خاصیت گیاه گزنه در بهبود عفونت های ادراری

  • PDF

عضو هیات علمی دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: از خاصیت تصفیه کنندگی گزنه برای پاکسازی دستگاه ادراری و پروستات از عفونت استفاده می شود.

دکتر غلامرضا غیور در گفتگو با وب دا  با بیان اینکه گزنه(انجره) از گیاهان بسیار مفید جهت درمان بیماران مبتلا به بیماریهای پروستات و دستگاه ادراری است خاطر نشان کرد: گزنه گیاهی است که در همه جا به وفور می روید در پشت برگها و ساقه های این گیاه خارهای بسیار ریزی قرار دارند که در صورت تماس با بدن انسان سبب سوزش و التهاب می شود.

متخصص طب ایرانی با بیان اینکه از نظر حکما طبیعت گزنه گرم و خشک است، اظهار داشت: در کتب طب ایرانی برای گزنه خواصی از قبیل مدر بودن، پاکسازی سینه و ریه ذکر کرده اند و از خاصیت تصفیه کنندگی گزنه برای پاکسازی دستگاه ادراری و پروستات از عفونت استفاده می شود.

متخصص طب سنتی ایرانی تخم گزنه را نیز برای تصفیه و پاک سازی مثانه از عفونت و خون بسیار مفید دانست و اذعان کرد: معمولا مصرف 3 تا 7 روز گیاه گزنه برای این منظور کافی می باشد ولی ممکن است در برخی بیماران نیاز به مصرف طولانی تر وجود داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: لازم به یادآوری است برای رساندن خواص تخم گزنه به دستگاه ادراری بایستی آن را همراه قدومه شیرازی مصرف نمود کسانی که می خواهند دم کرده گزنه را مصرف نمایند باید پنج گرم گزنه را در فنجان آب جوش دم و مصرف نمایند.

دکتر غیور به دیگر فواید این گیاه اشاره و تصریح کرد: گیاه گزنه ادرار آور خوبی است و قند خون را در افراد دیابتی کاهش می دهد شیر را زیاد می کند در بیماریهای ریوی سینه را نرم و خلط را از بین می برد و تنگی نفس را نیز تسکین می دهد.

وی با بیان اینکه خوردن برگ پخته گزنه با ماالعشیر (جوشانده جو) جهت امراض سینه و تنگی نفس بسیار مفید است، اظهار داشت: ضماد برگ گزنه جهت باز شدن دمل و قطع زگیل مخصوصا با عسل موثر است لازم به توصیه موکد است تجویز گزنه حتما بایستی تحت نظر پزشک متخصص طب سنتی انجام شود.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار