عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:متولی سلامت دهان مردم، تنها وزارت بهداشت نیست

  • PDF

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: متولی سلامت دهان مردم، تنها وزارت بهداشت نیست بلکه همه‌ی دستگاه‌های دولتی در تامین سلامت دهان مردم مسؤولیت دارند.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به برگزاری کنگره‌ی سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی در مشهد در گفتگو با وب دا اظهار کرد: کنگره‌ی سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی، فرصتی است تا مردم بیش از گذشته در مورد حفظ سلامت دهان خود آگاهی یابند و راهکارهای علمی مربوط به بهداشت دهان و دندان را به زبانی ساده از دندانپزشکان بیاموزند. 

دکتر هدیه‌ توتونی، کودکان را بزرگ‌ترین قربانیان وضعیت نابسامان سلامت دهان و دندان به خاطر سیاستگذاری‌های نادرست  اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی حاکم بر جامعه توصیف کرد.

مسئول روابط عمومی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در همین زمینه افزود: عده‌ی معدودی از دندانپزشکان، به جهت نگرش غیر علمی، قربانیان شرایط فرهنگی و اجتماعی را به خاطر مسائلی که وجود و عملکرد آنها در ایجاد بیماری‌های دهان و دندان نقش دارند اما در اراده‌ی بیماران نیستند، سرزنش می‌کنند.

وی در گفتگو با وب‌دا بیان کرد: کودکان، در وضعیتی که از نظر مصرف مکرر و بی‌رویه مواد قندی و خوراکی‌های ناسالم یا مسواک نزدن و عدم مراقبت از دندان‌هایشان برایشان پیش می‌آید، نقشی ندارند بلکه این سیاستگذاری‌های کلان در بخشهای بازرگانی، کشاورزی و آموزش و پرورش است که سبک زندگی خانواده را جهت‌دهی می‌کند که کودکان نیز بخشی از این ماجرا هستند.

 وی ادامه داد: همچنین قیمت ارزان فرآورده‌های قندی در بوفه مدارس یا حتی مغازه‌های سطح شهر، در سلامت یا بیماری دهان کودکان، از عوامل تعیین کننده است که این موضوع هم به سیاست‌گذاری‌ها برمی‌گردد.

مسئول پویش «سلامت دهان و دندان برای همه» گفت: همکاران دندانپزشک ما باید با در نظر گرفتن شرایط اجتماعی، سبک زندگی، شغل، وضعیت اقتصادی و سایر فاکتورهایی که در زندگی عادی بیمار وجود دارد برای او یک طرح درمانی مناسب و جامعه‌نگر تدوین کنند.

وی در زمینه‌ی دانش تخصصی رشته‌ی خود یادآور شد: رشته‌ی تخصصی سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی در دنیا حدود یکصد سال عمر دارد اما در کشور ما از سال 82 به دانشکده‌های دندانپزشکی راه یافته است.

وی ادامه داد: متخصصین این رشته و سایر دندانپزشکانی که دیدی اجتماعی و جامع به مسئله سلامت دارند، در هنگام مراجعه‌ی بیمار به مطب دندانپزشکی، تنها به یک دندان که عامل درد و مراجعه‌ی بیمار بوده توجه ندارند بلکه از این دیدگاهِ محدود، فراتر رفته و علاوه بر عوامل بیولوژیک، شرایط بالینی و بهداشتی کل دهان بیمار به وضعیت اقتصادی، اجتماعی، وضعیت سلامت جسمی، عادات، باورها، شغل، سطح فرهنگی، خانواده و دیگر فاکتورهای زندگی او نیز توجه می‌کنند و با در نظر گرفتن مجموعه‌ی این عوامل، برای بیمار یک برنامه‌ی درمانی مناسب و مقرون به صرفه، طراحی می‌نمایند که هم برای بیمار قابل اجرا باشد و هم سلامت بلندمدت دهانش را تامین کند.

این متخصص دندانپزشکی اجتماعی با تصریح اینکه متأسفانه در اثر سیاست‌گذاری‌های نادرست بلندمدت، ذائقه‌ی مردم ایران شیرین شده است گفت: بر اساس آمار وزارت بازرگانی، در مدت 26 سال منتهی به سال 1394، به طور متوسط، سرانه‌ی مصرف شکر هر ایرانی، سی کیلوگرم در سال بوده است که سه برابر استانداردهای جهانی است.

وی همچنین اظهار داشت: این آمار فقط در مورد قند و شکر است و اگر سایر خوراکی‌های شیرین حاوی شکر را نیز در نظر بگیریم این میزان تا 35 کیلوگرم نیز افزایش می‌یابد.

وی خاطر نشان کرد: پس، حذف موادقندی و شیرین را نمی‌توان راهکار درست و بلندمدت برای ایرانیان دانست بلکه این وظیفه‌ی دندانپزشک است که راهکارهای عملی در مورد چگونگی مصرف موادقندی و استفاده از مواد قندی طبیعی و شیرین غیرپوسیدگی‌زا که اثرات ضدپوسیدگی نیز دارند، را به مردم و بیماران ارائه دهد.

وی تصریح کرد: فراوانی گسترده پوسیدگی در سنین مختلف در کشور، نتیجه‌ی سیاستگذاریهای نادرست کلان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نظارت ناکافی بر درستی اجرای برخی طرحهای مفید است، بنابراین، تنها وزارت بهداشت متولی سلامت دهان جامعه نیست بکه تمامی سازمانها و وزارتخانه‌ها از جمله بازرگانی، کشاورزی، صنعت، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد، علوم و تحقیقات و نیز شهرداریها در تامین سلامت دهان مردم مسؤولیت دارند.

دکتر توتونی همچنین اظهار داشت: مردم نیز به تنهایی عامل موثر در تامین سلامت نیستند بلکه تغییر شرایط جامعه، نیاز به سیاستگذاری‌های سالم، خرد جمعی و فرهنگ‌سازی دارد که باید در بلندمدت توسط همه‌ی نهادهای مسئول و مردم انجام شود.

وی افزود: پایداری بلندمدت آموزش سلامت به مردم زمانی میسر می‌شود که توسط سیاستگذاری‌های کلان و درست اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پشتیبانی شود.

شایان ذکر است چهارمین کنگره‌ی بین‌المللی سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی، هفتم و هشتم آذر در مشهد برگزار می‌شود.

در این کنگره، علاوه بر استادان دانشگاه‌های کشور که در همایش حضور دارند، مهمانانی از کشورهای امریکا، استرالیا و انگلستان نیز به صورت ویدیوکنفرانس سخنرانی خواهند داشت.

همچنین در هفته‌ی منتهی به هفتم آذر، یک پویش سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی در 20 نقطه‌ی پر تردد سطح شهر مشهد برگزار می‌گردد. در این پویش، دانشجویان دانشکده دندانپزشکی مشهد، دستیاران تخصصی دندانپزشکی اجتماعی و دندانپزشکان شاغل در مراکز بهداشتی در این 20 محل حضور دارند و ضمن آموزش چهره به چهره‌ی سلامت دهان، به سؤالات مردم در مورد حفظ سلامت دهان و دندان پاسخ می‌دهند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.