مدیر کل طب ایرانی وزارت بهداشت: در طب سنتی باید به سمت درمان‌های بدون دارو حرکت کنیم

  • PDF

مشاور وزیر بهداشت: عملکرد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در طب ایرانی، الگوی کشوری می‌شودنشست علمی و هم‌اندیشی با حضور مدیر کل طب ایرانی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی،  دانشجویان، دستیاران تخصصی و دانش‌آموختگان رشته‌ی طب سنتی و مکمل و نیز پیشکسوتان و شخصیت‌های مؤثر در پیشرفت این دانش در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، برگزار شد.

در ابتدای این نشست، مدیر گروه طب چینی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاریخچه‌ی مختصری از نحوه‌ی شکل‌گیری این رشته ارائه داد و فرایند تصویب آموزش و تربیت دانشجویان تخصصی در این گروه را تشریح کرد.

دکتر حمیدرضا بهرامی با بیان اینکه هم اکنون سومین گروه دانشجویان این رشته در حال تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند گفت: با وجودی که طب سوزنی، متقاضیان زیادی دارد و در مراکز مختلف در حال اجرا است اما هنوز مجوز آموزش آن در دانشگاه علوم پزشکی مشهد صادر نشده است در حالی که در شورای برنامه‌ریزی تصویب شده است اما در شورای گسترش هنوز معطل تصویب است.

وی ادامه داد: ما پیشنهاد می‌کنیم دوره‌ی کوتاه مدت طب سوزنی و طب سنتی به صورت توأمان راه‌اندازی شود تا پزشکان عمومی با گذراندن این دوره‌ها بتوانند کاری را که بعضا همین حالا در مطب‌های عمومی انجام می‌شود به صورت آکادمیک و علمی در دانشگاه‌های قطب انجام دهند.

دکتر بهرامی گفت: برخی نسبت به پزشکی سنتی و ایرانی نگاه درستی ندارند و بعضا از اینکه در پزشکی سنتی، نتیجه‌ی درمانی مناسب گرفته شود خوشحال نمی‌شوند.

حدود و ثغور طب سنتی باید روشن شود

دکتر اعتضاد رضوی، معاون آموزش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دومین نفری بود که دیدگاه‌های خود در زمینه‌ی طب سنتی را عنوان کرد.

وی گفت: آنچه در اهداف تأسیس مراکز سلامت در دستورالعمل‌ها دیده شده این است که با توجه به جامعیت‌نگری طب سنتی و لحاظ کردن سلامت اجتماعی و معنوی در ارتقای سلامت جسمی، لازم است که پرسنل مراکز آموزش ببینند.

وی ادامه داد: همچنین موضوع پیشگیری از بیماری‌ها و درمان‌های طب سنتی باید مبتنی بر شواهد باشد که شواهد و مستندات این فرایند می‌تواند با کمک مراکزی مانند همین مرکز و با نظارت دانشگاه، تدوین شود.

وی گفت: در اهداف تأسیس این گونه مراکز، تغییر عادات غذایی، اصلاح سبک زندگی، تقویت بهداشت روانی و خود مراقبتی دیده شده که باید در آموزش‌های این مراکز پیگیری شود.

وی با بیان اینکه برای تحقق اهدافی که برای این مراکز دیده شده، باید منابع و شواهد علمی لازم مهیا شودخاطر نشان کرد: تولید مستند علمی در حوزه بیماری‌های طب سنتی، تدوین ابزارهای بهداشت سنجی، تهیه‌ی بانک‌های اطلاعاتی معتبر و تدوین پروتکل پیشگیری از بیست بیماری مطرح در این حوزه، از جمله اهداف پیش‌بینی شده برای این مراکز است.

شورای راهبردی در دانشکده طب سنتی تشکیل شده است

وی به تشکیل شورای راهبردی طب ایرانی در دانشکده‌ی طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اشاره کرد و گفت: مقرر شده که این شورا در زمینه‌ی تعیین حدود و ثغور دخالت در تشخیص بیماری‌های شناخته شده ورود داشته باشد تا حواشی که در مورد اینگونه مراکز ایجاد می‌شود از میان برود.

معاون آموزش دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: همچنین تولید منابع دانش‌افزایی، تدوین دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و تصویب آنها در مراکز وزارتی از اهداف این شورا بوده است.

وی ادامه داد: باید پژوهش‌هایی در اعمال یداوی انجام گیرد که بنیه‌ی آکادمیک و علمی این اعمال تقویت گردد و تأثیرات این اعمال، مستند شود.

وی تصریح کرد: این وظیفه‌ی دانشگاه است که این حدود و ثغور را تعیین و گاید‌لاین‌های لازم را تدوین نماید.

قرار نیست طب سنتی را جایگزین طب کلاسیک کنیم

در پایان این نشست، مشاور وزیر بهداشت با یادآوری زمانی که خبر تأسیس رشته‌ی طب سنتی در دانشگاه را به دفتر مقام معظم رهبری دادند گفت:‌وقتی این خبر را به رهبری داده بودند ایشان فرموده‌ بودند این برای من یک مژده است.

دکتر محمد رضا شمس اردکانی تأکید کرد: ما قرار نیست که طب سنتی را جایگزین طب کلاسیک در درمان کنیم چون طب کلاسیک این کا را انجام می‌دهد و اگر قرار باشد فقط داروهای شیمیایی را با داروهای گیاهی عوض کنیم،‌طب سنتی از بین می‌رود.

مبانی و اصول طب سنتی در علوم انسانی باید تقویت شود

وی ادامه داد: متأسفانه ما پا را فراتر از این نگذاشته‌ایم که طب سنتی را به همان راهی ببریم که طب کلاسیک می‌رفته در حالی که باید فراتر از اینها را در طب سنتی ببینیم.

وی اظهار داشت: عمده‌ی مقولات طب سنتی در علوم انسانی، فلسفه و حکمت نهفته است اما در حال حاضر از این علوم، بحثی در طب سنتی به میان نمی‌آید.

وی گفت: طب سنتی در زمینه‌ی اعمال یداوی، چندان توانمند نیست که بتواند در مقابل جراحی‌های طب کلاسیک موفقیتی داشته باشد و بخش‌هایی مانند ماساژ هم که با همه‌ی بخش‌های جدید نتوانسته است نهادینه شود پس باید مبانی و اصول خود را در منابع حکمتی و علوم انسانی بجوید و به علم النفس و فلسفه‌ی سلامت، توجه بیشتری داشته باشد.

 وی گفت: زمانی که دلار 4 هزار تومان بود طب کلاسیک در جهان 10 هزار میلیارد دلار گردش مالی داشت در حالی که کل فروش نفت در دنیا به 1000 میلیارد دلار نمی‌رسید طبیعی است که شما نمی‌توانید از روش طب کلاسیک به این گردش مالی برسید و اساسا دنبال این هم نیستید.

وی ادامه داد: در بازنگری کوریکولم این رشته، قطعا فلسفه و علم‌النفس هم دیده خواهد شد که دانشجویان با این علوم آشنا شوند.

باید در طب سنتی، نوآوری و ابداع داشته باشیم

دکتر شمس اردکانی اضافه کرد: ابن سینا که کتابش هنوز هم در کشورهای جهان تدریس می‌شود تنها به میراث طب یونان نپرداخت بلکه یافته‌های بسیاری از طب ایرانی را بدان افزود که این گنجینه‌ی عظیم را پدید آورد.

 مدیر کل طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: شما هم باید الگویتان ابن سینا باشد و در خصوص داشته‌های سنتی‌تان تعصب نداشته باشید و تعقل و تجربه کنید و یافته‌های جدید را بکار ببندید. این نوآوری و ابداع علمی باید در همین سلامت‌کده‌ها و پژوهشکده‌های طب سنتی شکل بگیرد و بارور شود.

وی اضافه کرد: ابن‌سینا فقط حکمت را می‌دانست که با همه‌ی علوم تنیده بود و این حکمت است که ریشه و بنیان دانش‌ها است که اگر با حکمت به بدن نگاه کنید می‌شود علم طب و اگر به آسمان نگاه کنید می‌شود نجوم.

مشاور وزیر بهداشت با بیان اینکه بیشتر پزشکان عمومی کار طب سنتی انجام می‌دهند گفت: باید این پزشکان آموزش ببینند که کار درست و علمی و مبتنی بر متدهای آکادمیک انجام دهند.

وی تأکید کرد: استفاده از ظرفیت پزشکی عمومی برای پاسخ گویی به نیاز میلیون‌ها متقاضی طب سنتی در کشور باید انجام شود.

نباید جلو حق انتخاب مردم را بگیریم

وی از دانشکده طب سنتی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد خواست یک کارگروه برای درمان‌های غیر دارویی تشکیل بدهد و در این زمینه کارهای تخصصی و تحقیقاتی برنامه‌ریزی کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: نباید جلو انتخاب مردم را بگیریم و با ایجاد محدودیت در طب سنتی، آنها را مجبور به استفاده از طب کلاسیک کنیم.

وی تصریح کرد: کشورهای دنیا به سمت دموکراتیزه کردن سلامت می‌روند که مردم حداکثر حق انتخاب را داشته باشند و درمان دلخواه‌شان را انتخاب کنند.

وی با یادآوری اینکه در حال حاضر نظام سلامت هیچ هزینه‌ای برای برخورداری مردم از طب سنتی انجام نمی‌دهد گفت: باید بخشی از توان، ظرفیت و اقتصاد سلامت به این بخش اختصاص یابد.

وی همچنین از مسؤولان خواست در صدور مجوز فعالیت بخش غیر دولتی برای سلامت‌کده‌ها، مسامحه و نرمش بیشتری داشته باشند تا افراد بیشتری به این حوزه ورود کنند و زمینه بهره‌مندی مردم از خدمات این بخش را مهیا نمایند.

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.