معاون کل وزارت بهداشت :یک سوم هزینه های درمانی از جیب مردم پرداخت می شود

  • PDF

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در حال حاضر یک سوم از هزینه های درمانی در کشورمان از جیب مردم پرداخت می شود که این میزان همچنان خیلی بالاست.

دکتر ایرج حریرچی در مراسم افتتاح بخشهای جدید بیمارستان تخصصی جراحی عروق علوی در مشهد افزود: هم اکنون حدود 35 درصد از هزینه های درمانی در کشورمان از جیب مردم پرداخت می شود که این رقم پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت در ایران 56 درصد بود و این در حالی است که متوسط پرداختی هزینه درمانی از جیب مردم در دنیا 18 درصد است.

وی با اشاره به این که فقر ناشی از بیماری بدترین نوع فقر است اضافه کرد: پیش از اجرای طرح تحول سلامت، سالانه حدود 670 هزار نفر از جمعیت کشورمان به علت هزینه های درمانی به زیر خط فقر می رفتند که این رقم هم اکنون به 420 هزار نفر کاهش یافته است.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پرداختی از جیب مردم بدترین نوع تامین منابع در نظام پولی سلامت است اما در دنیا هیچ دولتی هم نمی تواند همه هزینه های بهداشتی و درمانی را به تنهایی پرداخت کند لذا کمک خیرین در این زمینه نقش به سزایی دارد.

دکترحریرچی افزود: در برخی از ایالتهای آمریکا 70 درصد از بیمارستانها، خیریه است ولی در کشورمان با وجود اقدامات انجام شده این رقم هم اکنون سه درصد است.

وی با قدردانی از تلاش و فعالیتهای خیران حوزه بهداشت و درمان اضافه کرد: چالشی که وجود دارد این است که تعرفه هزینه های درمانی در بیشتر بیمارستانهای خیریه کشورمان سه برابر تعرفه دولتی است و در نتیجه فقرا نمی توانند از خدمات این مراکز استفاده کنند که در این خصوص باید چاره اندیشی شود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار