حضور بیش از 12 هزار نفر در پایگاه‌های اهدای خون خراسان رضوی

  • PDF

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی گفت: 12 هزار 318 نفر به جهت اهدای خون خود به عموم نیازمندان، به‌خصوص کرونایی‌های نیازمند به خون و فرآورده‌های خونی به پایگاه‌های فعال در سطح استان مراجعه کردند.

مجید عبداللهی در گفت‌وگو با وب دا، اظهار کرد: این روزها با توجه به بحران کرونایی مشارکت مردمی را کمتر از روزهای قبل کرونایی داشتیم و شاهد کاهش اهداها هستیم، اما خوشبختانه کمبودی در خون و فرآورده خونی موردنیاز نداریم، هرچند که باید افزایش اهدها در تمامی گروه‌های خونی داشته باشیم تا در مواقع بحرانی و موردنیاز به مشکلی برنخوریم.

وی افزود: اهدای خون هیچ منافاتی با کرونا ندارد و پایگاه‌های ثابت و سیار فعال در سطح استان به‌صورت مستمر ضدعفونی شده و فرد اهداکننده نیز در ابتدا معاینه و تب سنجی شده و در زمان اهدا ماسک و دیگر ملزومات در اختیارش قرار می‌گیرد.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی با بیان اینکه بیماران کرونایی جمعی کوچک از مجموعه بزرگ نیازمندان به خون و فرآورده‌های خونی استان هستند و باید نیاز این نوع بیماران به دلیل شرایط خاصشان زودتر از سایرین تأمین شود، خاطرنشان کرد: بیماران کرونایی‌های نیازمند به خون و فرآورده‌های خونی در تمامی شهرستان‌های استان بودند که بیشترین نیازها در میان کرونایی‌های مشهد، نیشابور و کاشمر بوده است.

دکتر عبداللهی تصریح کرد: خوشبختانه خون و فرآورده‌های خونی مورد نیاز بیماران کرونایی در تمامی گروه‌های خونی در اختیار بیمارستان‌هایی که این نوع بیماران بستری هستند قرار گرفته تا خطری به لحاظ عدم خون و فرآروده خونی جان آنان را تهدید نکند.

وی تأکید کرد: از ابتدای اسفند ماه سال گذشته که درگیر بحران کرونا در استان شدیم تا به امروز 12 هزار 318 نفر به جهت اهدای خون خود به عموم نیازمندان، به‌خصوص کرونایی‌های نیازمند به خون و فرآورده‌های خونی به پایگاه‌های فعال در سطح استان مراجعه کردند که از این میزان از 9243 نفر خون‌گیری به‌عمل آمد و 3075 نفر دیگر هم با تشخیص پزشکان منع از اهدا شدند.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی ضافه کرد: همچنین در همین مدت 8375 مراجعه در مشهد داشتیم که از این تعداد نیز 5966 نفر موفق به اهدای خون شدند و 2409 نفر دیگر هم با تشخیص پزشکان معاف از اهدا شدند و طبق آمارهای به دست آمده بیش از 70 درصد مراجعات، بیش از 55 درصد اهداها و بیش از 80 درصد معافی‌ها مربوط به مشهد بوده است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.