را افزایش می دهد

  • PDF

 دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه ۸۰ درصد از سرطان ها در صورت شناسایی زودهنگام و در مراحل اولیه قابل درمان هستند، بر گسترش برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی در این زمینه تاکید کرد.

دکتر ابوالقاسم اللهیاری در گفتگو با وب دا با اشاره به اینکه یکم الی هفتم بهمن ماه هفته پیشگیری از سرطان نام گذاری شده است خاطر نشان کرد: اگر مردم با علائم اولیه ابتلا به سرطان و عوامل ایجاد کننده آن آشنا شوند می توان بیماران را در مراحل اولیه شناسایی و نسبت به درمان به موقع آنان اقدام کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه مراجعه دیر هنگام بیماران مبتلا به سرطان موجب کاهش شانس بهبودی می شود تصریح کرد: ایجاد احساس توده در ناحیه پستان، ضعف و بیحالی، بی اشتهایی، تغییر در مزاج، دردهای مبهم شکمی باید مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.

دکتر اللهیاری با بیان اینکه در حال حاضر سرطان پستان شایعترین سرطان در زنان  و سرطان معده شایعترین سرطان در مردان به شمار می رود خاطر نشان کرد: به طور حتم با آموزش و اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم می توان تا ۴۰ درصد از بروز سرطان ها پیشگیری کرد.

فوق تخصص خون و سرطان بالغین با اشاره به راهکارهای پیشگیری از سرطان اظهار کرد:  در گام نخست مردم باید عوامل ایجاد کننده سرطان را بشناسند و سپس با تغییر سبک زندگی از مصرف افراطی چربی ها، گوشت قرمز ، استعمال دخانیات اجتناب و با ورزش، مصرف میوه و سبزی و دوری از استرس نسبت به پیشگیری از این بیماری اقدام کنند.

دکتر اللهیاری با بیان اینکه نقش سیگار و مواد دخانی  در ابتلا به ۱۳ نوع سرطان ثابت شده است اظهار کرد: ۷۵ درصد ابتلا به سرطان ریه به استعمال دخانیات مرتبط است.

آخرین اخبار