مدیر طب ایرانی و مکمل دانشگاه؛کنترل و درمان 60 نوع بیماری با طب سوزنی

  • PDF

مدیر طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: از طب سوزنی برای کنترل و درمان 60 نوع بیماری مانند کمردرد، سردرد، شانه درد، آرتروز زانو و ... استفاده می شود.

دکتر مجتبوی در گفتگو با وب دا گفت: طب سوزنی قدمت چندهزار ساله در کشورهای شرق و چین دارد و در چند دهه اخیر در اروپا و آمریکا گسترش یافته است.

وی افزود: از این طب برای کنترل و درمان 60 نوع بیماری مانند کمردرد، سردرد، شانه درد، آرتروز زانو، افسردگی، کم خوابی، لاغر شدن و ... استفاده می شود در ایران تعداد اندکی افراد داریم که دارای تخصص طب سوزنی هستند و دوره های کوتاه مدت آن را گذرانده اند.

مدیر طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شرایط انجام طب سوزنی اشاره و بیان کرد: افرادی که می خواهند طب سوزنی انجام دهند نباید تب بالا، عفونت، بیماری های اورژانسی مانند جراحی که باید با طب رایج درمان شوند، داشته باشند همچنین این طب در برخی از زنان باردار نباید انجام شود.

دکتر مجتبوی در ادامه اظهار داشت: در تمام افراد استفاده از روش طب سوزنی قابل انجام است اما چون تمرکز بر روی دردهاست عمدتا از سن 15 سال به بالا انجام می شود.

وی تصریح کرد: فردی که برای طب به پزشک مراجعه می کند نباید گرسنه باشد و اگر بیماری مهمی دارد باید قبل از انجام طب، پزشک را در جریان بگذارد همچنین بعد از انجام طب به دلیل خواب آور بودن آن رانندگی طولانی مدت توصیه نمی شود.

دکتر مجتبوی توصیه کرد: برای انجام طب سوزنی توصیه می شود به پزشکان دارای مدرک طب سوزنی مراجعه شود افرادی که بدون مجوز و بدون دوره دیدن این طب را انجام می دهند مراجعه به آنها اثری روی درمان ندارد این افراد شناخت کافی بر آناتومی بدن ندارند و احتمال آسیب به بدن بخاطر فرو کردن سوزن در جای نامناسب وجود دارد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار