انجام عمل جراحی جدا سازی انگشتان مبتلا به EB در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

عمل جراحی جدا سازی انگشتان بیماران مبتلا به EB (بیماری پروانه ای) دربیمارستان امام رضا(ع) با توسط تیم ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی با موفقیت انجام شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و فلوشیپ جراحی دست در گفتگو با وب دا اظهار کرد: اپیدرمولایزیس بلوزا (بیماری پروانه‌ای) یک بیماری ارثی است که پوست و غشا‌های مخاطی را درگیر می‌کند پوست به شدت شکننده  می شود و کوچکترین اصطکاک یا آسیبی لایه‌های پوستی را جدا و ایجاد تاول و زخم می‌کندوگاهی مانند پیله ، دور انگشتان دست بیمار را می گیرد.

دکتر امیر رضا کچویی خاطر نشان کرد: در این عمل انگشتان دو دست بیمار که کاملا داخل پوست پنهان شده بودند آزاد شد و بیمار از این  پس می تواند بخشی از فعالیت های فردی خود را انجام دهد.

دکتر کچوئی افزود: عمل جراحی بر روی این بیماران سخت است ولی غیر ممکن نیست و انجام آن  باعث می شود عملکرد دست مختل نشود

وی با اشاره به اینکه پانسمان زخم های این بیماران با درد شدید همراه است خاطر نشان کرد : پس از عمل  تا زمان ترمیم پوست ، پانسمان بیمار هر هفته یک مرتبه در اتاق عمل تحت بیهوشی سبکتری تعویض می شود.

دکتر موسویان متخصص ارتوپدی و فلوشیپ جراحی پا و مچ پا در خصوص بیمار دیگری که از ناحیه پا دچار مشکل شده بود افزود : بیماران پروانه ای یا EB ، علاوه بر مشکلات ارتوپدی مشکلات پوستی هم بصورت ارثی دارند  در کودکی کم کم  پا ها دچار چسبندگی در ناحیه  انگشتان می شوند .

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی  تاکید کرد: این بیماری در ناحیه انگشتان پا  خیلی مشکل ساز نمی شود  اما درناحیه انگشتان دست باعث می شود که دست عملکرد طبیعی خود را از دست بدهد .

دکتر موسویان گفت :شکنندگی پوست در این نوع بیماران زیاد است و اگر عمل جراحی برای این بیماران انجام نشود پا ها کم کم  قدرت راه رفتن را از دست می دهند.

دکتر مهیار تقوی متخصص بیهوشی نیزافزود :  چون انگشت ها در این بیماران تحلیل رفته و اندازه گیری پالس اکسیمتر برای ما مشکل است باید از پالس اکسیمتر مخصوص استفاده کنیم و از هرگونه تحریک و فشار جلوگیری کنیم تا به پوست آسیب وارد نشود.

دکتر تقوی با اشاره به اینکه داروی بیهوشی این بیماران تفاوتی با دیگر بیماران که تحت عمل جراحی قرار میگیرند ندارد افزود:تنها حساسیت و مشکلی که وجود دارد  رعایت و کاهش تماس و فشار های پوستی برای جلوگیری از زخم و خونریزی در این بیماران است.

در حال حاضر هر دو بیمار در وضعیت مناسبی قرار دارند که انشا الله با رعایت دستورات پزشکی به زودی مرخص خواهند شد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.