نمک یکی از عوامل مهم افزایش فشارخون است

  • PDF

برپایی 10 پایگاه سیار کنترل فشار خون در شهرستان قوچاندانشیار تغذیه بالینی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با توجه به شایع بودن بیماری فشار خون بالا، مصرف زیاد نمک را یکی از عوامل مهم ایجاد کننده فشارخون عنوان کرد.

دکتر عبدالرضا نوروزی در رابطه با بیماری فشارخون در گفتگو با وب دا اظهار کرد: فشارخون یکی از بیماریهای شایع در کشور است طبق آمار رسمی 26 درصد جمعیت بزرگسال ایران، مبتلا به بیماری فشارخون هستند که در اکثر موارد دلیل قطعی برای ابتلا به فشار خون وجود ندارد اما مجموعه ای از عوامل باعث ایجاد یا بدتر شدن فشارخون می شود.

مصرف زیاد نمک و چربی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه برنامه های تغذیه ای، روش زندگی و اختلالات وزن یکی از عوامل موثر در ایجاد فشارخون بالاست  افزود: از عوامل تغذیه ای موثر در فشارخون مصرف نمک بیش از 5 گرم در روز (معادل یک قاشق چایخوری سرخالی) است منبع عمده نمک در غذای ایرانی ها نان های سنتی می باشد.

دکتر نوروزی اظهار داشت: به طور متوسط 3تا6 گرم نمک از طریق نانها در غذای روزانه ما وجود دارد منبع دوم نمک غذاهای کنسرو شده و آماده مصرف هستند که با توجه به روش غذایی ایرانی ها یک تا سه گرم نمک از این طریق وارد بدن ما می شود و منبع سوم نمک در کشور دوغ های آماده هستند که بطور متوسط یک بطری 300 میلی لیتری دوغ حدودا حاوی 3 گرم نمک می باشد.

وی عامل دوم تغذیه ای ایجاد فشارخون را مصرف زیاد روغن( با منشا حیوانی یا گیاهی) عنوان و تصریح کرد: مصرف روغن در یک رژیم غذایی عادی در یک فرد با وزن متوسط 70 کیلوگرم نباید بیش از 60 گرم در روز باشد.

دانشیار تغذیه بالینی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اذعان کرد: به این نکته باید توجه داشت که قسمت عمده روغن یا چربی بصورت پنهان در غذاهای ما وجود دارد به عنوان مثال گوشت قرمز گوسفندی بدون چربی ظاهری حدود 30 درصد چربی پنهان دارد یعنی بطور مثال یک سیخ کباب برگ متوسط 120 گرمی حدود 40 گرم چربی پنهان دارد.

وی با اشاره به چربی موجود در لبنیات اظهار داشت: چربی موجود در لبنیات مثل پنیر حدود 30 درصد در پنیرهای پرچرب مثل پنیرپیتزا 40 تا 50 درصد چربی می باشد و چربی های موجود در دانه های روغنی مثل گردو و بادام چیزی حدود 60 تا 80 درصد وزن آنهاست.

نیاز بدن به چربی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و 6

دکتر نوروزی در ادامه خاطرنشان کرد: بدن ما در روز نیاز به حدود 20 گرم چربی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 دارد که با مصرف 5 عدد بادام یا دو عدد گردو و حدود 100 گرم ماهی و یک قاشق غذاخوری (8 گرم روغن زیتون) این میزان چربی برآورده می شود.

وی با بیان اینکه باید در مصرف اسیدهای چرب ضروری امگا 3 و 6 تعادل رعایت شود، گفت: مصرف بیش از اندازه آجیل و حتی روغن زیتون اثر مفید این اسیدهای چرب ضروری را از بین می برد و سبب مشکلاتی مثل فشارخون خواهد شد.

اضافه وزن و چاقی

دکتر نوروزی عامل دیگر ایجاد کننده فشارخون را اضافه وزن و چاقی عنوان و تصریح کرد: بافت چربی با ترشح فاکتورهای التهابی همچنین مواردی که سبب از بین رفتن مواد مترشحه از سلولهای پوشاننده رگ های بدن که باعث گشاد شدن عروق و تنظیم فشارخون می شود، می تواند یکی از عوامل مهم ایجادکننده فشارخون باشد.

وی در ادامه افزود: بطور تقریبی هر 8 کیلوگرم اضافه وزن سبب افزایش یک سانتی متر جیوه در فشارخون بالا خواهد شد به همین میزان هم کاهش فشارخون با کاهش وزن مشاهده می شود و فعالیت بدنی منظم به میزان 15 دقیقه که بصورت قدم زدن می باشد که در یک فرد میانسال به بالای 100 ضربان قلب در دو دقیقه می شود یکی از عوامل و موارد بسیار مهم در پیشگیری و درمان فشارخون است.

مصرف برخی مواد غذایی برای کاهش فشارخون

دکتر نوروزی مصرف برخی مواد غذایی را در کاهش فشارخون موثر دانست و اظهار کرد: یکی از مهم ترین این مواد، غذاهای حاوی پتاسیم می باشد مثلا غذاهایی مثل سیر و پیاز به دلیل داشتن پتاسیم بالا سبب گشاد شدن عروق و کاهش فشارخون می شوند این یکی از دلایلی است که برخی از افراد بعد از مصرف غذاهای پرسیر دچار بی حالی و افت فشارخون می شوند همچنین مصرف غذاهای مملو از آنتی اکسیدان مثل سبزیجات با برگ سبز همچنین میوه های تیره مثل شاتوت، انگور سیاه و قرمز یکی از عوامل کاهش دهنده فشارخون می باشد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار