انجام عمل جراحی ایمپلنت به روش هیپنوتیزم در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

جراحی کاشت ایمپلنت دندانی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر روی بیماری 40 ساله بدون استفاده از مواد بیهوشی و  انجام هیپنوتیزم با موفقیت انجام شد.

 دکتر فتحی در گفت و گو با وب دا؛ در خصوص انجام اولین عمل جراحی کاشت ایمپلنت به شیوه هیپنوتیزم، گفت: عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندانی با استفاده از هیپنوتیزم و بدون استفاده از داروی بیهوشی با موفقیت به پایان رسید.

وی ادامه داد: هیپنوتیزم در مواردی در دندانپزشکی برای بیمار استفاده می شود؛ که فرد نسبت به استفاده از داروهای بی حسی و بیهوشی حساسیت داشته یا به دلیل ترس بیش از حد یا اضطراب مانع انجام فرایند درمانی شود.

دانشیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: در این مواقع است که با توجه به سنگین بودن عمل باید بیمار همکاری خوبی داشته، آرام و بی درد باشد؛ که تمام این شرایط را با هیپنوتیزم می توان فراهم کرد.

دکتر فتحی تاکید کرد: هیپنوتیزم یک فرایند و یکی از حالت های مغز است که با تغییرات و تحولاتی که در متابولیسم مغز در دقایقی که شخص در حال هیپنوتیزم است اتفاق می افتد؛ شخص را وارد وضعیت بی حسی، بی دردی و آرامش می کند.

وی، به عمل انجام شده اشاره و بیان داشت: در جراحی صورت گرفته با تصویر پردازی، ذهن بیمار را متوجه تصاویر مد نظر خود کرده و تصاویر را با جزئیات و حاشیه پردازی به گونه ای القاء نمودیم که بیمار از فضای اتاق عمل منفک شود.

دانشیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: در مواردی اگر لازم باشد که فرد خود را در اتاق عمل احساس کند باز به گونه ای رفتار می شود که آن چه که در اتاق عمل رخ می دهد برایش کم و یا بی اهمیت شود.

دکتر فتحی تاکید کرد: بر این اساس انواع دیالوگ ها و تصاویری که در تصویرسازی به کار برده شد متفاوت بود و با توجه به پاسخ هایی که از چهره سوژه، ضربان قلب و مانیتورینگ حیاتی وی دریافت گردید وضعیت بی دردی بیمار هدایت شد.

وی افزود: تصاویر القاء شونده به بیمار فی البداهه هستند و از این جهت تصویرپردازی های ما به گونه ای انجام شد که جدا شدن  بیمار از فضای درد حفظ و علاوه بر کنترل ترشح بزاق بیمار با هیپنوتیزم؛  القائات لازم در کنترل خونریزی نیز صورت گیرد.

دانشیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ عمل جراحی کاشت ایمپلنت به شیوه هیپنوتیزم را پیچیده دانست و بیان داشت: با آماده سازی قبلی ایجاد شده بر روی بیمار این عمل با موفقیت انجام شد.

دکتر فتحی گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد نه تنها در ایران بلکه در کل آسیا تنها دانشگاهی است که بیشترین فعالیت های پژوهشی و درمانی هیپنوتیزمی را انجام داده است.

وی اضافه کرد: از حدود سال 86 با اختصاص امتیاز بازآموزی به سمینارها فعالیت ما ، در خصوص این علم در دانشگاه آغاز شد و در ادامه و از سال 91 اقدام به برگزاری کنگره های بین المللی کرده ایم؛ که منتج به برگزاری اولین کنگره هیپنوتیزم دندانپزشکی در سطح جهان در دانشگاه علوم پزشکی مشهد شد.

دانشیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: در این کنگره سران هیپنوتیزم از تمام دنیا حضور داشتند و نسبت به جراحی های انجام شده به این شیوه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز تعجب کردند.

دکتر فتحی خاطر نشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد در علم هیپنوتیزم در سطح آسیا پیش قدم است و در کل دنیا بیشترین حوزه های پژوهشی علم هیپنوتیزم را به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: آن چه که اکنون به دنبال آن هستیم اشاعه فنونی است؛ که به بیمار کمک می کند که بتواند با حفظ شئونات پزشکی و اخلاق حرفه ای از مسیر درمان با شرایط راحت تری عبور کند.

 دانشیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: این علم در خصوص بیماران سرطانی که با دردهای بسیار زیادی همراه هستند بسیار کمک کننده است و تا کنون انواع جراحی های ارتوپدی، برداشت توده چربی، کنترل درد پس از تعویض پانسمان سوختگی، کنترل درد پس از برداشتن کیسه صفرا و جراحی های ریشه دندان به شیوه هیپنوتیزم انجام شده است.

دکتر فتحی، تاکید کرد: تلاش داریم متخصصین دندانپزشکی، بیهوشی و متخصصین روان پزشکی را در حوزه های خود آموزش داده و اعلام می کنیم که  پتانسیل آموزش دانشجویان خارجی در این حوزه در دانشگاه وجود دارد که با کمک مسئولان آموزشی در دو سال آینده این امر محقق شود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.