بهترین درمان اتیسم در قالب بازی درمانی انجام می شود

  • PDF

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه علائم اتیسم با افزایش سن رو به بهبود می رود، تصریح کرد: بهترین درمان اتیسم در قالب بازی درمانی انجام می شود.

دکتر پیمان هاشمیان در گفتگو با خبرنگار وب دا گفت: اتیسم یک اختلال تکاملی و رشد مغزی است که تظاهرات آن قبل از سن سه سالگی بروز می کند به طور کلی اتیسم شامل دو قسمت ارتباط زبانی و ارتباط غیر کلامی است یعنی کودک باید به صورت طبیعی در برخورد اجتماعی اول نگاه کند بعد واکنش های هیجانی مانند خندیدن، گریه کردن، خجالت کشیدن نشان دهد. کودک در حالت طبیعی باید هیجانات خود انگیز داشته باشد یعنی بتواند پدر و مادرش را شاد و گاهی خود را برای آنها لوس کند و هیجانات متقابل مانند خندیدن در مقابل خندیدن و صحبت کردن در مقابل صحبت کردن داشته باشد این در حالی است که کودکان مبتلا به اتیسم این واکنش ها و هیجانات را ندارند.

عضو هیات علمی گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با بیان اینکه علت اصلی اتسیم شناخته شده نیست اما زمینه ارثی و ژنتیکی در آن می تواند دخالت داشته باشد، افزود: صحبت کردن کودکان اتیسم دارای اختلال است آنها به خوبی نمی توانند حرف بزنند یا آنهایی که خوب حرف می زنند موقع حرف زدن با طرف مقابل ارتباط چشمی برقرار نمی کنند و فرد مقابل گمان می کند کودک با خود و برای خودش حرف می زند.

دکتر هاشمیان به دیگر علائم و رفتارهای کودک اتیسم اشاره و بیان کرد: برخی از کودکان اتیسم دارای حرکات تکراری و نامنظم مانند حرکت دستها، چرخیدن، بالا و پایین پریدن، جیغ کشیدن و ... هستند که غیرعملکردی انجام می دهند و گاهی برای لذت شخصی و گاهی برای تنش های درونی از این مکانیسم استفاده می کنند.

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان در خصوص درمان اتیسم تصریح کرد: درمان به گونه ای است که خود علائم با افزایش سن کودک رو به بهبود می رود اما یک کودک اتیسم دو ساله روابط اجتماعی خیلی ضعیف تر از یک کودک دو ساله طبیعی دارد.

وی در ادامه افزود: درمان کودکان اتیسم به صورت آموزش اصول رفتاری در قالب بازی درمانی اجرا می شود که برای کودکان زیر سه سال 30 ساعت در هفته و برای کودکان بالای سه سال 40 ساعت در هفته کاردرمانی و گفتاردرمانی می باشد.

دکتر هاشمیان با اشاره به درمان کودک اتیسم دارای علائم همراه خاطرنشان کرد: برای کودکان اتیسم که علائم همراه مانند بیش فعالی، پرخاشگری، اختلالات خلقی، اضطراب و افسردگی دارند از دارو نیز استفاده می شود بهبود کودک اتیسم با درمان بستگی به این دارد که پزشک چقدر خوب با کودک بازی کند بیشتر کودکان نزدیک به حد نرمال می رسند، اما به حد نرمال نمی رسند.

وی هم چنین اظهار داشت: درمان اتیسم به اصول فرزندپروری خاص نیز نیاز دارد خانواده باید ساختار خانه خود را اصلاح کند اتاق و خانه ای که کودک اتیسم در آن زندگی می کند باید حداقل چیزها را داشته باشد ما به والدین نیز تکلیف می دهیم تا در منزل با کودک اتیسم خود آن را انجام دهند.

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان با بیان اینکه تشخیص اتیسم زیر سن 6 ماهگی بسیار سخت است، اما از سن شش ماهگی آسان تر می شود، اذعان کرد: وجود حرکات پرپر کردن، دست و بال زدن های زیاد، عدم ارتباط چشمی با والدین و عدم واکنش های هیجانی مانند نخندیدن در مقابل خندیدن تاخیر تکاملی مانند نشستن و راه رفتن  به موقع می تواند عواملی از وجود اتیسم باشد که حتما باید برای قطعی شدن به روانپزشک مراجعه کرد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار