80 درصد موارد نابينايي،قابل پيشگيري است؛ براي معاينه چشمان خود اقدام کنيد

  • PDF

رييس دانشکده پيراپزشکي و توانبخشي مشهد تأکيد کرد که 80 درصد موارد نابينايي، قابل پيشگيري و درمان است و بايد افراد حداقل سالي يکبار براي معاينه چشمان خود اقدام کنند.

دکتر عباس عظيمي‌خراساني همزمان با روز جهاني بينايي در گفت‌و‌گو با خبرنگار وبدا به آمارهاي بهداشت جهاني مبني بر اين که «هر 5 ثانيه يک نفر در جهان نابينا و هر دقيقه، يک کودک نابينا مي‌شود»، اشاره کرد و افزود: در ايران نيز حدود يک ميليون و چهارصدهزار نفر از اختلالات نابينايي رنج مي‌برند و در مجموع عيوب انکساري مهمترين علل کم بينايي در کشور است.

جمعيت نابينايان تا سال 2020 به دو برابر مي‌رسد

وي درباره افرادي که در معرض نابينايي هستند و وضعيت کشور در مقايسه با آمار و نرم جهاني، گفت: در اين زمينه متأسفانه در حد نرم جهاني هستيم واگر اقدامات متوليان بهداشتي در کشور بموقع و درست انجام نشود، جمعيت نابينايان در جهان و ايران تا سال 2020 به دو برابر مي‌رسد و با وجود طرحهاي بازدارنده و غربالگري‌هاي صورت گرفته هنوز نيازمند تلاش و عزم ملي هستيم.

علل و عوامل بوجود آوردن نابينايي

دکتر عظيمي ‌خراساني با اشاره به علل و عوامل بوجود آوردن نابينايي، اظهار کرد: مهمترين اين عوامل، آب مرواريد، آب سياه، بيماري‌هاي عفوني چشمي از جمله بيماري تراخم، کمبود ويتامين A، اختلالات چشمي شبکيه‌اي در بيماران مبتلا به ديابت، حوادث چشمي، بيماري‌هاي دژنراتيو مادرزادي، ازدواج‌هاي فاميلي و… است.

عضو هيات مديره انجمن علمي اپتومتري ايران با بيان اين که «ضربات چشمي عامل بيش از يک ميليون مورد نابينايي است»، به وبدا گفت: متأسفانه در ايران هم بدليل بروز حوادث رانندگي بيش از حد استاندارد جهاني و استفاده نکردن از عينک‌هاي محافظتي در محيط کار و حتي خطرات ناشي از مواد محترقه و ترقه‌ها، آمار اختلالات چشمي بسيار بالاست که نياز به بازنگري جدي متوليان سلامت دارد.

در ايران بيش از 250 هزار نفر سالانه نياز به جراحي آب مرواريد دارند

وي درباره آب‌مرواريد نيز به اين نکته اشاره کرد که در ايران بيش از 250 هزار نفر سالانه نياز به عمل جراحي آب مرواريد پيدا مي‌کنند و اين در حاليست که سيستم و نظام سلامت کشور تنها قادر به عمل جراحي حدود 180 هزار نفر است و بر اساس آمار درصد زيادي از افراد سالمند از اين مسأله مهم يعني نياز به عمل جراحي آب مرواريد چشم خود غافل بوده و لحظه‌اي متوجه مي‌شوند که بينايي آنها بشدت کاهش يافته و ديگر اقدام مفيدي براي چشم آنها نمي‌توان انجام داد.

آب سياه دومين علت و عامل نابينايي

دکتر عظيمي‌خراساني، گلوکوم يا آب سياه را دومين علت و عامل نابينايي در جهان برشمرد و خاطرنشان کرد: حدود 6 تا 7 ميليون نفر در سراسر جهان بدليل درمان نامناسب آب سياه نابينا شده‌اند، از اين رو افرادي که سابقه بيماري آب سياه در خانواده‌هاي آنها وجود دارد، بايد مرتب معاينات چشمي شوند.

وي افزود: اگرچه آب سياه بيماري چشمي است که قابل پيشگيري نيست و درمان قطعي ندارد اما تشخيص بموقع و درماني بوسيله دارو و عمل جراحي مناسب مي‌تواند تا حدود زيادي از پيشرفت نابينايي، کم بينايي و يا اختلالات چشمي جلوگيري کند.

بيماري ديابت و عوارض چشمي آن

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم‌پزشکي مشهد درباره بيماري ديابت و عوارض چشمي آن نيز يادآور شد:تحقيقات نشان داده دو درصد افراد ديابتي پس از 15 سال نابينا و 10 درصد آنها دچار کم‌بينايي مي‌شوند، در حالي که در صورت تشخيص بموقع و اقدامات عاجل، درست و دقيق درماني و معاينات دوره‌اي مرتب و منظم مي‌توانند از بروز عوامل خطرزاي چشمي جلوگيري کنند.

به گفته وي، آگاهي يافتن از بيماري ديابت و کنترل متابوليکي خوب مي‌تواند شروع رتينوپاتي ديابتيک را به تأخير انداخته و از پيشرفت آن جلوگيري کند و بر اساس يافته‌هاي بدست آمده، با کنترل قند خون، فشار خون و کلسترول خون حتي تا 90 درصد اختلالات ناشي از بيماري ديابت را مي‌توان مهار و کنترل و از بروز اختلالات جلوگيري کرد.

توجه به رعايت بهداشت فردي و بهداشت چشم

دکتر عظيمي‌خراساني به منظور جلوگيري از مشکلات بينايي بر توجه به رعايت بهداشت فردي و بهداشت چشم و پيشگيري درست و بموقع توصيه کرد و گفت: از اين طريق مي‌توان از بروز 80 درصد موارد منجر به اختلال چشمي و نابينايي پيشگيري کرد.