سابقه فاميلي در درصد زيادي از بيماران سرطان روده بزرگ مثبت است

  • PDF

 

مديرگروه جراحي دانشگاه علوم‌پزشکي مشهد با اشاره به تمرکز مرکز تحقيقات سرطان روي سرطان‌هاي شايع خراسان رضوي، گفت: از آبان‌ماه سال 91 تا کنون، يکهزار و 200 تا يکهزار و 300 نفر از بستگان بيماران سرطاني که در بخش مربوطه بستري و عمل جراحي شده‌اند، در برنامه بيماريابي وارد شده‌اند.

 

دکتر علي جنگجو در گفت‌و‌گو با خبرنگار وبدا، سرطان‌هاي مري و معده، پستان، روده بزرگ و تيروئيد را جزو سرطان‌هاي شايع خراسان‌رضوي عنوان کرد و گفت: نکته مهم، موضوع بيماريابي سرطان‌هاي مختلف است.

اجراي طرح بيماريابي سرطان روده بزرگ

وي افزود: اولين سرطاني که بيماريابي آن را طي يک برنامه کشوري و با هماهنگي وزارت بهداشت و همکاري معاونت بهداشتي و معاونت درمان دانشگاه شروع کرديم، پروتکل اجرايي طرح سرطان‌يابي روده بزرگ در بستگان درجه يک بيماراني است که بدليل درمان سرطان در بخش بستري مي‌شوند.

دکتر جنگجو گفت:  از آبان‌ماه سال گذشته، بيماريابي سرطان روده بزرگ را شروع کرديم و در ابتدا شجره‌نامه‌اي از بيماران بستري‌شده تهيه مي‌شود و در رابطه با بيماراني که فکر مي‌کنيم سرطان ممکن است زمينه ارثي داشته باشد،برنامه بيماريابي در بستگان درجه يک شروع مي‌شود.

عضو مرکز تحقیقات جراحی سرطان علوم‌پزشکي مشهد با بيان اين که «پس از ثبت اطلاعات اوليه و تهيه شجره‌نامه و شناسايي افراد پرخطر، اقوام بيمار دعوت و در رابطه با برنامه بيماريابي توجيه مي‌شوند»، اعلام کرد: تا کنون يکهزار و 200 تا يکهزار و 300نفر از بستگان بيماران سرطاني که بستري و عمل جراحي شده‌اند، در برنامه بيماريابي وارد شده و اقدامات لازم طبق پروتکل کشوري براي آنها انجام مي‌شود.

طرح بيماريابي با استقبال خوبي از سوي بستگان بيماران مواجه شده است

وي گفت: خدا را شکر مي‌کنيم که اين طرح با استقبال خوبي از سوي بستگان بيمار مواجه شده و اين نشان دهنده آنست که رسانه ملي و ساير رسانه‌هاي اجتماعي جامعه خوب عمل کرده‌اند که اين موضوع نياز به توجيه آنچناني ندارد و همکاري خوبي وجود دارد و در نهايت بيمار کولونوسکوپي مي‌شود و اگر فرد، ضايعه پرخطر پيش‌سرطاني داشته باشد، اقدامات لازم برايشان شروع مي‌شود و از اين طريق وارد فاز مطالعاتي مي‌شوند و بايد بر اساس ميزان ريسک، هر چند سال يکبار تکرار شود و بيماريابي بصورت جريان مستمر ادامه داشته باشد.

اين جراح تأکيد کرد: در ادامه کار بيماريابي، موفق‌تر از اين خواهيم بود، چون بيماران توجيه شده‌اند و به اين ترتيب نوع و فواصل معاينات و پزشکي که بايد معاينات را انجام دهد، مي‌داند و مي‌تواند براحتي به پزشک مراجعه کند و طبق پروتکل مشخص برنامه بيماريابي خود را پيگيري کند.

دفع خون روشن يکي از مهمترين علائم سرطان روده بزرگ است

وي درباره علائم سرطان روده بزرگ گفت: بطور معمول دفع خون روشن يکي از مهمترين علائم است و بايد از مردم رفع نگراني کنيم که هر فردي در طول عمرش مي‌تواند حق داشته باشد که يک يا دو بار دفع خون روشن را تجربه کند و يا فردي ممکن است هموروئيد و بواسير داشته باشد و موجب دفع خون روشن بشود و تکرار شود ، پس نبايد نگراني ايجاد کند.

دکتر جنگجو تصريح کرد: اين دفع خوني که منظور ماست، خوني است که اخيرا شروع شده و چند بار تکرار مي‌شود و اين زنگ خطري است که بيمار با مراجعه به پزشک شکايت خود را مطرح کند تا اقدامات درماني آغاز شود.

تغيير اجابت مزاج نبايد بيشتر از 6ماه طول بکشد

مديرگروه جراحي دانشگاه علوم‌پزشکي مشهد افزود: تغيير اجابت مزاج بويژه در تومورهاي سمت چپ روده که روده باريک است و مسير آن زود مسدود مي‌شود بصورت تأخير در اجابت مزاج که براي نمونه فرد روزي يکبار اجابت مزاج داشته به 4 روز تا يک هفته طولاني‌تر شود و زمان اين تغيير بطور مشخص کمتر از 6ماه است.

وي گفت:البته فردي که يبوست مزمن دارد نبايد نگران باشد؛ تغيير اجابت مزاج را زماني مي‌گوييم که شروع تغيير چند ماه اخير داشته باشد و پيش‌رونده هم بوده و در چنين مواردي، فرد بايد براي درمان مراجعه کند.

کاهش وزن و کم‌خوني دو مشخصه بارز تومورهاي کلون سمت راست

دکتر جنگجو ادامه داد: کاهش وزن بويژه درباره تومورهاي کلون سمت راست شاخص است، چون قطر کلون زياد است و تومور رشد مي‌کند و ديرتر تشخيص داده مي‌شود و علامت ديگر اين کلون، کم‌خوني است که موجب مي‌شود فرد با علائمي چون غش کردن، کاهش انرژي، کاهش توان کار کردن معمول و ساير علائم و کم‌خوني مراجعه مي‌کند و اقدامات لازم با توجه به بيماري‌هاي بدخيمي که شايع شده، تشخيص داده شده و درمان آغاز مي‌شود.

سابقه فاميلي در درصد زيادي از بيماران سرطان روده بزرگ مثبت است

عضو مرکز تحقیقات جراحی سرطان علوم‌پزشکي مشهد هشدار داد که سابقه فاميلي در درصد زيادي از بيماران سرطان روده بزرگ مثبت است؛ يعني کساني که در خانواده‌شان يک فرد مبتلا به سرطان روده بزرگ داشته‌اند، بايد زودتر مراجعه کنند و تنها نگراني‌شان همين باشد که فردي در خانواده هست که مبتلا به سرطان روده بزرگ است و براي مراجعه به پزشک دنبال علامت ديگري نباشند؛ بويژه اگر سن ابتلا به سرطان زير 50سال باشد يا اگر تعداد افراد مبتلا در خانواده از يک نفر بيشتر باشند و يا افرادي که سابقه پوليپ داخل روده داشته و در اين زمينه دچار سرطان شده‌اند و به اين ترتيب شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ افزايش مي‌يابد.