نقش موثر مشاوره های ژنتیکی در پیشگیری از بسیاری از بیماری ها

  • PDF

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت:  بسیاری  از بیماری ها به خصوص بیماری های مغز و اعصاب و عضلات منشا ژنتیک و وراثتی دارند؛ بر این اساس و با توجه به پیشرفت های قابل توجه علم ژنتیک در سال های اخیر در کشور؛ به دنبال تشخیص زودرس بیماری ها، پیشگیری و در نهایت درمان هستیم.

دکتر مرتضی سعیدی در حاشیه دومین کنگره بین المللی و دهمین همایش ملی نوروژنتیک ایران خاطر نشان کرد: مشاوره ژنتیک می تواند به مردم در خصوص بیماری های اعصاب، بیماری های درگیر کننده عضلات، ایجاد کننده ضعف عضلانی، اختلالات حرکتی، اختلالات ذهنی، تشنج و بیمارهای سنین بزرگسالی مانند MS، صرع و غیره کمک کند.

این عضو هیات علمی گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: در مشهد مردم می توانند مشاوره های ژنتیک را در کلینیک بیمارستان قائم(عج)، مرکز مشاوره ژنتیک بیمارستان امام رضا(ع) و مرکز ژنتیک جهاد دانشگاهی دریافت کنند.

دبیر علمی دومین کنگره بین المللی و دهمین همایش ملی نوروژنتیک ایران به موفقیت های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در زمینه علم ژنتیک اشاره کرد و خاطر نشان کرد: دانشگاه مشهد در این زمینه پیشرفت های بسیار قابل ملاحظه و ظرفیت های ایجاد شده بسیار بالایی دارد؛ اما ممکن است استفاده لازم از این ظرفیت ها صورت نگیرد؛ که برگزاری چنین همایش هایی جهت رفع این نقصان است.

وی ضمن اعلام دریافت 240 مقاله در دبیر خانه این کنگره، گفت: از این تعداد 40 مقاله به صورت سخنرانی و دیگر آثار به صورت پوستر ارائه می شود.

دکتر مرتضی سعیدی گفت: این کنگره با حضور 450 نفر از اساتید، متخصصان و چهره های برجسته داخلی و خارجی علم ژنتیک و علوم وابسته به مدت سه روز (دوم الی چهارم اسفند) در مشهد برگزار می شود.

وی ادامه داد: این کنگره بین المللی به دنبال اهدافی در ارتباط با بهره گرفتن از پیشرفت های علمی جهت تشخیص و درمان بیماری ها ژنتیک در رشته های مختلف به ویژه رشته مغز و اعصاب در کشور است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: در حاشیه برگزاری دومین کنگره بین المللی نوروژنتیک ایران، کارگاه هایی نیز به صورت ادواری برگزار می شود تا به صورت تخصصی و فوق تخصصی برخی مسائل ژنتیکی را مورد بررسی قرار دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: خوشبین هستیم انتظارات علمی همکاران در این کنگره که دهمین همایش ملی نوروژنتیک ایران نیز به شمار می رود و به همت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، جهاد دانشگاهی،  انجمن نوروژنتیک و انجمن نورولوژی خراسان رضوی برگزار می شود برطرف گردد.

مخاطبان برای دریافت تصاویر این گزارش می توانند به اینجا مراجعه کنند.

نورو

نورو

نورو 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار