مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه: استفاده از ماسک برای افراد سالم توصیه نمی شود

  • PDF

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با با بیان اینکه استفاده از ماسک برای افراد سالم به هیچ عنوان توصیه نمی شود اظهار کرد: این امر نه تنها مزایایی برای فرد ندارد بلکه ممکن است اطمینان کاذب برای فرد ایجاد کند که از ابتلا به این بیماری مصون است.

دکتر حمید رضا نادری در گفتگو با وب دا، در خصوص استفاده از ماسک به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری اظهار کرد: عمده ماسک های موجود در بازار تنها دو کاربرد اساسی دارد یکی برای استفاده فرد که خود دارای علائمی همچون سرفه و عطسه است و دیگری برای افرادی است که در معرض تماس با افراد بیمار در فاصله کمتر از یک متر قرار دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: یک فرد در صورتی مبتلا می شود که در معرض ترشحات بیمار باشد و یا دستش دچار آلودگی شود و قبل از شستشو با چشم، دهان و یا بینی تماس داشته باشد بنابراین عملا استفاده از ماسک هیچ تاثیری در پیشگیری از ابتلا به این بیماری در شرایط معمول ندارد.

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه ویروس کووید ۱۹( کرونا) در ۸۰ درصد موارد به صورت خفیف و یا شبیه علائم آنفلوانزا در فرد بروز می کند تصریح کرد:تنها ۲۰ درصد افراد مبتلا به ویروس کووید ۱۹ با علائم حاد روبرو می شوند و میزان مرگ و میر نیز ۲ درصد در این بیماران است.

دکتر نادری تاکید کرد:  این ویروس نسبت به ویروس های همگون همچون سارس، مرس و آنفلوانزا کشندگی کمتری دارد و مهمترین ویژگی این ویروس قابلیت آلایندگی و گسترش خیلی سریع آن است و به همین دلیل لازم است مردم در رعایت بهداشت فردی دقت لازم را داشته باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه ۸۰ درصد افراد مبتلا به دلیل خفیف بودن بیماری و یا شبه آنفلوانزا بودن آن در سطح جامعه تردد می کنند خاطر نشان کرد: این ویروس از طریق تنفس و تماس با سطوح آلوده به راحتی از انسان به انسان منتقل می شود به همین دلیل بهتر است مردم از حضور غیر ضروری در اماکن شلوغ اجتناب کنند.

دکتر نادری با بیان اینکه تنها بیماران مبتلا به کرونا که دچار مشکلات و عوارض حاد تنفسی می شوند نیاز به بستری در مراکز درمانی پیدا می کنند و مردم نباید در این زمینه نگرانی داشته باشند تصریح کرد: در زمانی که فرد با علائمی همچون احساس تنگی و سختی نفس، ضربان قلب تند، و هر گونه احساسی که با علائم معمول فرد متفاوت بود مواجه شد در آن زمان باید به مراکز درمانی مراجعه کند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.