ایجاد دفتر کنسولگری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ نمونه ای برای کل کشور

  • PDF

دفتر امور كنسولي دانشجويان خارجي در دانشگاه علوم پزشکی مشهد  افتتاح شدمدیر روابط بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: پس از پیگیری و رایزنی های یک ساله به منظور ارائه خدمات سریعتر و بهتر به دانشجویان خارجی، دفتر کنسول گری در دانشگاه ایجاده شده که این اقدام برای اولین بار در سطح دانشگاه های وزارت بهداشت و درمان صورت پذیرفته است.

دکتر زارعی قنواتی در گفتگو با وب دا ، با اشاره به اینکه دکتر امیر خانی،  قائم مقام مدیر کل امور بین الملل وزارتخانه در جلسه ای با معاونین و مدیران بین الملل کلان منطقه 9 که در مشهد برگزار شد از فعالیتهای حوزه بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد قدر دانی کرد، بیان داشت: به زعم ایشان فعالیت های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در عرصه بین المللی از جهت پذیرش دانشجویان خارجی، گردشگری سلامت و عقد تفاهم نامه با دانشگاه های مختلف به منظور ایجاد فرصت های مطالعاتی دوگانه با توانمندیهای دانشگاه های منطقه و در سطح بین الملل، در سطح کشور بی نظیر است.

وی با بیان اینکه در سطح وزارت بهداشت فعالیتهای کلان منطقه و به خصوص دانشگاه علوم پزشکی مشهد مورد استقبال قرار گرفته است ، ادامه داد: ایجاد بخش امور کنسولی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای اولین بار در سطح دانشگاه های زیر نظر وزارت بهداشت ودرمان انجام شده است که ارائه خدمات را به دانشجویان خارجی تسهیل کرده است.

مدیر روابط بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد  با اشاره به اینکه قبل از ایجاد دفتر، امور کنسولی مربوط به ویزا، اقامت و تمدید حضور دانشجویان خارجی با اخذ معرفی نامه از دانشگاه علوم پزشکی مشهد توسط دانشگاه فردوسی مشهد به نمایندگی وزارت علوم انجام می شد، اظهار کرد: اما در حال حاضر برای اولین بار با مکاتبات و رایزنی با وزارت علوم، وزارت امور خارجه و دفتر دانشجویان خارجی موفق شدیم که دفتر امور کنسولی را درسطح وزارت بهداشت و درمان در دانشگاه علوم پزشکی مشهد راه اندازی کنیم.

وی با بیان اینکه پس از ایجاد دفتر کنسولگری، انجام امور اداری دانشجویان خارجی در فاصله زمانی کوتاهی انجام می شود، عنوان کرد: قبل از ایجاد دفتر کنسولگری زمان زیادی از دانشجویان به هدر می رفت و در مواقعی به دلیل عدم هماهنگی، دانشجویان مجبور بودند یا وارد ایران نشوند و یا از ایران خارج شوند .

دکتر زارعی با اشاره به اینکه از این پس کلیه امور دانشجویان خارجی از این دفتر قابل پیگیری است، خاطر نشان کرد: تمدید ویزا با اتصال این دفتر به سامانه بین المللی دانشجویان خارجی قابل انجام است از همین رو دکتر امیر خانی موضوع ایجاد کنسولگری را با سایر دانشگاه های کشور به اشتراک گذاشت و دانشگاه هایی  مانند شیراز، اصفهان و ایران ، روند فرایند اخذ دفتر کنسول گری را از دانشگاه علوم پزشکی مشهد جویا شدند.

افزایش توریسم سلامت

دکتر زارعی با تاکید براینکه در بحث گردشگری سلامت تقریبا بعد از استان تهران، بیشترین تعداد توریسم سلامت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد است، ابراز کرد: حضور توریسم سلامت در کشور مزایای متنوعی از جمله کمک به اقتصاد کشور و افزایش نفوذ فرهنگی و علمی دارد بنابراین باتوجه به اینکه شرایط دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این حوزه شرایط مطلوبی است باید با استفاده از پتانسیل های بخش دولتی و خصوصی این موقعیت حفظ وارتقا یابد.

ایجاد مرکز نوع دو یونسکو در مشهد

مدیر روابط بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر موفقیت دانشگاه در جهت ارتباط گیری و عقد تفاهم نامه با بعضی از سازمان بین المللی، گفت: در پی این مذاکرات امتیازاتی برای ایجاد مراکز تحقیقات، مراکز مرتبط با سازمان بهداشت جهانی و یونسکو فراهم شد که یکی از موارد مهم آن ،ایجاد مرکز نوع دو یونسکو در مشهد است که به امورتغذیه و امور بالینی مرتبط با تغذیه در ارتباط است. با توجه به اینکه باز هم این مرکز برای اولین بار در کشور ایجاد می شود پرسه طولانی و پیچیده ای دارد که با جدیت پیگیری می شود.

وی با بیان اینکه قراردادی بین دانشگاه علوم پزشکی مشهد و وزارتخانه و یونسکو منعقد می شود تا این مرکز بتواند به فعالیت خود ادامه دهد ، گفت: این مرکز در واقع بازوی یونسکو در سطح جهان و منطقه در حوزه تغذیه است و در برنامه ریزی های آینده  در نهایت نیز توسط این مرکز دانشجو تربیت و تحقیقات بین المللی انجام می شود که این مورد را نیز وزارت بهداشت به عنوان تجربه موفق در اختیار سایر دانشگاه ها قرار داد.

دکتر زارعی با اشاره به اینکه تمام دانشکده های منطقه زیر ساخت های بین المللی را ایجاد و در این راستا سایت های انگلیسی و عربی را  راه اندازی نموده اند ، بیان کرد: پذیرش دانشجویان بین المللی در مقاطع مختلف و ارتباط دانشگاهی با دانشگاه های خارجی از جمله فعالیت های سایر دانشگاه ها است که از آن جمله می توان به دانشگاه بیرجند اشاره کرد که علاوه بر جذب دانشجو ، قراردادهایی نیز با دانشگاه های خارجی از جمله افغانستان برای تربیت کادر متخصص در دوره های کوتاه مدت علمی وبالینی بسته است.

مدیر روابط بین الملل دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه دانشجویان خارجی افراد تابع کشور دیگری غیر از ایران هستندکه شهریه پرداز بوده و شهریه خود را به شکل ارز پرداخت می کنند و بعد از پایان تحصیلات وارد بازار کار کشور نمی شوند ، عنوان کرد: این افراد بعد از دوره تحصیلی غالبا پیشرو در حوزه فعالیتهای درمانی در کشور خود هستند و به این شکل ارتباطات گسترده تری بین دو کشور برقرار می شود.

دکتر زارعی با اشاره به حضور مدیران ارشد  وزارت صحه افغانستان برای گذراندن دوره های بهداشتی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، گفت: در حال حاضر از کشورهای مختلف دانشجوی متقاضی برای تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی مشهد وجود دارد که در این دوره نیز دانشجویانی از کشورهای ایرلند و دانمارک متقاضی حضور در دانشگاه بودند.

حضور 54 ملیت دنیا برای گردشگری سلامت

وی با تاکید براینکه بیشتر دانشجویان خارجی دانشگاه از کشورهای عراق، افغانستان، تاجیکستان،  لبنان، سوریه، بحرین هستند، خاطرنشان کرد: در حوزه گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از 54 ملیت دنیا گردشگر سلامت دارد ؛ در زمینه جذب گردشگر باید خدمات حاشیه ای مانند اقدامات هتلینگ، مترجم ، و رفت و آمد بیماران بهبود یابد تا گردشگران سلامت بیشتری برای درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد را انتخاب کنند.

ایران در زمینه کاهش مرگ و میر مادران باردار با کشور پاکستان همکاری می کند

  • PDF

رییس اداره مامایی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: به منظور کاهش مرگ و میر مادران باردار و ارتقاء سلامت زنان پاکستانی، جمهوری اسلامی ایران با این کشور همکاری خواهد داشت.

دکتر فرح بابایی در حاشیه بازدید قائم مقام وزارت بهداشت پاکستان از توانمندی های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با وب دا  با اشاره به اینکه ایران در زمینه کاهش مرگ و میر مادران باردار و ارتقاء سلامت زنان پیشرفت های بسیار خوبی داشته است خاطر نشان کرد: در حال حاضر میزان مرگ و میر مادران باردار در کشور پاکستان شش برابر ایران بوده و قرار است در این زمینه وزارت بهداشت کشورمان در حوزه های آموزشی  با کشور پاکستان همکاری داشته باشد.

دکتر فرح بابایی با بیان اینکه  کشورمان در زمینه آموزش مامایی سابقه ای 100 ساله دارد و در حال حاضردر  تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تخصصی نیرو تربیت می کند خاطر نشان کرد: بر این اساس وزارت بهداشت پاکستان تمایل زیادی دارد ضمن استفاده از تجارب ایران، در زمینه آموزش دانشجو نیز از توانمندی های ایران بهره مند شود.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از دانشگاه های برتر کشور در زمینه آموزش مامایی به شمار می رود و از سوی دیگر از نظر بعد مسافت و مذهبی بودن این شهر بسیار مورد توجه پاکستان است خاطر نشان کرد: بدین منظور قائم مقام وزیر بهداشت پاکستان طی نشستی با مسئولان این دانشگاه، خواهان همکاری با این دانشگاه در زمینه آموزش در حوزه مامایی شد.

رییس اداره مامایی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه  حدود شش سال است که جمهوری اسلامی ایران با کشور افغانستان در زمینه آموزش مامایی، ارتقاء سلامت زنان و کاهش مرگ و میر مادران باردار همکاری دارد خاطر نشان کرد: آموزش 50 نیروی مامایی به عنوان عضو هیات علمی و تهیه کوریکولوم آموزش مامایی از جمله اقداماتی است که کشورمان برای بهبود سلامت زنان افغان انجام داده است.

روز گذشته دکتر الله بخش مالیک قائم مقام وزیر بهداشت پاکستان به منظور اطلاع از توانمندی های دانشگاه علوم پزشکی مشهد و توسعه همکاری های علمی، آموزشی، بهداشتی و درمانی در این دانشگاه حضور یافت.

دکتر الله بخش مالیک قائم مقام وزیر بهداشت پاکستان در نشستی که با حضور سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مدیر روابط بین الملل دانشگاه، معاون درمان دانشگاه ، دكتر جلال نائلي معاون همکاری های دوجانبه و اقتصادی حوزه بین الملل وزارت بهداشت و دکتر بابایی رییس دپارتمان مامایی وزارت بهداشت در مشهد برگزار شد، بر گسترش روابط میان دو کشور در حوزه های علمی، آموزشی و پژوهشی تاکید کرد.  

20 آذر، آخرین مهلت شرکت در فراخوان شرکت در رویداد ایده پروری و کارآفرینی طب ایرانی و مکمل

  • PDF

حمایت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از محصولات  دانش بنیانمدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از برگزاری رویداد ایده پروری و کارآفرینی در حوزه طب ایرانی و مکمل خبر داد.

به گزارش وب دا، دکتر مجتبی سنکیان اظهار کرد: این رویداد توسط مدیریت توسعه فناوری سلامت و دفتر ارتباط با صنعت دانشکده طب سنتی دانشگاه با همکاری شتابدهنده سلامت الکترونیک متاسل در محورهای گیاهان دارویی و کاربرد آنها در بیماریها، تغذیه و فرآورده های غذایی،ماساژدرمانی، حجامت، بادکش و زالودرمانی،آروماتراپی،روش های درمانی در طب فولکلور و کاربردر فناوری های نوین در طب سنتی برگزار می شود.

وی خاطر نشان کرد: علاقمندان تا ۲۰ آذر ماه می توانند با مراجعه به نشانی اینترنتی http://metacell.ir/tebesonati/ نسبت به نام نویسی اقدام نمایند.

زمان برگزاری این رویداد علمی ۲۶ الی ۲۸ آذر ماه خواهد بود و برگزیدگان آن علاوه بر دریافت جوایز نقدی از مزایای دریافت تسهیلات بلاعوض و استقرار در مرکز رشد بهره مند می شوند.

بازدید قائم مقام وزیر بهداشت پاکستان از پنجمین جشنواره ملل

  • PDF

قائم مقام وزیر بهداشت پاکستان از پنجمین جشنواره ملل که با همکاری دانشگاه فردوسی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد برپا شده است بازدید کرد.

به گزارش وب دا، دکتر الله بخش مالیک قائم مقام وزیر بهداشت پاکستان که به منظور ایجاد ارتباطات علمی، آموزشی و پژوهشی با جمهوری اسلامی ایران به مشهد سفر کرده است از پنجمین جشنواره ملل که با حضور 2 هزار دانشجوی خارجی برپا شده است بازدید کرد.

در این بازدید جمعی از مدیران دانشگاه علوم پزشکی مشهد، معاون همکاری های دوجانبه و اقتصادی حوزه بین الملل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و رییس دپارتمان مامایی وزارت بهداشت نیز دکتر مالیک را همراهی کردند.

پنجمین جشواره فرهنگ ملل با حضور بیش از 2000 دانشجو و زبان آموز از 29 کشور جهان با برپایی غرفه های فرهنگی و نمایش آداب و سنن و فرهنگ کشورهای مختلف در درب شمالی دانشگاه فردوسی مشهد برپا شده و تا 16 آذر دایر است.