تاکید رییس دانشگاه بر گسترش فرهنگ وقف در حوزه سلامت

  • PDF

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر گسترش فرهنگ وقف در حوزه سلامت تاکید کرد و  اظهار داشت: وقف سنت پیامبر(ص) و ماندگار است و ما نیازمند ورود خیران در این زمینه هستیم.

به گزارش وب دا، دکتر محمد رضا دارابی در دیدار با مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه منطقه شرق کشور است که در سال ۱۳۲۸ افتتاح و در حال حاضر با ۷ دانشکده در حوزه بهداشت و درمان مشغول خدمات رسانی است خاطر نشان کرد: با توجه به گستردگی خدمات بهداشت و درمان در استان خراسان رضوی و ارائه خدمات به زائران بارگاه منور حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) لازم است از ظرفیت  اوقاف و امور خیریه استان در جهت تلاش برای گسترش فرهنگ وقف در عرصه سلامت استفاده شود.

وی تاکید کرد: برخی بیمارستان ها از جمله بیمارستان حجازی مشهد نیازمند حمایت اداره اوقاف، آستان قدس رضوی و مردم است چرا که دانشگاه علوم پزشکی به تنهایی نمی تواند از عهده مخارج آن بربیاید.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در سال های اخیر اقدامات موثری در راستای توسعه کمی فضای فیزیکی و افزایش تخت های بیمارستانی در مناطق زیر پوشش دانشگاه شده است اظهار داشت: بر طبق استانداردهای وزارت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد باید 15 هزار تخت بیمارستانی داشته باشد که بر این اساس این دانشگاه با کمبود هفت هزار تخت بستری روبرو است.

دکتر دارابی با اشاره به فعالیت سازمان های مردم نهاد و خیران در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار د اشت: در حال حاضر 57 سازمان مردم نهاد در حوزه سلامت فعال هستند و  واحد مشارکت های مردمی در مراکز درمانی ایجاد شده است و سالانه مبالغی در راستای کمک به بیماران و توسعه فضای فیزیکی از سوی خیران اختصاص می یابد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی نیز در این نشست با اشاره به اینکه وقف ظرفیت این را دارد که به صورت موثر تر و پر رنگ تر در حوزه سلامت وارد شود اظهار داشت: در حوزه سلامت نیازمند ورود خیران برای ایجاد، نوسازی و بازسازی بیمارستان هستیم.

حجت الاسلام احمد زاده خاطر نشان کرد: با ایجاد و امضای تفاهم نامه ای میان وزارت بهداشت و سازمان اوقاف و امور خیریه همکاری هایی را می توان در حوزه سلامت تعریف کرد.

وی افزود: اگر در هر بیمارستان دفتر مشاوره وقف ایجاد شود افراد می توانند در قالب وقف زمین، تخت بیمارستان و ...  بسیار اثر گذار باشند.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به اینکه از گذشته های دور بیشتر مراکز از جمله قنات ها، راه های ارتباطی، پل ها، حمام ها، درمانگاه ها، حوزه های علمیه، مساجد، تکایا و حسینیه ها بر اساس سنت حسنه وقف ایجاد شده است خاطر نشان کرد: اگر فرهنگ وقف در حوزه سلامت ترویج و پر رنگ شود، بسیار اثر گذار است چرا که با زندگی آحاد مردم ارتباط دارد.

 

 

 

 

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار