رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ اخلاق حرفه ای باید در محیط دانشگاه نهاینه شود

  • PDF

توصیه رییس دانشگاه به دانشجویان؛ خود را برای خدمت به مردم و ارتقاء سلامت جامعه آماده کنیدرییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه دانشگاه محل حصول علم،کسب تحصیلات آکادمیک، و اخلاق اسلامی و حرفه ای است اظهار کرد: اساتید دانشگاه بایستی اسوه رفتار،پوشش اسلامی و اخلاق پزشکی باشند.

به گزارش وب دا، دکتر دارابی در کمیته اجرایی امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه که با حضور مسئول دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری و جمعی از مدیران برگزار شد با تاکید بر اینکه دانشگاه های علوم پزشکی به دلیل ارتباط مستقیم  کادر درمانی با مردم از موقعیت  و ویژگی بارزتری نسبت  به دیگر دانشگاه ها ،برخوردارهستند اظهار کرد: امر به معروف ونهی از منکرعلاوه بر اینکه جزء فروع دین است ، وظیفه فردی و دینی ما نیزمحسوب می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هر سه جزء دانشگاه اعم ازاعضای هیات علمی،کارکنان ،دانشجویان نیاز به امر به نیکی و نهی از منکر دارند افزود:رفتاروکردارما در محیط های آموزشی و اجتماعی باید با توجه به مکارم اخلاق ومنش های انسانی الگو باشد.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: ما وظیفه داریم دردانشگاه اخلاق فردی، اجتماعی ،رفتاری،کرداری، سیاسی و در یک کلمه تقوی را نهادینه کنیم.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دبیر شورای امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه با بیان اینکه  یکی از زیر ساخت های پیشرفت جامعه دینی توجه به ساحت امر به معروف در فضای اجتماع بوده افزود: وظیفه ما حراست و پاسداشت ارزشهای حوزه علم و اخلاق است .

حجت الاسلام دکتر طباطبایی با تاکید بر اینکه دانشگاه های ما به عنوان موتور محرک تمدن کشور نقش بسزایی در تربیت افراد دارند اظهار امیدواری کرد؛ دانشگاه مشهد دراخلاق ورفتار اسلامی نیز مانند حوزه علم دربین دانشگاه های کشورپیشرو باشد.

حجت الاسلام دکتر طباطبایی  اظهار کرد:حیات اجتماعی ما در گرو توجه به رخدادهای اجتماعی معنا پیدا می کند و امر به معروف و نهی از منکر در مقابل  همه کارهای خیر از جمله جهاد فی سبیل الله به مانند قطره ای در مقابل اقیانوس است.

دبیر شورای امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه درادامه افزود: اگرامروز دانشکده های ما جایگاه مناسبی در عرصه های ملی و بین المللی دارند به دلیل الزامات مدیران  متعهددانشگاه و ظرفیت های محدود کنکور در رشته های پزشکی است که باعث پیشرفت ما در این حوزه شده است و امروزما معتقدیم درحفظ پوشش حرفه ای ورعایت موازین حجاب وعفاف نیز حسب دستورالعمل ها به  نقطه آرمانی خواهیم رسید.

وی درادامه با تاکید بر استفاده ازادبیات پوشش حرفه ای ،از تبیین و توجه به آیین نامه پوشش دانشجویان ،اخذ تعهد نامه اخلاق و پوشش در هنگام ثبت نام و ایجاد کارنامه  سیستمی و نمره توصیفی در دو بخش اخلاق و پوشش حرفه ای دانشجویان در پورتال اساتید خبر داد.

 

 

 

اعلام مصوبات کمیته اجرایی امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

 در نهمین جلسه کمیته اجرایی امر به معروف و نهی از منکر، مصوبات جلسات برگزار شده پیرامون بحث پوشش حرفه ای دانشجویان و کارکنان تجمیع و در قالب آیین نامه ای تدوین و اعلام گردید.

 به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در این نشست که به ریاست دکتر دارابی (رییس شورای امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه ) برگزار شد، موضوع پوشش حرفه ای دردو حیطه دانشجویی و کارمندی مورد بحث و بررسی نهایی قرار گرفته و و مصوبات آن در قالب آیین نامه ای تدوین و جهت ابلاغ به واحدهای مختلف دانشگاه به تایید اعضای این نشست رسید.

بندهایی از آیین نامه فوق که توسط دکتر طباطبایی ( دبیر شورای امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه ) در نشست فوق قرائت شد عبارتست از: 1- برقراری نظام هوشمند و منطقی رصد و نظارت بر رعایت عفاف و حجاب در دستگاه زیربط 2- ایجاد ضمانت های اجرایی مناسب و بازدارنده متناسب با ماهیت سازمان، برگزاری مستمر  نشست های ارزیابی عملکرد رده های تابعه در حوزه عفاف و حجاب، سرکشی برنامه ای و موردی از واحدها و تاکید بر اجرای برنامه ها و رعایت ضوابط و مقررات در حوزه عفاف و حجاب و...

 

یادداشت روز؛ پوشش حرفه ای دانشجویان؛ رعایت شأن دانشگاه و پاسداشت تقدس مشهدالرضا(ع)

  • PDF

دانشگاه‌ها محیط آموزشی و پرورشی سطح بالا هستند و دانشجویان به عنوان پیام‌گیران و پیام‌بران عرصه‌ی دانش و سلامت و سرآمدان نخبگان جامعه، باید شأن و منزلت این محیط‌ها را محافظت نموده و به عنوان شهروندانی با فرهنگ و متعالی، در رعایت قوانین و مقررات انضباطی محیط فعالیت و زندگی خود، پیشگام جامعه باشند.

در نظامی که مفتخر به داشتن الگوی حکومتی مبتنی بر دین و اخلاق است، شأن دانشگاهی و علمی، بیش از دیگر نظام‌های حکومتی و سیاسی دنیا، خود را نمایان می‌سازد. اگر در کشور اسلامی ما که در حال حاضر، الگوی کشورهای اسلامی در خاورمیانه و حتی جهان مطرح شده است، الگوهای رفتاری و اخلاقی در بین کسانی که در دانشگاه تردد، تحصیل یا کار می‌کنند به درستی کار کند و در نهایت، دانشجویان، کارکنان و استادان این مراکز، افرادی فرهیخته، اخلاق‌مدار، فرهنگی، متواضع، دارای معرفت دینی و متخلق به الگوهای اخلاقی باشند، این امر می‌تواند کشور ما را در زمره‌ی ممالکی قرار دهد که تلاش می‌کنند موازین زندگی اجتماعی مبتنی بر دین و اخلاق را توسعه دهند و از این رهگذر، افتخاری بر افتخارات این نظام مقدس، بیفزایند.

بر خلاف تصور عمومی و حتی برخی دانشجویان که از مقررات پوشش حرفه ای دانشگاهی انتقاد می‌کنند و یا آن را محدودیت می‌دانند، دانش‌پژوهان دانشگاه‌های سایر کشورها نیز مقررات ویژه‌ای برای پوشش دارند و تقریبا در تمام دانشگاه‌های معروف دنیا،‌ همه ساله، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی مشابه آنچه در دانشگاه‌های ما تبیین و ابلاغ شده، صادر می‌گردد و شیوه‌های پوشش این کشورها در سطح مدارس، دبیرستان‌ها، کالج‌ها و دانشگاه‌ها کاملا تعیین شده و منضبط می‌باشد و نظارت بر آنها نیز به طور مستمر انجام می شود.

اما در کشور ما موضوع پوشش مناسب در دانشگاه، علاوه بر جایگاه فرهنگی در توسعه‌ی اجتماعی، یک منظر و خاستگاه مهم‌تر دارد و آن این است که اساس و بنیان آن از معارف دینی گرفته شده و فلسفه‌ی وجود آن، تأکید بر نظام‌مندی فرهنگ اجتماعی و بلندنظری شهروندان در رعایت شئونات فرهنگی جامعه می‌باشد.

در ذیل این یادداشت، پیوند نمونه‌هایی از نحوه‌ی پوشش در چند دانشگاه در امریکا، افریقا و اروپا ارائه شده است و البته با یک جستجوی ساده در اینترنت، می‌توان صدها دانشگاه و موسسه‌ی آموزش عالی در جهان و کشورهای غربی را یافت که همگی الگوی خاصی برای پوشش دانشجویان و استادان تعیین می‌کنند که با تسامح از برخی جزئیات، تقریبا همه‌ی آنها الگوهای مشابهی در پوشش دارند.

دانشگاه، محل تعلیم و تزکیه است و همه‌ی کسانی که وارد این محیط مقدس می‌شوند با انگیزه‌ی کسب علم و دانش و نیز تربیت نفس و بالا بردن سطح شناخت و معرفت انسانی و اجتماعی به این محیط پای می‌گذارند.

هدف دانشجویان و البته سایر ساکنان محیط مقدس دانشگاه، کسب دانش و معرفت و در نهایت، خودسازی مادی، فرهنگی، علمی و معنوی برای خدمت به همنوعان است. این هدف، در دانشگاه‌ علوم پزشکی مشهد که دو ویژگی خاص را در خود دارد (یکی عمومی و دیگری اختصاصی) به گونه‌ای بارزتر بروز و ظهور می‌یابد.

نخست آنکه، دانشگاه‌های علوم پزشکی به طور عام، پذیرای دانشجویان و جوانانی است که از ابتدا به عشق خدمت به جامعه و کمک به حفظ و ارتقای سلامت و تندرستی مردم وارد این محیط می‌شوند و حساب خود را از سایر جویندگان دانش، تا حدودی جدا می‌کنند. شهروندان نیز به همین دلیل، نگاهی بسیار فرهنگی‌تر و متشخصانه‌تر به قشر دانشجو و استاد رشته‌ی پزشکی دارند و حتی رفتار و سلوک مردم عادی با کارکنان بخش‌های خدماتی و اداری دانشگاه هم که تا حدودی از این حیث متفاوت می‌باشند به جز سایرین است. این امر نشان دهنده‌ی قداست و پاکیزگی محیط دانشگاه علوم پزشکی در نزد عموم افراد جامعه است که البته می‌باید توسط دانشجویان عزیز، استادان محترم و کارکنان پرتلاش این مرکز، همواره محفوظ بماند.

نکته‌ی دوم اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، یک ویژگی خاص هم دارد و آن همجواری با مضجع شریف آقا علی‌بن موسی الرضا(ع) است که در نزد تمام شیعیان عالم و همه‌ی مسلمانان جهان، جایگاهی ویژه و قداستی بسیار دارد. لذا ساکنین، زائرین و مجاورین این حرم مقدس، از نظر فرهنگی و معرفتی، هم شأن ویژه و شایسته‌ای در نزد سایر مردم کشور و جهان دارند و هم اینکه وظیفه‌ای سنگین‌تر از آنها بر عهده‌شان است.

بی‌تردید، انتخاب رشته‌ی علوم پزشکی در شهر مقدس مشهد، با آگاهی و آزادی کامل صورت گرفته و دانشجویان عزیز در کمال اراده و اختیار این مکان مقدس را برای تحصیل دانش پزشکی و علوم وابسته انتخاب کرده‌اند.

لذا با دانستن موارد فوق و با عنایت به اینکه دانشجویان پزشکی، برگزیدگان و نخبگان هر جامعه‌ای هستند و مردم به آنها به چشم بهترین‌ و پاک‌ترین‌ جوانان کشور می‌نگرند این عزیزان باید شأن و جایگاه خود را بشدت محافظت کنند و در این مسیر، بی‌تردید آنچه مردم در نگاه نخست، متوجه آن می‌شوند همانا ظاهر افراد و پوشش آنهاست.

مدیریت دانشگاه علوم پزشکی مشهد به تبعیت از قوانین و مقررات مصوب دولت و وزارت بهداشت و درمان و نیز با الگوپذیری از حیات طیبه‌ی ائمه‌ی اطهار و بویژه امام مهربانی‌ها، حضرت رضا(ع)، آیین‌نامه‌ی پوشش دانشجویان و کارکنان در محیط دانشگاه را ابلاغ نموده و انتظار دارد دانشجویان عزیز ضمن احترام به همنوعان و حفظ قداست محیط علمی آموزشی دانشگاه، حرمت مشهد الرضا(ع) را نیز پاس داشته و مقررات دانشگاه در زمینه‌ی پوشش و حجاب و عفاف را به طور کامل رعایت نمایند تا دانشگاه، به محیطی امن و آرام برای تحصیل و کسب دانش تبدیل گردد.

 

http://www.hamptonu.edu/student_life/dresscode.cfm

https://www.quora.com/How-should-I-dress-while-going-to-college

https://www.universityworldnews.com/post.php?story=2017103108374542

https://www.insider.com/school-dress-code-violations-2018-9#a-17-year-old-said-she-was-told-to-put-band-aids-on-her-breasts-while-wearing-a-long-sleeved-t-shirt-after-school-officials-claimed-her-nipples-were-distracting-male-students-2

فراخوان عکاسی با عنوان " جلوه های ایثار در پیاده روی حسینی و رضوی "

  • PDF

  فراخوان عکاسی با عنوان " جلوه های ایثار در پیاده روی حسینی و رضوی " با هدف ثبت و مرورایثارگری های زائران و خادمان ، به همت مدیریت امور شاهد و ایثارگردانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود.

به گزارش وب دا، در این فراخوان دانشجویان، اعضاء هیات علمی و کارکنان دانشگاه و یا خانواده های آنها که در هر یک از این دو پیاده روی اربعین حسینی و شهادت امام رضا(ع) در سال 98 شرکت می کنند می توانند با ارسال عکسهایی که تصویرگر جلوه های ایثار باشد شرکت نمایند.

بر اساس اعلام دبیرخانه این جشنواره، محدودیتی در ابزار عکاسی (موبایل یا دوربین) جهت شرکت در فراخوان وجود ندارد و  در صورت لزوم در هر مرحله از فراخوان شرکت کننده باید قادر به ارائه نسخه اصلی عکس به دبیرخانه باشد. همچنین وضوح و کیفیت مناسب و گویا بودن موضوع و انتخاب کادر مناسب در عکس از امتیازات مورد نظر می باشد.

علاقمندان می توانند 5 اثر خود را ، به نشانی رایانامه shahed[AT]mums.ac.ir  ارسال و برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره

  051-38800482 تماس حاصل کنند.

مهلت ارسال آثار تا 30 آبان اعلام شده است.

 

آخرین اخبار