نماز عید سعید فطر در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود

  • PDF

نماز عید سعید فطر با حضور دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ در مسجد حضرت زهرا(س) کوی پردیس این دانشگاه برگزار می شود.

چشمه رحمت الهی پس از یک ماه روزه داری و عبادت با حلول ماه شوال و برگزاری نماز پر خیر و برکت فطر کامل خواهد شد و روزه داران با اقامه نماز عید سعید فطر از خداوند خیر، رحمت و سلامت را در طول زندگی خواستار می شوند.

نماز عید فطر بیان عاشقانه ها بین مخلوق و خالق است و چشم های پاک و دل های صیقل خورده در یک ماه روزه داری در قنوت نماز عید فطر آرامش و سعادت را از خداوند طلب می کنند.

بر این اساس نماز عید سعید فطر در مسجد حضرت زهرا(س) کوی پردیس دانشگاه در ساعت 6.30 دقیقه صبح روز جمعه 25 خرداد با حضور دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود.

در برخی از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز نماز عید فطر برگزار خواهد شد.

روز عید فطر روز بسیار مهمّى براى مسلمانان است; زیرا پس از یک ماه روزه و تهجّد و عبادت، براى گرفتن پاداش الهى آماده مى شوند; لذا این روز، از سویى سبب شادى و سرور است، چراکه هر مسلمانى از انجام وظیفه الهى خوشحال و مسرور است.

براى روز اوّل شوّال اعمالى ذکر شده است:

اوّل: تکبیراتى است که در اعمال شب عید فطر ذکر شد، و بعد از نماز صبح و نماز عید فطر آن را بخواند.

دوم: پیش از نماز عید، زکات فطره را جدا سازد; اگر دسترسى به مستحق دارد بپردازد و الاّ کنار بگذارد، براى هر نفر یک صاع (حدود سه کیلو) از گندم یا موادّ غذایى دیگر که در آن شهر غذاى غالب مردم محسوب مى شود.

زکات فطره واجب مؤکّد است و شرط قبولى روزه ماه رمضان است، و خداوند نیز در قرآن آن را مقدّم بر نماز (عید) شمرده است و مى فرماید: «(قَدْ اَفْلَحَ مَنْ تَزَکّى وَ ذَکَرَ اسْمَ رَبِّهِ فَصَلّى); به یقین آن کس که زکات دهد و یاد پروردگارش را کند سپس نماز بخواند، رستگار است!».

سوم: غسل کردن است

چهارم: به فرموده «شیخ طوسى» در این روز نیکوترین لباسش را بپوشد و خود را معطّر سازد و با وقار و سکینه به سمت مصلاّى عید حرکت کند).

پنجم: پیش از نماز عید، در ابتداى روز افطار کند و بهتر آن است که افطارش با خرما باشد.

ششم: پس از طلوع آفتاب براى نماز عید حرکت کند.

هفتم: خواندن نماز عید

هشتم: دعاى ندبه را بخواند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار