ارائه خدمات مراقبتهای تسکینی به بیماران صعب العلاج در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

بهبود شرایط زندگی بیمار ؛ رویکرد اصلی طب تسکینیدبیرکارگروه توسعه دانش طب تسکینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ارائه خدمات به بیماران سخت درمان به ویژه بیماران سرطانی را از مهمترین برنامه های طب تسکینی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر این خدمات در بیمارستان های امید، قائم(عج) و امام رضا(ع) به بیماران ارائه می شود.

دکتر مونا جودی در گفتگو با وب دا با بیان اینکه هربیمار مبتلا به بیماری صعب العلاج که درمان قطعی ندارد یا به سختی درمان می شود، از خدمات مراقبتهای تسکینی استفاده خواهد کرد، تصریح کرد: بیماران قلبی و کلیوی پیشرفته، بیماری ریوی پیشرفته  در مراحل آخر، بیماری ایدز در مراحل پیشرفته، بیماری پیشرفته مغزی مانند اغمای عمیق، زندگی نباتی و سرطان های پیشرفته بویژه در مراحل پایان عمر، بیماران  دیابت پیشرفته، طولانی مدت و ناتوان کننده و  مبتلابان به بیماریهای ام اس، ضایعه نخاعی، ضربات مغزی و آلزایمر، بیماریهای روانی و .... از جمله گروه های هدف طب تسکینی هستند که فعلا در بیمارستانهای امید، قائم و امام رضا مشهد برنامه ریزی برای تحت پوشش قرار دادن بیماران سرطانی و نورولوژی انجام شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه بهبود علائم شدید بیماری از جمله درد و شناسایی نیازهای روحی و معنوی بیمار و کمک به برطرف نمودن آنها از جمله رویکردهای طب تسکینی است، افزود: حمایت بیمار و کمک به او برای داشتن یک زندگی فعال تا هنگام مرگ، حمایت خانواده بیمار در خلال بیماری و در مراسم سوگواری و افزایش کیفیت زندگی از طریق آموزش به بیمار و خانواده وی، همچنین استفاده از رویکرد همکاری بین حرفه ای درعملکرد تیم مراقبتهای تسکینی از جمله موارد فعالیت طب تسکینی است.

دکتر جودی با بیان اینکه مراقبت های حمایتی درمانی پیشرفته ، مراقبت روانی اجتماعی، حمایت از خانواده بیمار، مراقبت معنوی نیز جزو مجموعه خدمات مراقبتی سرطان است، ابراز کرد: انجام درمان‌های خانوادگی با صحبت و هم اندیشی برای رفع نیازها و مشکلات خانواده بیمار از دیگر وظایف طب تسکینی است که با توجه به نقش و اهمیت این علم در تشخیص، پذیرش، درمان و روند بهبود بیماری‌ها بیش از پیش در کشور ما رو به افزایش است.


 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.