حوزه بهداشت نيازمند کمک جدي خيران سلامت

  • PDF

 

معاون بهداشتي دانشگاه علوم‌پزشکي مشهد گفت: اگر به بهداشت توجه نکنيم، هيچ اتفاقي نمي‌افتد اما اگر يک روز اتاق عمل يک بخش بيمارستاني را تعطيل کنيم، سر و صدايش همه جا را فرامي‌گيرد.


 

به گزارش خبرنگار وبدا، دکتر رضا سعيدي در همايش خيرين سلامت افزود: ظاهرا خوبي بهداشت اين است که هر چه بکند، هيچ‌کس صدايش درنمي‌آيد اما سال‌ها بعد نتايجش مشخص مي‌شود، از اين رو از خيرين درخواست مي‌کنيم اگر مي‌خواهند گمنام باشد و کار خيرشان سر و صدا نکند، در حوزه بهداشت سرمايه‌گذاري کنند.

وي خاطرنشان کرد:حوزه بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکي مشهد، 1500واحد ارايه خدمات دارد و در سطح شهر مشهد حدود 200واحد استيجاري داريم که در حال حاضر در پرداخت اجاره محل آنها با مشکل مواجه هستيم و از نظر قوانين هم اجازه بهسازي آنها را نداريم.

دکتر سعيدي ادامه داد: 5ميليون جمعيت زير پوشش حدود يکهزار و 500 واحد بهداشتي مرکز بهداشت،خانه بهداشت و پايگاه بهداشتي هستند که در سراسر نقاط استان پراکنده‌اند.

اولويتمان اين است که نگذاريم مردم بيمار شوند

وي با بيان اين که «بهداشت يکسري ويژگي‌ها دارد از جمله اين که اولويت اصلي آن، آموزش و پيشگيري است»، اظهار کرد: اگر اولويت درمان، بازگرداندن سلامتي به بيماران است و با بيماران سر و کار دارد، ما با آدم سالم سر و کار داريم و اولويتمان اين است که نگذاريم مردم بيمار شوند و جلوي بيماري را بگيريم و اگر کسي بيمار شده، جلوي عارضه‌دار شدنش يا گسترش بيماري را بگيريم.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم‌پزشکي مشهد افزود: عمده تمرکز بهداشت روي همين اصل است و بايد بدانيم سالم بودن به خودي خود يک نعمت مجهول است و کسي به آن توجه نمي‌کند؛ ما تا سالم هستيم خدا را از سلامتي‌مان شکر نمي‌کنيم اما وقتي بيمار شديم و يا پس از انجام يک جراحي، تازه قدر سلامتي را مي‌دانيم و دقيقا حوزه بهداشتي هم به اين مسأله مبتلاست و چون بحثش، حفظ سلامتي است، کسي براي حفظ آن ارزشي قائل نمي‌شود و يا کمتر به آن توجه مي‌شود.

دکتر سعيدي ادامه داد: ما در حوزه بهداشت براي اين که کودکان و سايرين به بيماري مبتلا نشوند، حدود 3ميليون دوز واکسن در سال مي زنيم و بابت آن ريالي از افراد پول نمي‌گيريم و خدمات رايگان پرسنلي و تزريق واکسن ارايه مي‌کنيم.

ده سال است که در خراسان‌رضوي حتي يک مورد فلج‌اطفال نداشته‌ايم

وي  خاطرنشان کرد: به برکت برنامه‌هاي ايمن‌سازي از بروز بسياري بيماري‌ها مانند فلج‌اطفال، سياه‌سرفه و ... پيشگيري شده  و بابت اين خدمات تا کنون از کسي تقدير نشده که براي نمونه بگويند 10سال است که در خراسان‌رضوي حتي يک مورد فلج‌اطفال نداشته‌ايد چون فکر مي‌کنند که اين امر، عادي است و بايد همين‌طور باشد و به همين دليل توجهي نمي‌شود که چه هزينه‌هايي انجام مي‌شود تا سلامتي مردم حفظ شود.

تا کنون جلوي عقب‌مانده شدن 700 کودک را گرفته‌ايم

دکتر سعيدي با اشاره به انجام برنامه‌هاي غربالگري تيروئيد از حدود 7سال پيش تا کنون، اظهار کرد: سالانه نزديک يکصدهزار تولد در استان اتفاق مي‌افتد و تمام اين نوزادان در ابتداي تولد، غربالگري تيروئيد مي‌شوند و تا کنون 700مورد کم‌کاري مادرزادي تيروئيد تشخيص داده شده و درمان شده و جلوي عقب‌مانده شدن آنها گرفته شده است.

وي خاطرنشان کرد: اين درحاليست که اگر تشخيص بموقع اين موارد داده نمي‌شد، اکنون 700عقب‌مانده ذهني داشتيم که بايد تحويل بهزيستي مي‌داديم و خانواده‌هايشان دچار مشکل مي‌شدند و خودشان هم از زندگي سالم بي‌بهره‌ مي‌ماندند.

خدمات مادر و کودک

معاون بهداشتي دانشگاه علوم‌پزشکي مشهد با اشاره به خدمات مادر و کودک، گفت: ايده‌ال بهداشت اين است که هر مادر باردار، 6بار مراقبت بارداري را در طول 9ماه داشته باشد که همه اين مراقبت‌ها و آزمايش‌ها رايگان است. همچنين در رابطه با نوزادان بايد تا دو سالگي قطره‌هاي آهن و ويتامين دريافت کنند تا کم‌خوني و فقرآهن و نرمي استخوان و کمبود ويتامين دي و مشکلات مربوطه را پيدا نکنند که همه اين خدمات ماهانه ارايه مي‌شود.

وي درباره کاهش آسيب سوء‌مصرف مواد مخدر نيز گفت: 4 مرکز گذري در اين رابطه فعال است و درصدديم دو مرکز ديگر فعال کنيم و مجوزهاي آن را از وزارت بهداشت هم گرفته‌ايم اما يکسال است که براي تأمين اعتبار آن در انتظار مانده‌ايم.

مقابله با معضل اعتياد و اچ‌آي‌وي مثبت ضروري است

دکتر سعيدي تأکيد کرد:اعتياد چيزي نيست که اگر کسي به آن مبتلا شد، براحتي و با بي‌تفاوتي از کنار آن بگذريم، چون به بقيه جامعه هم صدمه مي‌زند و مقابله با معضل اعتياد و بيماري‌هايي مانند اچ‌آي‌وي مثبت ضروري است.

وي افزود: مرکزي با عنوان مرکز مشاوره رفتاري براي افراد اچ‌آي‌وي مثبت داريم که حدود 500اچ‌آي‌وي مثبت تا کنون در استان شناسايي کرده‌ايم و اين افراد  با مراجعه به اين مراکز معاينه رايگان، داروي رايگان و مشاوره رايگان و واکسيناسيون رايگان دريافت مي‌کنند و مراکزي براي اين بيماران کارآفريني مي‌کند.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم‌پزشکي مشهد تصريح کرد: بايد دقت داشت که فردي که اچ‌آي‌وي مثبت شده، به هر صورت يک انسان است و هنوز زنده است و حتي مي‌تواند سال‌هاي سال به حيات خود ادامه دهد  اما بايد مديريت و کنترل شود.

وي گفت: ما مرکزي را داريم که به زنان آسيب‌پذير خدمات ارايه مي‌دهد و با اجراي برنامه‌هاي متنوعي که برايشان انجام مي‌شود، جلوي فساد آنها گرفته مي‌شود و مشکلاتشان تا حدي حل مي‌شود