استاد گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛در سه ماهه سوم بارداری نباید روزه گرفت

  • PDF

کاهش 30 درصدی در میزان مرگ و میر و عوارض مادران باردار از مهمترین دستاوردهای حوزه ماماییاستاد گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اذعان کرد: در سه ماهه سوم و بخصوص ماه آخر که حداکثر رشد جنین اتفاق می افتد و این رشد وابسته به گلوکز خون مادر است باید از گرفتن روزه پرهیز شود.

دکتر فریده اخلاقی در گفتگو با وب دا گفت: کلیه زنانی که مبتلا به بیماریهای دیابت، فشار خون بالا، بیماریهای قلبی، کلیوی یا کم خونی همراه با حاملگی هستند باید از گرفتن روزه پرهیز نمایند.

وی افزود: زنانی که لاغر اندام و توده بدنی کمتر از 19 دارند یا کسانی که جنین با اختلال رشد داشته یا وزن گیری کمتر از نرمال در طی بارداری دارند یا حاملگی چند قلو داشته نیز باید از گرفتن روزه پرهیز نمایند

دکتر اخلاقی اظهار داشت: در مورد زنان سالم باردار و روزه داری آنچه که اهمیت زیادی دارد و باید آن را در نظر گرفت، سلامت جنین و رشد وی می باشد.

وی در خصوص سه ماهه اول بارداری اذعان کرد: با توجه به کاهش اشتها و وجود تهوع و استفراغ که از علائم غالب سه ماهه اول هستند و همچنین جنینی که در حال رشد است، روزه داری به خصوص در ساعات طولانی ممکن است روی رشد سلولهای مغزی و رشد جنین تاثیر داشته باشد لذا اکثرا توصیه می کنند در سه ماهه اول بارداری روزه گرفته نشود.

استاد گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه به سه ماهه دوم اشاره و تصریح کرد: در صورتی که خود مادر دارای توانایی روزه داری است و مشکلی ندارد، می تواند روزه بگیرد به شرطی که در مراقبتهای مامایی روی وزن گیری مادر و رشد جنین تاثیر نداشته باشد.

دکتر اخلاقی همچنین در خصوص سه ماهه سوم و بخصوص ماه آخر که حداکثر رشد جنین اتفاق می افتد، اظهار داشت: این رشد وابسته به گلوکز خون مادر است لذا روزه داری در این سه ماهه و بخصوص در ماه آخر روی رشد جنین تاثیر دارد و باید از گرفتن روزه پرهیز شود.

متخصص زنان به مادران بارداری که در ماه رمضان روزه می گیرند، توصیه کرد: این مادران باید سعی کنند در فاصله افطار تا سحر مایعات فراوان بنوشند و وعده های غذایی مکرری را استفاده همچنین  در طی روزه از فعالیت زیاد پرهیز کنند تا حد امکان در منزل بمانند و در هوای گرم رفت و آمد نداشته باشند.

وی همچنین خواستار شد: در سه ماهه آخر حاملگی در طی روز به حرکات جنین توجه کنند و در صورت کاهش حرکات به پزشک مراجعه نمایند و در طی روزه داری در صورت سرگیجه یا سردرد و یا تهوع و استفراغ فورا به پزشک مراجعه نمایند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار