آغاز طرح ارتقای سلامت دهان و دندان دانش آموزان ابتدایی در بردسکن

  • PDF

همگام با طرح ارتقای سلامت دهان و دندان دانش آموزان سراسر کشور به همت واحد بهداشت دهان و دندان شبكه بهداشت و درمان بردسکن طرح فلورايدتراپی در مدارس ابتدایي اين شهرستان آغاز شد.

 

به گزارش وب دا، دکتر محمد حسین زاده مدیر شبکه بهداشت و درمان بردسکن اظهار داشت: اين طرح به‌صورت رايگان در تمامي مدارس مقطع ابتدایي منطقه تحت پوشش شبكه بهداشت و درمان و باهدف پيشگيري از پوسيدگي دندان‌ها و ارتقاء شاخص سلامت دهان و دندان برای دانش آموزان سال اول تا ششم مدارس ابتدایي اين شهرستان انجام مي‌شود. در اين برنامه کارکنان مرکز بهداشت در مدارس حضور خواهند يافت و فلورايد تراپي براي كودكان انجام مي‌شود.

دکتر حسین زاده ضمن تقدیر از همکاری آموزش و پرورش ،مدیران مدارس، معلمان و والدین در اجرای این طرح گفت : طرح ارتقای سلامت دهان و دندان دانش آموزان مقطع ابتدایی شهرستان که جمعیت بالغ بر هشت هزار نفری مقطع اول تا ششم ابتدایی تحصیلی را پوشش می دهد، شامل سه هدف اصلی آموزش، پیشگیری و درمان است.

وی با اشاره به اینکه طرح مذکور از آغاز سال تحصیلی امسال شروع شده و در تمام مدرسه شهری و روستایی اجرا می شود، افزود: در روستاها نیروهای بهداشتی آموزش دیده و در شهرها مربیان بهداشت مدارس و کاردان های بهداشت دهان و دندان زیر نظر دندانپژشک مرکز بهداشت در مجموع مدرسه ابتدایی سطح شهرستان را پوشش خواهند داد.

دکتر محمد حسین زاده در خصوص آموزشهای لازم قبل از فلوراید تراپی گفت :دانش آموزان قبل از وارنیش فلورایدتراپی باید تغذیه مناسبی داشته و به مقدار کافی مایعات بنوشند. چرا که پس از فلوراید تراپی تا دو ساعت نبایستی چیزی بخورند یا بیاشامند.

همچنین قبل ازکاربرد وارنیش فلوراید بهتر است دندان ها را با مسواک زدن تمیز نمود و هرگونه پلاک یا جرم قابل مشاهده باید برداشته شود.

همچنین در خصوص توصیه های بعد از فلوراید تراپی گفت : دانش آموزان حداقل تا دو ساعت بعد چیزی نباید بخورند ، همچنین نباید از غذاهای سفت استفاده کنند و تا صبح روز بعد از مسواک زدن خودداری کنند و دانش آموزان ، نگران این که دندان هایشان زرد و کدر می شود نباشند چون که این موقتی است و بعد به حالت اول بر می شود.