کاهش پرداخت هزینه ها از جیب مردم مهمترین هدف برنامه تحول نظام سلامت

  • PDF

مدير اقتصاد درمان، استاندارد و فناوريهاي سلامت دانشگاه علوم پزشکي مشهد کاهش پرداخت هزینه ها از جیب مردم را مهمترین هدف اجرای برنامه تحول نظام سلامت عنوان کرد.

 

به گزارش وب دا، دکتر سید سعید سعیدی در نشست خبری با اشاره به اجرای برنامه تحول نظام سلامت در تمامی بیمارستانهای دانشگاهی علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: بر اساس این طرح از 15 اردیبهشت، هر بیماری که از بیمارستانهای دانشگاهی مرخص می شود تنها 10 درصد هزینه ها بیمارستانی را پرداخت می کند.

سخنگوی برنامه تحول نظام سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: در سالهاي گذشته به دليل کمبود سهم سرانه بهداشت و درمان در بودجه عمومي کشور ،‌بخشي از هزينه هاي بهداشت و درمان به مردم تحميل مي شد و در برخي از مواقع به 60درصد مي رسيد که با اجراي اين برنامه پرداخت هزينه ها از جيب مردم کاهش يافته است .

هيچ بيماري براي تامين دارو و ملزومات مورد نياز به بيرون از بيمارستان دانشگاهي هدايت نمي شود

دکتر سيد سعيد سعيدي خاطر نشان کرد :‌در قالب اجراي برنامه تحول نظام سلامت تمامي ملزومات و داروهاي مورد نياز بيماران در بيمارستانها فراهم و ديگر بيماران براي تهيه آن به خارج از بيمارستان هدايت نمي شود .

وي بر اساس برنامه ریزی ملزومات و داروهای مورد نیاز بیمارستانها فراهم شده است افزود:‌ با اجراي اين برنامه ، بيماران تنها 10درصد هزينه هاي دارو و ملزومات پزشکي که در بيمارستانهاي دانشگاهي مورد استفاده قرار مي گيرد را خواهند کرد.

بیماران نیازمند به انتقال به مرکز درمانی دیگر نیز مشمول پرداخت ده درصد هزینه ها می شوند

سخنگوی برنامه تحول نظام سلامت با اشاره به اینکه در برخی از مواقع نیاز است که بیماری از یک مرکز درمانی به یک مرکز دیگر و یا به شهری دیگر منتقل شود که این امر در گذشته برای بیمار هزینه بردار بود اظهار داشت : بر اساس این برنامه بیماران تنها10 درصد از هزینه جابجایی با آمبولانس را پرداخت می کنند و مابقی هزینه ها را بیمارستان تقبل خواهد کرد.

زايمان طبيعي در بيمارستانهاي دانشگاهي رايگان است

مدير اقتصاد درمان، استاندارد و فناوريهاي سلامت دانشگاه علوم پزشکي مشهد خاطر نشان کرد:‌در راستاي ترويج زايمان طبيعي و ايمن، مادران بارداري که زايمان طبيعي را در بيمارستانهاي دانشگاهي داشته باشند هزينه اي پرداخت نخواهند کرد و بستري و زايمان به صورت رايگان خواهد بود.

اجرای برنامه ارتقاء کیفیت هتلینگ بیمارستانهای دانشگاهی

دکتر سعیدی با اشاره به اینکه یکی از اهداف برنامه تحول نظام سلامت ارتقاء هتلینگ بیمارستانهاست اظهار داشت:

تا کنون بیمارستان‌های دانشگاهی به دلیل قدمت، فعالیت، بالا بودن میزان مراجعین  و فرسودگی ساختمان‌ها نتوانسته‌اند در بخش هتلینگ خدمات مطلوبی را ارائه دهندکه بر اساس این برنامه به منظور رفاه و افزایش رضایت مندی بیماران به بخش هتلینگ بیمارستانها توجه شده است .

وی خاطر نشان کرد : برای ارتقاء کیفیت هتلینگ بیمارستانها علاوه بر اجرای برنامه رتبه بندی ، 500 میلیارد ریال نیز به دانشگاه علوم پزشکی مشهد اختصاص یافته است .

ارتقاء کيفيت خدمات ويزيت  و خدمات سرپایی در بيمارستانهاي دانشگاهي

دکتر سيد سعيد سعيدي اظهار داشت: در مرحله بعدي اجراي برنامه تحول نظام سلامت، ارتقاء کيفيت خدمات ويزيت در بيمارستانها در دستور کار قرار گرفته است و اين بدين معناست که با رعايت استانداردهاي خدمات ويزيت در بيمارستانهاي دانشگاهي،مردم به ويژه قشر آسيب پذير از اين خدمات بهره مند شوند .

سخنگوی برنامه تحول نظام سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: همچنین به منظور افزایش خدمات رسانی، راه اندازی کلینیک های تخصصی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در دستور کار قرار گرفته است که در صورت راه اندازی از طریق رسانه های گروهی به شهروندان اطلاع رسانی می شود .

 

پيش بيني زير ساختهاي لازم براي پزشکان متخصص مقيم در بيمارستانهاي دانشگاهي

مدير اقتصاد درمان، استاندارد و فناوريهاي سلامت دانشگاه علوم پزشکي مشهد خاطر نشان کرد:پيش بيني شده است که زير ساختهاي لازم براي حضور پزشکان متخصص بر اساس نياز واقعي بيماران، در بيمارستانهاي دانشگاهي فراهم شود .

دکتر سعيدي اظهار داشت :‌با در نظر گرفتن پزشکان مقيم در بيمارستانها ، بيماران در صورت مراجعه به بيمارستان در تمامي ساعات شبانه روز از خدمات پزشکان متخصص مقيم بهره مند مي شوند .

حمایت از بیماران صعب العلاج در قالب برنامه تحول نظام سلامت

سخنگوی برنامه تحول نظام سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: بر اساس برنامه تحول نظام سلامت، خدمات بیماران صعب العلاج از جمله ام اس ، سوختگی های شدید، مسمومیت و انحراف ستون فقرات زیر پوشش خدمات حمایتی و رایگان قرار می گیرد.

دکتر سعیدی خاطر نشان کرد: تاكنون بسته‌هاي حمايتي از بيماران صعب‌العلاج و نيازمند در استان بیش از 150 ميليارد تومان هزينه داشته است و طبيعتا اگر در سال جاري شاهد افزايش قيمت‌ها و تعداد بيماران باشیم این میزان به دو برابر افزایش خواهد یافت.

اختصاص 840 میلیارد ریال علی الحساب برای اجرای برنامه تحول نظام سلامت

دکتر سعیدی با اشاره به اینکه برای اجرای برنامه تحول نظام سلامت در بیمارستانهای علوم پزشکی مشهد 500 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است اظهار داشت: در مرحله نخست و به صورت علی الحساب 84 میلیارد تومان به دانشگاه اختصاص یافته است.

 

تشکيل تيم هاي ويژه نظارتي برنامه تحول نظام سلامت

وي تصريح کرد :‌به منظور حسن اجراي اين برنامه ، تيم هاي نظارتي از تمامي بيمارستانهاي دانشگاهي بازديد مي کنند و بر اساس بازرسي هاي انجام شده در چند روز اخير رضايت مندي بيماران و مراجعه کنندگان افزايش مي يابد.