خراسان رضوی دومین تولیدکننده پلاسما در کشور

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: سازمان انتقال خون در طول سال های گذشته تحول بزرگی را در تولید خون مطابق با استانداردهای جهانی ایجاد کرده است.

به گزارش وب دا، دکتر محمدرضا دارابی در سی و هفتمین اجلاس سراسری مدیران انتقال خون کشور که در مشهد برگزار شد خاطر نشان کرد: اهدای خون نماد همدلی و همبستگی مردم در تمام کشورهاست و در همه ادیان اهدای خون امری خداپسندانه و ایثارگرانه به شمار می رود و در دین مبین اسلام نیز توجه و تاکید ویژه ای به این امر شده است.

وی نیز در این همایش اظهار داشت: این استان دومین تولیدکننده پلاسما و سومین تولید کننده فرآورده های خونی در سطح کشور به شمار می رود.

دکتر سیدحمیدرضا اسلامی افزود: اداره کل انتقال خون خراسان رضوی تامین نیاز خونی 59 بیمارستان و مرکز درمانی را در استان بر عهده دارد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از آغاز واکسیناسیون هپاتیت Bاز مهر ماه خبر داد و گفت: اهداکنندگان از این ویروس ایمن می‌شوند و جوانان نسل ۷۳ به بعد، نسل ایمنی برای اهداکنندگان در زمینه خطر صفر انتقال خون است.

دکتر پور فتح الله  با تاکید بر نیاز به خون و فرآورده های خونی در سنین سالمندی بیان کرد : اگر نتوانیم نسل جدید را به جمع اهداکنندگان بیفزاییم در آینده دچار چالش خواهیم شد و به همین دلیل باید برای جذب افراد جوان سرمایه‌گذاری کرد. فرهنگ‌سازی در بین جوانان و دانشجویان ایجاد سرمایه بزرگ و جذب اهداکنندگان مستمری را در پی دارد.

وی افزود: مهم ترین نکته برای خطر صفر انتقال خون بحث سرمایه‌گذاری بر روی اهداکنندگان مستمر است و در این خصوص باید بهترین و مجهزترین مکان برای اهداکنندگان مهیا شود.

 مدیرعامل سازمان انتقال خون رسیدن به تضمین خطر صفر انتقال خون را محور اصلی و سیاست کلان سازمان اعلام کرد و گفت: امروزه ایران با توجه به استانداردهای تعیین شده سالم‌ترین فرآورده‌های خون را دارد و ما می‌توانیم الگوی دنیا برای انتشار دانش‌های خود در زمینه خطر صفر انتقال خون باشیم

وی افزود: مصاحبه با اهداکنندگان و پیش‌بینی نیازهای بیماری و ویروسی مهم‌ترین شیوه و روش برای رسیدن به این هدف است.

 

در پایان این نشست با حضور مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران ، مدیران کل انتقال خون کشور و رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد از تمبر" نذر خون خیر مکرر" رونمایی شد.

 

 این تمبر به همت مجمع خیرین انتقال خون خراسان رضوی ودر راستای نهادینه کردن اهدای خون در جامعه صورت گرفته است.

 

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار