24 خرداد روز جهانی اهدای خون، من هستم....مرا هزار امید است..... و هر هزار تویی

  • PDF

۲۴ خرداد هر سال (۱۴ ژوئن) به نام روز جهانی اهدای خون (روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون) انتخاب شده‌ است. در این روز از همت والا و فعالیت انسان دوستانه تمام کسانی که در زمینه اهدا و انتقال خون و نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند، قدردانی می‌شود.

آنچه مهم است این است که نیاز به خون همیشگی است و نیازمندان به خون همیشه در همه جوامع حیاتشان وابسته به خون و فرآورده های خونی است و انسان هایی با حس همدلی و بی هیچ چشم داشتی و فقط به امید نجات جان همنوع خود، اقدام به اهدای خون می کنند.

شعار امسال روز جهانی اهدای خون هم " من هستم....مرا هزار امید است..... و هر هزار تویی" است ،بنابراین اهدا کنندگان مستمر (با سابقه حداقل 2 بار اهدا در طول یک سال) علاوه براینکه از ذخایر سازمان انتقال خون محسوب می شوند، بلکه اهدای خون توسط آنها در زمان های مورد نیاز پیش بینی شده است و در عین حال هم خون این افراد به دلیل رعایت اصول سلامت و بهداشتی و آزمایش های مکرر از هر حیثی سالم ترین خون هاست، اما گاهی اوقات در جوامع اتفاقاتی روی می دهد که به دور از انتظار بوده وبه دلیل داشتن بیماران یا مصدومان احتمالی، شمار مصرف کنندگان و نیازمندان به خون افزایش می یابد.

در جوامع بشری و همین طور در کشور ما در زمان وقوع حوادث و بحران ها، احساسات تهییج می شود و مراکز با ازدحام و مراجعه تعداد زیادی از مردم برای اهدای خون می شود که شاید هم به آن اندازه در آن حادثه مورد نیاز نباشد.

در ایران بارها شاهد این گونه اتفاقات بودیم و در آن زمان سیل عظیمی از مردم برای اهدای خون مراجعه کردند. پذیرش این همه اهدا کننده در آن زمان کار بسیار سختی است که شاید هم نیاز به آن همه خون در آن زمان ضروری نباشد ،بنابراین مدیریت اهدای خون ،تامین و توزیع آن در موقع بحران ها یک ضرورت است.

در حال حاضر سالانه در ایران بیش از 2 میلیون واحد خون جمع آوری می شود و شاخص اهدای خون در ایران نیز 27 نفر به ازای هر یکهزار نفر جمعیت است که از این نظر در میان کشور های منطقه رتبه اول و هم ردیف کشور های در حال توسعه هستیم.

جمهوری اسلامی ایران اولین کشور منطقه است که در سال 2007 توانست به اهدای خون صد درصد داوطلبانه و بدون چشم داشت دست یابد که این شاخص بسیار مهمی برای رسیدن به خون کافی و سالم قلمداد می شود.

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی ضمن قدردانی  از حمایت های همه دستگاه های استانی به خصوص استانداری خراسان رضوی ، دانشگاه علوم پزشکی و آستان قدس رضوی در آشنایی مردم با خدمات انتقال خون با بیان اینکه راه برون رفت از چالش ها در تفکر های توسعه محور قرار دارد گفت: نگاه عام المنفعه به چرخه انتقال خون، زمینه ساز تحول در خدمات نوین این سازمان است.

دکتر حمید رضا اسلامی ضمن، تبیین موفقیت های بین المللی، بیان چشم انداز ها و چالش‌ها انجام شده، افزود: تشکیلات انتقال خون استان با وجود اینکه از لحاظ وسعت و منابع انسانی دارای محدودیت بوده اما فعالیت های بین المللی خوبی را با تلاش شبانه روزی به انجام رسانده و رشد چشمگیری در ارائه خدمات داشته است.

وی انتقال خون خراسان رضوی را جز استان های برتر کشور در تولید خون و فرآورده های خونی خواند و گفت: خراسان رضوی در این زمینه، رتبه سوم را در بین 31 استان کشور کسب کرد که نشان از همراهی تدابیر اندیشیده شده در مبحث انتقال خون دارد.

دکتر اسلامی با تاکید بر اینکه تمامی بیماران باگروه های خونی مختلف می توانند اطمینان داشته باشند با کمبود خون و فرآورده های آن مواجه نخواهند شد ، ادامه داد: رسالت اصلی انتقال خون تامین درخواست فرآورده های خونی بیمارستان ها است و این مهم با حمایت مردم نوع دوست استان به خوبی در حال انجام است.

دکتر حمیدرضا اسلامی در راستای اهم برنامه های هفته اهدای خون در گفتگو با وب دا گفت: هفته اهدای خون از 24 خردادماه آغاز می شود و تا یک هفته ادامه دارد در این راستا برنامه هایی در طی این یک هفته برگزار می شود.

وی به یکی از برنامه های مهم این هفته اشاره و بیان کرد: همزمان با روز جهانی اهدای خون مراسم بزرگداشتی با حضور قهرمانان اهدای خون و اهداکنندگان مستمر برگزار خواهد شد.

دکتر اسلامی اظهار داشت: با توجه به اینکه وضعیت پایگاه اهدای خون حرم مطهر رضوی بصورت یک کانکس بود و شرایط نامطلوب برای اهداکنندگان داشت از دو سال گذشته بر آن شدیم که با همکاری آستان قدس و دانشگاه علوم پزشکی مشهد پایگاه اهدای خون جدید احداث  شود که این پایگاه در روز یکشنبه 27 خردادماه  به عنوان ششمین پایگاه اهدای خون در مشهد بنام پایگاه اهدای خون ثامن در حرم مطهر که یک ضلع آن حرم و ضلع دیگر آن بازار شهید آستانه پرست است، افتتاح خواهد شد.

وی به برنامه مهم دیگری اشاره کرد و گفت: همچنین برنامه مهم دیگری در روز یکشنبه 27 خردادماه خواهیم داشت که برنامه آغاز پروژه ساختمان جدید انتقال خون در شهرک دانش و سلامت است.

دکتر اسلامی تاکید کرد: در جشن کوهسنگی پنجشنبه شب 24 خردادماه و در جلسه روز یکشنبه 27 خردادماه از اهداکنندگان نمونه خون در استان و شهر مشهد ، تجلیل و مدال اهدا خواهد شد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.