انجام 75 پیوند کلیه اهدایی از بیماران مرگ مغزی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

مدیر واحد فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: در سال 1396 از مجموع  اعضای اهدایی 72 بیمار مرگ مغزی ؛75 پیوند کلیه، 52 پیوند کبد، هشت پیوند قلب، دو پیوند همزمان کلیه و پانکراس و دو پیوند همزمان کبد و کلیه داشته ایم.

دکتر خالقی در گفت و گو با وب دا؛ در خصوص آمار پیوندهای انجام شده در دانشگاه، گفت: از مجموع 27 مرکز دیالیز موجود در استان حدود دو هزار و 105 بیمار دیالیزی شناسایی شده اند؛ که از این تعداد حدود 800 نفر به عنوان افراد نیازمند پیوند کلیه در لیست انتظار قرار دارند.

وی ادامه داد: در این میان تعدادی از افراد به شکل اضطراری نیازمند انجام پیوند هستند؛ که از مجموع 800 نفر نیازمند پیوند کلیه 174 نفر در لیست پیوند فعال قرار دارند و در صورت وجود کلیه پیوندی می توانند از این امکان استفاده کنند.

مدیر واحد فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: متاسفانه تعداد افراد دیالیزی روز به روز در حال افزایش است. خروجی این افراد از لیست بیماران دیالیزی یا با ایجاد امکان پیوند صورت می گیرد و یا متاسفانه بیمار در لیست انتظار پیوند جان خود را از دست می دهد.

دکتر خالقی خاطر نشان کرد: از ابتدای راه اندازی مرکز فراهم آوری اعضاء در سال 1380 در دانشگاه مشهد تا کنون حدود دو هزار بیمار مرگ مغزی داشته ایم؛ که از این تعداد 717 بیمار مرگ مغزی به مرحله اهدای عضو رسیده اند.

وی تصریح کرد: از مجموع اعضای اهدایی 717 بیمار مرگ مغزی تا کنون هزار و 227 پیوند کلیه، 190 پیوند کبد، 40 پیوند قلب، دو مورد پیوند همزمان کلیه و پانکراس و سه مورد پیوند همزمان کبد و کلیه داشته ایم؛ که در این میان 320 کبد نیز جهت پیوند به شیراز ارسال شده است.

 مدیر واحد فراهم آوری اعضای دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: در سال 1396 نیز از مجموع 72 بیمار مرگ مغزی 75 پیوند کلیه، 52 پیوند کبد، هشت پیوند قلب، دو پیوند همزمان کلیه و پانکراس و دو پیوند همزمان کبد و کلیه داشته ایم.

 وی به وضعیت شهر مشهد نسبت به دیگر نقاط کشور در رشد فرهنگ اهدای عضو پرداخت و بیان داشت:با وجود این که میزان اهدای عضو به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت در کشور 15 است این رقم در دانشگاه مشهد حدود 20 می باشد و این امکان نیز وجود دارد تا انتهای سال جاری به عدد 21 نیز برسد.

دکتر خالقی این امر را نشان از موفقیت بالای واحد فراهم اوری اعضا در دانشگاه مشهد دانست و گفت: برای رسیدن به موفقیت بیشتر نیازمند فرهنگ سازی رسانه ها در استان هستیم تا مانع از دست رفتن عضو بیمار مرگ مغزی به دلیل عدم رضایت خانواده شوند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار