نشست ساماندهی نوبت دهی مطب های پزشکان خصوصی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

نشست ساماندهی مطب های پزشکان خصوصی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به منظور ارتقاء خدمات به گیرندگان خدمت برگزار شد.

به گزارش وب دا، این نشست به حضور مدیر نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه، مدیر پژوهشی دانشگاه، مدیر فناوری اطلاعات دانشگاه و جمعی از کارشناسان حوزه معاونت درمان برگزار شد.

مدیر نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حاشیه این نشست اظهار داشت: نظام سلامت در برگيرنده گستره اي از خدمات است كه در سطوح مختلف به گيرندگان خدمات ارايه مي گردد. يكي از ابزارهاي مديريتي مورد استفاده جهت بررسي عرضه و تقاضا در اين نظام، متغير انتظار بيماران براي دريافت خدمات است كه مي تواند به عنوان ابزارسنجش ميزان دسترسي به خدمات مورد استفاده قرارگيرد.

دکتر انجیدنی با بیان اینکه زمان انتظار ، بيانگر ميزان دسترسي به خدمات است خاطر نشان کرد: زمان انتظار براي ملاقات پزشك يكي از شاخصهاي دسترسي مردم به خدمات بهداشت و درمان است و به عنوان يكي از شاخص هاي عملكرد پزشکان، قابل اندازه گيري است. زمان انتظار طولاني، موجب عدم ارايه خدمات مطلوب، اتلاف وقت بيماران و عدم رضايت آن ها مي گردد. بنابراين رضايت بيمار از زمان انتظار نقش بسزايي در فرايند تضمين كيفيت و مديريت كيفيت ايفا مي كند.

وی به مشکلات سستم نوبت دهی پزشکان اشاره و تصریح کرد: نبود يكپارچگي سيستم نوبت دهي، مراجعه بدون نوبت، مراجعه از سایر شهرستان ها به سایر استان ها بدون دریافت نوبت قبلی، مراجعه اورژانسی بیماران، ناآگاهي مردم و مشكلات دسترسي به پزشك، از مهم ترين مشكلات نوبت دهي در مطب هاي خصوصي به شمار می رود.

مدیر نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه برای بهبود وضعیت موجود مطالعات و پژوهش های مختلفی در دانشگاه صورت گرفته است خاطر نشان کرد: براساس نتایج بررسی ها و مطالعات انجام شده ،بهترين روش نوبت دهي استفاده همزمان از دو شيوه اينترنتي وتلفن گويا می باشد. البته تصور مي شود كه استفاده از اين دو روش همراه با ساير روش ها ي معمول ، توفيق چنداني نخواهد داشت. اگر شيوه هاي قبلي به مرورزمان حذف شوند و اين سيستم براي تمام مطب ها به طور هم زمان اجرا شود و دريافت اطلاعات درسيستم بر اساس كد ملي به جاي نام و نام خانوادگي باشد، بهترين پاسخ به نياز مردمي جهت عادلانه شدن دسترسي به پزشكان خواهد شد.

دکتر انجیدنی تاکید کرد: با ابداع يك شيوه نوبت دهي مناسب و كارا و آموزش و آگاه كردن مردم، و همچنين ملزم شدن تمامي مطب ها به استفاده از اين سيستم ميتوان بسياري ازمشكلات نوبت دهي را مرتفع ساخت كه براي اجراي اين هدف، همكاري هاي بين بخشي لازم است.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار