رفلاکس معده از شایعترین بیماری های گوارشی

  • PDF

استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: رفلاکس معده (ترش کردن) جزو بیماری های شایع گوارشی است که با اختلال در دریچه بین مری و معده ایجاد می شود.

دکتر هومن مسنن مظفری در گفتگو با خبرنگار وب دا گفت: این عارضه با علائمی همچون سوزش سردل، سوزش قفسه سینه تا ناحیه گلو همراه است.

دکتر مسنن مظفری بیان کرد: هنگامی که هیچ غذایی نمی خوریم و این دریچه به هر دلیلی شل یا باز می شود ترشحات که بیشتر اسید معده است به سمت مری برگشت و مسیر کوتاهی گاهی تا خود دهان را طی می کند این طی مسیر بستگی به شدت اسید و نارسایی شل بودن دریچه دارد.

وی در ادامه اظهار داشت: اسید که بالا می آید باعث سوزش سردل و قفسه سینه می شود که گاهی آنقدر سوزش قفسه سینه شدید است که با درد قلبی اشتباه گرفته و گاهی نیز باعث برگشت مواد غذایی به داخل حلق می شود.

این فوق تخصص گوارش یا بیان اینکه گاهی علائم به صورت علائم غیرگوارشی و مروی بروز می کند، اذعان کرد: گرفتگی صدا به ویژه صبحها، پوسیدگی مینای دندان به خاطر برگشت اسید، گاهی با سرفه های مزمن و طول کشیده که با سینوزیت اشتباه گرفته می شود هم چنین حملات آسم به ویژه شبها که فرد در حالت افقی قرار گرفته و اسیده معده زیاد ترشح می شود بروز کند، هم چنین گاهی گوش درد و گرفتگی گوش از علائم غیرگوارشی می باشد.

وی به دلایل بروز این مشکل اشاره و تصریح کرد: علت بروز این مشکل می تواند اختلالات مادرزادی باشد هم چنین مصرف برخی از مواد غذایی مانند غذاهای پرچرب، نوشیدنی های گازدار، چای پررنگ، قهوه، استعمال دخانیات، نسکافه، کاکائو، غذاهای آبکی، نوشیدن مایعات بین غذا خوردن، مصرف برخی مرکبات، چاقی و مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد فشارخون باعث اختلال در شل شدگی این دریچه می شود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از این مشکل گوارشی غیر از عامل مادرزادی باید با رعایت موارد دیگر در نوع تغذیه و کاهش وزن و عدم مصرف دخانیات و قطع کردن یا کم خوردن برخی داروها با مشورت پزشک معالج از ایجاد ترش کردن پیشگیری شود.

دکتر مسنن مظفری به عوارض درمان نشدن این مشکل گوارشی اشاره و تصریح کرد: عوارض درمان نشدن یا دیر درمان شدن این مشکل می تواند باعث تنگ شدن انتهای مری که با غذا خوردن دچار اختلال می شود و دیگر مشکلات گوارشی خطرناک  در ناحیه مری شود.

وی توصیه کرد: به طور کلی برای زندگی بهتر و داشتن جسمی سالم توصیه می شود نحوه صحیح تغذیه رعایت از غذاهای پرچرب، پرنمک و مصرف دخانیات هم چنین الکل اجتناب شود در طول روز تحرک کافی برای داشتن وزنی ایده آل و از بین بردن چاقی داشته باشیم.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار