هشدارمتخصص زنان:رواج مصرف مخدر "شيشه" در ميان زنان متقاضي تناسب‌اندام

  • PDF

دانشيار گروه آموزشی زنان و زايمان دانشگاه علوم‌پزشکي مشهد نسبت به رواج مصرف مخدر شيشه در ميان زنان متقاضي تناسب‌اندام هشدار داد.

دکتر فريده اخلاقي، عضو هيأت علمي دانشگاه و متخصص زنان در گفت‌و‌گو با خبرنگار وبدا در اين باره گفت: متأسفانه مشاهده مي‌شود که مصرف شيشه در پوشش برخي اقلام مانند آدامس و ... با هدف لاغري و تناسب‌اندام رواج پيدا کرده که زناني که هميشه بدنبال راه خيلي سريع براي کاهش وزنشان هستند، متأسفانه با توصيه‌هاي غيرعلمي و بي‌اطلاع از عوارض بسيار شديد اين ماده، اقدام به مصرف آن مي‌کنند.

"شيشه" وابستگي شديد به همراه دارد

وي، کاهش وزن و بي‌اشتهايي خيلي شديد را از عوارض مهم مصرف مخدر شيشه عنوان کرد و گفت: با مصرف اين ماده، ارگان‌هاي مختلف بدن دچار لاغري در کوتاه‌مدت مي‌شوند و برخلاف تصورغلطي که رايج شده مبني بر اين که شيشه وابستگي بدنبال ندارد، بايد اذعان کرد که با هر ميزان مصرف، فرد وابسته شديد مي‌شود و عوارض زيانباري در انتظارش است.

تشکيل تمام ارگان‌هاي جنين در 8 تا 12 هفته اول بارداري

دکتر اخلاقي با بيان اين که «سقط و عدم وزن‌گيري جنين و تغذيه نامناسب مادر باردار بدليل بي‌اشتهايي و بروز ناهنجاري‌هاي مادرزادي و ...از عوارض جدي مصرف شيشه است»، تصريح کرد: 8 تا 12 هفته اول بارداري که تمام ارگان‌هاي جنين در حال تشکيل است، مادر تحت‌تأثير هر ماده‌اي که قرار گيرد، اگر غيرسالم باشد، بطور جدي بر ارگان‌‌هاي جنين تأثير منفي مي‌گذارد.

اين متخصص زنان خاطرنشان کرد: خوشبختانه راه‌هاي تشخيصي خوبي براي وضعيت جنين‌ و تخم‌هاي غيرطبيعي وجود دارد که در سه ماهه اول بررسي مي‌شود تا وضعيت سلامت جنين تشکيل شده مشخص شود.

قبل از بارداري مصرف هر نوع مخدري ترک شود

دکتر اخلاقي درباره کنترل بارداري زنان معتاد نيز اظهار کرد: اگر وابستگي فرد به مواد مخدر مصرفي خيلي شديد است و فرد نمي‌تواند به همين راحتي ترک کند، از متادون به عنوان جايگزين استفاده مي‌شود اما توصيه اکيد اين است که قبل از بارداري هر نوع مصرف مخدري ترک شود و بدن مادر در حالت نرمال و حالت قابل قبولي از نظر فشارخون و قند و عناصر سلامتي قرار گيرد و بعد اقدام به بارداري کند.