موفقیت در مبارزه با اچ آی وی و ایدز مشارکت همگانی می طلبد

  • PDF

بیماری ایدز سالهاست که در سراسر جهان در حال گسترش است و در میان مردمی که نسبت به خطر آن به اندازه کافی آگاهی نداشته‌اند، به صورت روزافزونی قربانی می گیرد.

به گزارش وب دا، کارشناسان و مسئولان حوزه سلامت و بهداشت از سال های گذشته نسبت به گسترش انتقال ایدز از طریق روابط جنسی غیر ایمن هشدار می دادند و اکنون با وجود این هشدارها، انتقال بیماری ایدز بواسطه روابط جنسی پرخطر به دو برابر سال های قبل افزایش یافته است.

کارشناسان معتقدند موج سوم ایدز یعنی انتقال از طریق روابط جنسی به طور فزاینده ای در حال گسترش و تبدیل شدن به یک سونامی بزرگ در کشور است.

در صورت عدم توجه به مشکل اعتیاد به مواد محرک‌های جدید مانند آمفتامین‌ها و متافتامین‌ها، به علت افزایش روابط جنسی پرخطر بویژه در جوانان، این نگرانی وجود دارد که در طی چند سال آینده موج سوم همه گیری اچ آی وی و ایدز که از تماس جنسی مهارگسیخته ناشی خواهد شد، جای خود را در جامعه بویژه در میان جوانان و نوجوانان باز کرده و مشکلات جدیدی را برای کشور به وجود آورد. 

موج اول بیماری ایدز در ایران بر اثر تزریق خون های آلوده به ویروس اچ.آی.وی رخ داد، استفاده از سرنگ مشترک بین معتادان تزریقی موج دوم ایدز را در کشور بوجود آورد و اکنون در موج سوم ایدز یعنی انتقال از طریق تماس جنسی به سر می بریم.

کارشناسان پزشکی نسبت به روند نگران کننده ابتلا به ایدز از طریق تماس جنسی و رشد آن بین زنان هشدار داده و معتقدند موارد جدید ابتلا به ویروس اچ.آی.وی بین زنان خراسان رضوی 2 برابر شده است.

 شناسایی 59 هزار و 531 بیمار مبتلا به HIV در کشور

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در کشور ما 59هزار و 531نفر مبتلا به بیماری ایدز شناسایی شدند، اظهار کرد :شعار امسال سازمان جهانی بهداشت (برای آگاهی از سلامت خود، من هم آزمایش میدهم) است تا مردم بدون ترس و نگرانی این تست را انجام دهند. 

دکتر صادقی با بیان اینکه در سال 2006،سی و شش میلیون و هفتصد هزار نفر بیمار مبتلا به ایدز در جهان شناسایی شد گفت: تا پایان سال 2016،هر سال یک میلیون نفر به آمار مبتلایان به این بیماری افزوده می شد تا اینکه زنگ خطر این بیماری به صدا در آمد. 

وی با اشاره به اینکه با اقدامات پیشگیرانه، 45درصد کاهش مرگ و میر طی سالهای 2005تا 2016رقم خورد، ابراز کرد :در سال 2017در سطح جهان یک میلیون و هشتصد هزار نفر مبتلا به این عفونت شدند که 47درصد آنها از بین قشر آسیب پذیر جامعه بودند. 

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید براینکه معتادان، زنانی که با افراد پرخطر رابطه جنسی داشتند و زندانیان در جمع این 47درصد بودند، افزود :تقریبا از تعداد مبتلایان 75درصد آگاه به بیماری خود بودند. 

وی افزود :در کل دنیا 36درصد مرگ و میر مبتلایان به ایدز کاهش یافت ولی در منطقه آسیا، آسیای میانه، اروپای شرقی و خاورمیانه این آمار رو به افزایش است. 

وی با بیان اینکه برای پیشگیری و درمان مبتلا به اچ ای وی در کشور ما اقدامات مختلفی انجام شده است، اظهار کرد :مراکز تست تشخیص سریع از 2هزار مرکز به 8271مرکز در سال 97افزایش یافت. 

وی با اشاره به اینکه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد 747نفر مبتلا به این بیماری شناسایی شدند، اظهار کرد :از این تعداد 157نفر از استان، 226نفر فوتی، 364نفر واجد شرایط دریافت خدمات بودند که 80درصد آنها مرد و بیست درصد زن بودند. 

دکتر صادقی با تاکید براینکه در شهر مشهد نیز در سال 97، 37درصد از طریق اعتیاد تزریقی مبتلا به این بیماری شدند، عنوان کرد :در حال حاضر راههای انتقال آمیزشی افزایش یافته است و 2درصد کودکان متولد شده از مادر خود این بیماری را دریافت کردند. 

وی گفت :درصد راه های انتقال زنان در سال گذشته 56درصد از طریق رابطه جنسی و 15درصد از طریق اعتیاد و 33درصد از همسر پر خطر خود بوده است.

97درصد مادران مبتلا به ایدز، بیماری را به فرزند خود منتقل نکردند 

متخصص عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه 97درصد مادران مبتلا به ایدز بیماری خود را به فرزندش منتقل نکرده اند، اظهار کرد :در گذشته درمان بیماران مبتلا به ایدز، محدود و پر از عارضه بود ولی در حال حاضر می توانیم با درمان دارویی این بیماری را کنترل کنیم. 

وی با اشاره به اینکه مرگ و میر بیماران مبتلا به ایدز کاهش یافته است، عنوان کرد :سال 2000، نزدیک به 2هزار نفر از این بیماری در کل جهان فوت می کردند اما در حال حاضر این آمار نزدیک به 900نفر است. 

وی با اشاره به اینکه افرادی که درمان موثر دریافت می کنند، بیماری تحت کنترل دارند، اظهار کرد:در حال حاضر با سه دارو این بیماری تحت کنترل قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه به طور متوسط ده سال طول می کشد که این بیماری پیشرفت کند، افزود :مادران باردار از جمله بیماران ما هستند و متاسفانه تعداد بیمارانی که از طریق رابطه جنسی گرفتار این مشکل شده اند در کشور ما در حال افزایش است.

تا دو ماه آینده، همه مادران باردار تست HIV می دهند 

کارشناس مسئول پیشگیری از ایدز و هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در 2ماه آینده از تمام مادران باردار تست گرفته خواهد شد، اظهار کرد :انتقال اچ ای وی از مادر به نوزاد از 25درصد به صفر رسیده است. 

وی با اشاره به اینکه حدود 150مرکز برای تشخیص این بیماری زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت دارند، ابراز کرد :تمام کمپ های ترک اعتیاد و در بیمارستان شریعتی نیز به صورت تخصصی به این بیماری پرداخته می شود. 

وی افزود :نباید انگ این بیماری را به راحتی به افراد زد، چرا که این انگ باعث می شود مردم کمتر برای تست اچ ای وی به مراکز مشاوره بیایند و یا بیماران تحت درمان قرار بگیرند.
لازمه موفقیت در مبارزه با اچ آی وی و ایدز ایجاد عزم ملی، همکاری قوی بین بخشی، مشارکت فعال جامعه، وضع قوانین لازم برای حمایت از افراد مبتلا به اچ آی وی و ایدز به منظور جلوگیری از انگ و تبعیض، همکاری نزدیک بخش خصوصی و سازمان‌های غیر دولتی با بخش دولتی، احساس مسئولیت فردی، خانوادگی و اجتماعی و بطور کلی بسیج همگانی جامعه است. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار