مصرف بيش از حد متادون موجب اختلال تنفسي و مرگ مي شود

  • PDF

عضو گروه سم شناسي دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت :‌مصرف بيش از حد  متادون موجب اختلال تنفسي و مرگ مي شود .


 

به گزارش وب دا ، دکتر بيتا دادپور  با اشاره به اينكه متادون داروی مخدر صنعتی است‌ اظهارداشت: متادون در درمان نگهدارنده براي کنترل مصرف مخدرهای پرخطر استفاده می‌شود

متخصص داخلی، فلوشیپ سم‌شناسی بالینی افزود :‌مصرف بيش از حد این ماده ممكن است منجر به عوارض خطرناکی مثل کندشدن تعداد تنفس و در نهایت قطع آن شود که در نهایت و در صورت درمان‌نكردن مناسب و به موقع، ممكن است خفگی و فوت بیمار را در پي داشته باشد.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عوارض دیگر متادون اشاره كرد و افزود: اختلال تدریجی سطح هوشیاری به گونه‌اي كه بیمار در ابتدا دچار گیجی و خواب‌آلودگی می‌شود و به‌تدریج اختلال هوشیاری عمیق‌تر شده و حتي ممكن است او را تا حد كما پيش ببرد؛ از عوارض مصرف بيش از اندازه متادون است. همچنين كوچك‌ترشدن مردمک‌ها، تجمع مایع در کیسه‌های هوایی ریه كه درصورت رسیدگی‌نشدن به‌موقع، ممکن است به ازدست‌رفتن جان بیمار منتهی شود، از پيامدهاي دیگر این نوع مسمومیت است.
وي اظهارداشت:‌ مسمومیت با متادون به دلیل نیمه‌عمر طولانی این دارو در بدن و تاخیر در بهبود علایم، بسیار خطرناک است و افرادی که تحت درمان نگهدارنده با متادون هستند، باید این دارو را دقیقا به مقداری که پزشک کلینیک کنترل اعتیاد، توصیه کرده مصرف كنند تا از ایجاد عوارض احتمالی جلوگیری شود.