در محافل عزاداری سید الشهدا (ع)، به دنبال معرفت‌زایی و شناخت اندیشه های اِمام‌ خویش باشیم

  • PDF

حجت الاسلام والمسلمین محمد رضایی تهرانی سخنران هیئت مذهبی باقرالعلوم ( اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد ) با بیان  اینکه برگزاری مراسمات عزاداری، توسل و نذری دادن در ایام محرم اقدامی نیکو و لازم، اما ناکافی است گفت: در محافل منسوب به سیدالشهدا (ع) بیش از هر چیز باید به دنبال معرفت‌زایی و آشنایی با اندیشه ها و اهداف امام خود و ترویج آنها در جامعه باشیم.

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مراسم بزرگداشت ایام شهادت ابا عبدالله الحسین (ع) ( ویژه آقایان ) از سوی هیئت مذهبی باقرالعلوم ( اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد )، با همکاری دفتر نهاد رهبری دانشگاه از تاریخ 15 الی 19 شهریور ماه از ساعت 6.30 صبح واقع در ملاصدار 25. پلاک8 برگزار می شود. 

در روز نخست برگزاری این مراسم، حجت الاسلام رضایی تهرانی در سخنانی، مهمترین وظیفه محافل حسینی را بالابردن سطح معرفت عمومی نسبت به قیام عاشورا و پیام های آن دانست و گفت : اگر مجالس ابا عبدالله(ع) تنها به گسترش باب عاطفی و احساسی واقعه کربلا محدود شود و درس های اصلی این نهضت به درستی تبیین نشود، نه تنها خروجی معرفتی نخواهد داشت بلکه زمینه رسوخ تحریفات و رفتارهای ناصواب نیز در آن مهیا خواهد شد؛ رفتارهایی همچون آسیب زدن به خود ( از جمله قمه زدن ) که بیانگر عدم شناخت و معرفت نسبت به چرایی رخداد عاشوراست.  

این کارشناس مذهبی از موضوع ولایتمداری و توجه به نماز اول وقت نیز به عنوان دو پیام مهم در واقعه کربلا یاد کرد و افزود: امام حسین (ع) در ظهر عاشورا و در بحبوحه جنگ، دو شهید دادند تا بتوانند نماز اول وقت بخوانند؛ این چه پیامی می تواند برای ما داشته باشد جز اینکه اهمیت نماز اول وقت و اولویت آن بر همه امور را گوشزد می کند؟ و پیام مهم دیگر ولایتمداری و تبعیت اصحاب از اِمام شان است که بی چون و چرا به پیشوایشان اقتدا کرده و پشت سر ایشان نماز می گذارند.

عاشورا؛ نهضتی الهام بخش و توأم با بصیرت

در دومین روز برگزاری این مراسم حجت الاسلام رضایی تهرانی، به موضوع ساختار‌شناسی نهضت عاشورا و تاثیر این قیام بر نهضت های پس از خود پرداخت و گفت: بر خلاف برخی تصورات که نهضت عاشورا را یک حرکت تصادفی و ناخواسته ارزیابی و هدفی شفاف و از پیش تعیین شده را بر آن قائل نمی دانند، این نهضت با بصیرت کامل، آگاهی و با جهانبینی متعالی شکل گرفت و پس از گذشت سال ها همچنان الگو دهنده و الهام بخش دیگر نهضت ها؛ از جمله نهضت انقلاب اسلامی ایران بوده است.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت برخورداری عموم جامعه از بصیرت و روشن بینی نسبت به رخدادهای مختلف در کشور گفت: اهمیت برخورداری از بصیرت بدین جهت است که سبب می شود در هر برهه‌ای از تاریخ، یزیدهای زمانه به خوبی شناخته شده و حرکت های مقابل آنها سریع تر شکل بگیرد. ( مطالب تکمیلی این سخنرانی در روز سوم برگزاری مراسم عزاداری ابا عبدالله بیان خواهد شد)

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار

IMAGE
خدمات ایثارگرانه مدافعان سلامت ( پنج شنبه, 08 اسفند 1398 )