توصیه معاونت بهداشتی دانشگاه : سالمندان و زنان باردار از تردد در هوای آلوده خودداری کنند.

  • PDF

مدیر گروه تخصصی بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به سالمندان و زنان باردار توصیه کرد از تردد غیر ضروری در هوای آلوده خودداری کنند .

 

 

به گزارش وب دا ، علی اصغر حسنی با اشاره به اینکه سردی هوا و بروز پدیده پایداری موجب افزایش پتانسیل های آلودگی هوای مشهد شده است اظهار داشت : گروه های آسیب پذیر  جسمی نظیر بیماران تنفسی و قلبی عروقی، زنان باردار، كودكان ، بیماران مزمن و صعب العلاج و سالمندان درهوای آلوده بیشتر از روزهای عادی در معرض آسیب قرار می گیرند.

وی گفت: افرادی كه دچار بیماری زمینه ای تنفسی هستند در روزهایی كه غلظت آلاینده ذرات معلق بیش از حد استاندارد زیست محیطی است دچار مشكل حاد تنفسی شده و باید برای جلوگیری از این عارضه از حضور در اماكن عمومی خودداری كنند.

مدیر گروه تخصصی بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود:كودكان نیز به دلیل اینكه ساختار دستگاه تنفسی آنان بطور كامل تكامل نیافته در مواجهه با هوای آلوده بویژه با غلظت بالای ذرات معلق دچار مشكل تنفسی می شوند.

مهندس علی اصغر حسنی خاطر نشان کرد :  ورزشكاران باید از فعالیت های ورزشی در روزهای آلوده خوداری کنند زیرا با افزایش حركت، بدن به اكسیژن بیشتری نیاز دارد و تنفس در هوای آلوده علاوه بر انباشت ذرات معلق در ریه ، روند اكسیژن رسانی كافی در خون و بافت ها را نیز مختل می كند.

علی اصغر حسنی با تاکید بر مشارکت عمومی در کاهش آلودگی هوا ، به افرادی که بیشترین زمان مواجهه با آلودگی هوا را دارند از جمله (نيروي انتظامي و پليس راهور ، کارکنان پايگاههاي اورژانس ، هلال احمر ، کارکنان شهرداري ها و خدمات شهري ) و همچنين کودکان و افراد سالخورده توصیه کرد از وسايل حفاظت تنفسي (ماسک ) مورد تاييد وزارت بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی  استفاده کنند .