پوسیدگی دندان و بیماری های لثه دو بیماری اصلی دهان و دندان می باشد

  • PDF

مدیر گروه جراحی لثه دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ در خصوص بیماری های دهان و دندان، گفت: یکی از شایع ترین بیماری ها در تمامی جوامع بیماری های دهان و دندان است.

دکتر امیر معین تقوی در گفت‌وگو با وب دا؛ پیشگیری از ایجاد بیماری های دهان و دندان را نکته ای کلیدی دانست و ادامه داد: دو بیماری اصلی پوسیدگی دندان و بیماری های لثه در حیطه بیماری های دهان و دندان جدای از بیماری های سیستمیکی که میتوانند تظاهرات دهانی داشته باشند از شیوع بسیار بالایی برخوردار است.

معاون تخصصی دانشکده دندانپزشکی مشهد، بیان داشت: برخی از بیماری های لثه منشا ژنتیکی دارند و سابقه خانوادگی در آن تاثیر گذار است؛ اما قسمت اعظم بیماری های دهان و دندان که شیوع بیشتری در جامعه دارد به وضعیت بهداشت دهان و دندان باز می گردد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد، یادآور شد: شیوه زندگی فرد، مواد غذایی که استفاده می کند و مصرف مواد قندی در شیوع پوسیدگی دندان تاثیر دارد. به خصوص اگر با بهداشت ضعیف دهان و دندان همراه باشد.

مدیر گروه جراحی لثه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: عدم رعایت بهداشت دهان در افرادی که استعداد بیماری بیشتری دارند و دیگر فاکتورها مانند استفاده از سیگار، الکل، عوامل ژنتیکی و حتی استرس می تواند فرد را به بیماری لثه دچار کند.

دکتر معین تقوی با تاکید بر بیماری هایی که لثه را دچار مشکل می کند، تصریح کرد: شروع علائم بیماری لثه با خونریزی لثه آغاز می شود و بیمار هنگام مراجعه به دندانپزشک از وجود خون در دهان هنگام مسواک زدن، غذا و میوه خوردن و یا مشاهده خون در دهان هنگام بیدار شدن در صبح گلایه دارد.

 وی بیان داشت: یک دسته دیگر از بیماری های دهان و دندان اگر درمان نشود به بافت های اطراف دندان ها که دندان را داخل استخوان فک نگه داشته اند و الیافی که دور تا دور دندان را فرا گرفته اند آسیب می زند.

 معاون تخصصی دانشکده دندانپزشکی مشهد، بیان داشت: از این مرحله به بعد بیمار به پریودنتیت دچار است؛ که در این حالت لثه دچار ترشح چرکی شده و استخوان اطراف دهان به دلیل عوامل التهابی داخل لثه تحلیل می رود و به تدریج دندان لق می شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: در این شرایط ممکن است دندانی که کاملا سالم و حتی یک پوسیدگی نداشته، لق شده و بیمار این دندان را از دست بدهد.

 دکتر معین تقوی با تاکید بر این که در بیماران پریودنتیت پوسیدگی دندان بسیار کمتر دیده می شود، افزود:
بیماری هایی که بافت های اطراف دندان را مبتلا می کنند با نام ژنژیویت یا پیوره شناخته می شوند و علت این که در این بیماری ها دندان سالم لق شده و می افتد تفاوت در میکروب هایی است که به نوبه خود موجب پوسیدگی و بیماری های لثه می شوند.

مدیر گروه جراحی لثه دانشگاه علوم پزشکی مشهد پیشگیری از دو بیماری پوسیدگی و بیماری های لثه را با رعایت بهداشت دهان و دندان امکان پذیر دانست و تصریح کرد: بهداشت ساده دهان به معنای مراقبت بیمار در تمیز نگاه داشتن دهان و دندان می تواند مانع از این دسته از بیماری های دهان و دندان شود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار