خانواده‌ی نا‌امن از مهمترین بسترهای شکل گیری آسیب های اجتماعی است

  • PDF

همایش " تاثیر استحکام روابط والدین و فرزندان در کاهش آسیب های اجتماعی " از سلسله همایش های خانواده سالم و موفق، با حضور جمعی از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تالار رازی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد،دکتر حمید صادقیان در جمع کارکنان متاهل دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با بیان اینکه خانواده نا اَمن از مهمترین بسترهای شکل گیری آسیب های اجتماعی است گفت: در خانواده ای که والدین دائما درگیر بحث، مشاجرات و چالش های فرسایشی هستند، فرزندان هم متأثر از این فضا درگیر نا امنی های روانی و گاه ارتباط گیری های مخاطره آمیز در خارج از منزل خواهند بود که می تواند زمینه ساز آسیب های جدی در مسیر زندگی آنان باشد.

در این همایش دکتر حمید صادقیان کارشناس و مشاور خانواده ضمن اشاره به تحولات ایجاد شده در فضای اجتماعی و گسترش فعالیت های رسانه ای در این فضا، تاثیر پذیری کودکان و نوجوانان از چنین شرایطی را قابل توجه دانست و گفت: در فضای رسانه ای حاضر که عموماً فرزندان از والدین و معلمان خود در حوزه‌ی اطلاعات و دانش فضای مجازی پیشی گرفته و بخش زیادی از زمان خود را در این حوزه صرف می کنند، قطعا ضروری است که والدین هم دانش خود را متناسب با این فضا ارتقاء دهند، مهارتهای تربیتی منطبق با شرایط حاضر را بیاموزند و اجازه ندهند که حضور  فرزندان در فضاهای مجازی ارتباط عاطفی و صمیمانه آنان را با فرزند کمرنگ سازد.

وی همچنین با اشاره به نقش آموزه های دینی در کاهش آسیب های اجتماعی گفت: در همه جوامع تعیین چارچوب ها و خط قرمزهای اخلاقی و رفتارها یک نیاز مهم و اجتناب ناپذیر است که موجب می شود شرایط عمومی جامعه برای همگان سالم و ایمن باشد و اغلب این چارچوب ها در آموزه های دینی منعکس شده است. مثلا در بحث تعامل دختران و پسران با جنس مخالف تاکید شده که فرزندانمان را از سنین 6  یا 7 سالگی نسبت به ضرورت رعایت حریم با افراد نامحرم آگاه کنیم و اهمیت رعایت مسائلی مانند دست دادن، بوسیدن، شوخی کردن و... را که در بین برخی خانواده به عنوان یک امر عادی تلقی می شود به آنان گوشزد کنیم؛ این امر می تواند روابط اجتماعی آنان با جنس مخالف را که در آینده تحصیلی و شغلی ایشان لازم و اجتناب ناپذیر است را به چارچوب هاب اَمن و کنترل شده هدایت کند.  

 

 

   

 

   

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.