معاون تخصصی دانشکده دندانپزشکی مشهد؛دندانپزشکی علم و هنر در کنار یکدیگر است

  • PDF

معاون تخصصی دانشکده دندانپزشکی مشهد، گفت: دندان پزشکی علم و هنر را در کنار هم دارد و از این جهت دندانپزشکان انسان هایی با روحیات ظریفی هستند. 

دکتر امیر معین تقوی در گفت‌وگو با وب دا؛  ضمن تبریک روز دندانپزشک، تاکید کرد: دندان پزشکی علم و هنر است و از این جهت نباید تنها جنبه علمی این رشته را مورد توجه قرار داد؛ بلکه باید از دید هنر نیز به این رشته نگاه کرد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: جنبه هنری این رشته موجب شده تا دندانپزشکان روحیات ظریفی داشته باشند و البته با سختی های کار خود نیز روبه رو شوند.

مدیر گروه جراحی لثه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: بسیاری از رشته های دندان پزشکی مانند جراحی فک، نیازمند توان بدنی بالای دندان پزشک است و این در حالی است که بسیاری از دیگر رشته های این علم مانند جراحی لثه و اندو نیز رشته های پر استرسی هستند.

 دکتر معین تقوی خاطر نشان کرد: توان کاری بالا در دندانپزشکی موجب شده است تا همکاران ما در این رشته از نظر بدنی فرسایش پیدا کرده و به انواع بیماری های ارتوپدی از جمله آرتروز گردن و دیسک کمر که معمولا از عوارض این شغل به حساب می آید دچار شوند.

وی به گران قیمت بودن درمان های دندانپزشکی اشاره کرد و بیان داشت: مردم نباید به حاشیه های این علم توجه کنند؛ زیرا این علم نه تنها در ایران که در همه دنیا گران بوده و این امر به دلیل وابستگی ابزار این علم به تکنولوژی و مواد پر هزینه است.

دکتر معین تقوی بیان داشت: در بسیاری از کشورهای خارجی سازمان های بیمه گر تلاش می کنند تا از بار هزینه های گران قیمت این علم کم کنند؛ اما در ایران متاسفانه حمایت برخی سازمان های بیمه گر را تنها در خصوص کشیدن دندان مشاهده می کنیم.

معاون تخصصی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: این دانشکده در دهه1340 در مشهد ایجاد شد و اولین ورودی های دانشکده دندان به این سال ها باز می گردند.

وی ادامه داد: سال گذشته پنجاهمین سالگرد ایجاد دانشکده جشن گرفته شد و در حال حاضر 107 دانشجوی تخصصی در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند. این در حالی است که حدود 700 دانشجوی تخصصی و مهمان در طول سال های گذشته نیز در دانشکده تحصیل کرده اند.

مدیر گروه جراحی لثه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: در دانشکده دندانپزشکی 11 گروه وجود دارد که از این تعداد 10 گروه سالانه چهار دانشجوی تخصصی پذیرش می کنند و تنها گروه دندان پزشکی جامع نگر دانشجوی تخصصی ندارد.

دکتر معین تقوی به معرفی گروه های موجود در دانشکده دندانپزشکی پرداخت و ابراز داشت: گروه های جراحی لثه، جراحی فک، ارتدونسی، معالجه ریشه (اندو)، ترمیمی، پروتز، کودکان، آسیب شناسی، رادیولوژی دهان و فک و صورت، بیماری های دهان و تشخیص و سلامت دهان در دانشکده دندانپزشکی مشهد اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر دو فلوشیب بیولوژی یا بافت شناسی دهان و دندان پزشکی بیمارستانی در دانشکده وجود دارد و دو فلوشیپ ترومای دندانی و شکاف کام نیز در حال اضافه شدن به دانشکده است که فلوشیپ ترومای دندانی در دست تصویب و شکاف کام نیز برای اولین سال دانشجو پذیرش کرده است.

مدیر گروه جراحی لثه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: دوره های کوتاه مدتی نیز در دانشکده در خصوص موضوعات مختلف مربوط به سلامت دهان و دندان از جمله برگزاری چندمین دوره آموزش ایمپلنت که به بالا بردن دانش همکاران کمک می کند برگزار شده است.

دکتر معین تقوی تصریح کرد: به همت مسئولین دانشگاه پنج هزار متر مربع به فضای دانشکده افزوده شده؛ که می توان گفت یک دانشکده جدید در طبقه فوقانی دانشکده در شرف افتتاح است.

 معاون تخصصی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: این فضا شامل دو بخش است که در مجموع حدود 130 یونیت، بخش پاراکلینیک، چهار کلاس درس و یک سالن چند منظوره به فضای دانشکده افزوده می شود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار