پرستاران جهادگران عرصه سلامت کشور /مردم با در خانه ماندن زنجیره انتقال ویروس را قطع کنند

  • PDF

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: پرستاران جهاد گران عرصه سلامت در این شرایط همانند یک رزمند به مردم خدمت می کنند، از همین رو از مردم می خواهیم برای حفظ سلامتی خودشان به توصیه های بهداشتی توجه کنند و با خود مراقبتی زمینه را برای غلبه بر این ویروس ایجاد کنند.

امیر رضا صالح مقدم، با اشاره به اینکه بیش از یک ماه به دلیل شیوع بیماری کرونا شرایط جدیدی در حوزه درمان کشور ایجاد شده است که استان خراسان رضوی نیز از این قاعده مستنثنی نبوده است، ابراز کرد: بیماری کرونا به دلیل عفونت حاد تنفسی که ایجاد می کند نیاز به مراقبت و پرستاری ویژه ای دارد که متاسفانه در سطح استان خراسان نیز عده ای مبتلا به این بیماری شدند.

وی با بیان کرد: بیشترین نیاز مراقبتی بیماران برعهده تیم پرستاری کشور است و متاسفانه به دلیل نحوه شیوع بیماری این افراد نیز در معرض ابتلا به بیماری قرار می گیرند.

مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه جامعه پرستاری قشر تحصیلکرده و متخصص از تیم سلامت هستند که وظیفه مراقبت از بیماران را دارند و در بخش های فوق تخصصی وتخصصی به بیماران ارائه خدمت می کنند تصریح کرد: مراقبت از بیماران مبتلا به کووید-19 خیلی سخت است و نیاز به دانش وتکنیک ویژه ای دارد علاوه براین به دلیل لباس های ویژه حفاظتی سطح تحمل و خستگی ناشی از کار در بین کادر پرستاری بیشتر می شود .

صالح مقدم افزود: در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تدابیر ویژه ای در قرارگاه فرماندهی دانشگاهی برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا پیش بینی شده است و در سطوح مختلف خدماتی به بیماران ارائه می شود؛ به عنوان مثال فردی که علایم بیماری را دارد در گام اول به درمانگاه ها ومطب ها مراجعه می کند و اگر بیماری شدت بیشتری داشت به مراکز جامع خدمات سلامت مراجعه می کند و در آنجا آزمایش خون و رادیوگرافی ریه انجام می شود و پس از دارو درمانی توصیه به قرنطینه خانگی می شود اما بیمارانی که شدت علائم بیشتری دارند به بیمارستان برای مراقبت های ویژه اعزام می شوند.

مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه راههای انتقال ویروس به شکل مستقیم و غیر مستقیم است از همین رو هر فردی می تواند ناقل بیماری باشد اما علایم نداشته باشد، اظهار کرد: تنها ترین راه قطع زنجیره ابتلا، قرنطینه خانگی است . .

وی با تاکید براینکه ارائه خدمات سلامت هزینه بالایی دارد و یکی از سازمانهای پر هزینه، نظام سلامت است، گفت: در شرایط پیچیده و سنگین پیش آمده هر ست لباس حفاظتی 250 هزار تومان است که دو هزار نفر پرستار در بیمارستانهای مرجع در نوبت کاری 6 ساعته باید یک ست از این لباس ها را استفاده کنند بنابراین این هزینه را به علاوه سایر هزینه های دارویی و خدمات کلینیکی می توان پیش بینی کرد که چه هزینه گزافی بر نظام سلامت کشور در این شرایط تحمیل می شود.

صالح مقدم با اشاره به اینکه تعدادی از بیماران مسافران و زائران نوروزی هستند که با وجود تاکیدات نظام سلامت به مشهد سفر کردند و در این شهر نیاز به پرستاری پیدا کردند، ابراز کرد: همکاران پرستار فوق العاده ایثارگرانه خدمات ارایه می دهند و بسیاری از نیروهای داوطلب در نقاهتگاه ها مشغول خدمت رسانی به بیماران هستند.

وی گفت: نیروهای مردمی با گذراندن دوره های کوتاه مدت با کمک بسیج جامعه پزشکی در نقاهتگاه ها مشغول خدمت رسانی به بیماران هستند و در شرایط شیوع بیماری نیز عده ای از تیم درمانی علامتدار شدند که برخی بستری و برخی دارو تراپی و قرنطینه شدند .

 صالح مقدم تاکید کرد: برخی از بانوان تیم درمانی که به خاطر فرزندان کوچک و یا والدین مجبور به اقامت در مهمانسرا هستند و در آنجا از خدمات اسکان و تغذیه استفاده می کنند شرایط سختی را سپری می کنند از همین رو از مردم می خواهیم تا قطع کننده زنجیره شیوع بیماری باشند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.