انتشار شماره پاییز مجله Nanomedicine Journal

  • PDF

انتشار شماره تابستان مجله Nanomedicine Journalمجله Nanomedicine Journal وابسته به دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیست و پنجمین شماره خود را درحالی منتشر کرده که اکنون در ۸ پایگاه بین‌المللی نمایه شده است.

به گزارش وب دا، در شماره پاییز مجله Nanomedicine Journal وابسته به دانشگاه علوم پزشکی مشهد 11مقاله (یک مقاله مروری و 10 مقاله اصیل) در زمینه‌های نانوپزشکی، زیست‌شناسی، بیوتکنولوژی و داروسازی از محققانی از دانشگاه‌های مختلف ایران و خارج کشور به چاپ رسیده است.

دکتر محمد رمضانی با اشاره به کسب امتیاز علمی، پژوهشی از کمیسیون نشریات وزارت بهداشت توسط مجله  افزود : مجله Nanomedicine Journal تا کنون موفق به نمایه شدن در پایگاه های

Web of Science – ESCI, Chemical Abstracts Service) CAS), Islamic World Science Citation, Database) ISC), EBSCO, Medical-Journals-Links) MJL), DOAJ, Magiran, IrMedex

گردیده است .      

سردبیر مجله خاطر نشان کرد:  کلیه محققان ، پژوهشگران و علاقه‌مندان به ارسال مقاله می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از شرایط ارسال به بخش راهنمای ارسال مقالات  به لینک http://nmj.mums.ac.ir مراجعه نمایند.

وی افزود  : مجله Nanomedicine Journal  از دریافت مقالات اصیل و مروری اعضا  هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان در زمینه کاربرد فناوری نانو در پزشکی، داروسازی و علوم پایه پزشکی استقبال می‌کند.

 

 

حمایت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از محصولات دانش بنیان

  • PDF

خرید محصولات دارویی و تجهیزاتی شرکت های فناور و دانش بنیان در اولویت دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار گرفتمعاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهداظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی و هماهنگی های انجام شده با دیگر معاونت های دانشگاه، تولیدات شرکت های دانش بنیان و فناور در صورت دارا بودن مجوزهای لازم در اولویت خرید دانشگاه قرار می گیرد.

به گزارش وب دا، دکتر محسن تفقدی در نشست شورای سیاست گذاری حمایت از محصولات  دانش بنیان  با اشاره به تاکیدات  مقام معظم  رهبری در حمایت از شرکت های دانش بنیان بویژه و تلاش در جهت گسترش کمی و ارتقا کیفی این شرکت ها خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه جوانان فناور و نخبه میتوانند آینده ساز کارهای بزرگی بوده و اثرات تعیین کننده در آینده کشور داشته باشند و بخصوص با توجه به تحریم های ظالمانه ، شرکت های دانش بنیان و فناور می توانند بخشی از  نیاز های کشور  را تامین کنند و  دانشگاه علوم پزشکی مشهد تلاش می کند تا با ایجاد کارگروه های تخصصی و از طریق تعامل بیشتر با بخش های مختلف در کلیه مراحل صدور مجوز ، نظارت ها ، بازاریابی ، ... حمایت از این شرکت ها را در دستور کار خود قراردهد.

وی لزوم حضور یک نماینده از حوزه معاونت پژوهشی در کمیته های تصمیم ساز همچون کمیته خرید و تامین دارو، تجهیزات پزشکی را ضروری عنوان کرد و افزود: در حال حاضر شرکت های دانش بنیان اطلاع دقیق از نیاز واقعی بازار و بیمارستانها ندارند و محصولاتی تولید می کنند که مورد نیاز بازار نیست و بفروش نمی رسد که با حضور کارشناسان و نمایندگان معاونت پژوهشی در حوزه ها و کمیته های مختلف اطلاعات صحیح و نیازهای واقعی شناسایی می شود و شرکت ها در جهت تولید نیازها گام برخواهند داشت.

دکتر بحرینی، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این نشست با اشاره به اینکه هزینه تولید در داخل کشور بالا است و شاید بتوان با کم کردن کارهای اداری و تشریفاتی و با ارائه یک محصول خوب و اورژینال قابل رقابت  با مشابه خارجی قول حمایت از شرکت های دانش بنیان را داد و افزود: دانشگاه با تسهیل  کارها  از طریق کوتاه کردن مراحل صدور مجوز ها، تامین اعتبارات ، ... از طریق  معاونت های درمان،  غذا و دارو و امور مالی از  تولید تا تجاری شدن یک محصول و فروش آن به بازار را حمایت می کند و حتی حاضر است بسیاری از تشریفات را کنار بگذارد و اگر محصولی از قیمت خارجی هم کمی گرانتر بود با خرید آن البته به شرط کیفیت مطلوب سهم خودش را در حمایت از شرکت های دانش بنیان ایفا نماید .

دومین جلسه شورای سیاست گذاری حمایت از محصولات  دانش بنیان با حضور دکتر بحرینی معاون توسعه منابع دانشگاه ، دکتر تفقدی ، معاون پژوهش وفناوری دانشگاه، دکتر شوشتری ،دکتر خداپرست،  مهندس ایزدی ،اقای وزیری  مدیر مالی دانشگاه، دکتر سنکیان مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه ،دکتر اسماعیل زاده -  دکتر ساغروان مدیر دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه ، اقای خیابانی مدیر امور حقوقی دانشگاه تشکیل شد.

 

 

برگزاری انتخابات شورای مرکزی کمیته تحقیقات دانشجویی

  • PDF

انتخابات شورای مرکزی کمیته تحقیقات دانشجویی در دانشکده های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.  

سرپرست کمیته تحقیقات دانشجویی در گفتگو با وب دا اظهار کرد: کمیته تحقیقات دانشجویی از واحدهای زیرمجموعه معاونت پژوهش وفناوری دانشگاه می باشد و در راستای نظم و ساماندهی به  فعالیت های پژوهشی دانشجویان از طریق راهنمایی و فراهم نمودن محیطی مناسب برای پژوهش و ارائه آموزش های لازم برای دانشجویان جهت اجرای طرح های پژوهشی تشکیل شده است .

دکتر سجاد سحاب نگاه گفت: شورای مرکزی کمیته تحقیقات،  شورایی منتخب از دانشجویان دانشگاه  است که مرجع برنامه ریزی و تصمیم گیری در چارچوب سیاست های وزارت بهداشت و دانشگاه  می باشد و اعضای آن توسط دانشجویان به مدت یکسال انتخاب می شوند.

وی با بیان اینکه تعداد اعضای شورای مرکزی بر اساس تعداد دانشکده ها و دانشجویان هر دانشکده تعیین می شوند خاطر نشان کرد: داشتن حداقل یک سال عضویت فعال در زمینه های پژوهشی و آموزشی کمیته تحقیقات دانشجویی ، حسن سابقه آموزشی و اخلاقی از جمله شرایط عضویت در شورا به شمار می رود.

نمايشگاه و مسابقه‌ي آستيگما، برنامه‌ي جنبي کنگره بين‌المللي التهاب در سيستم عصبي

 

اندازه گیری متابولیسم پایه برای نخستین بار در طرح پایش سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

اختلال عملکرد اندوتلیال و سفتی عروق شریانی در طرح پایش سلامت کارکنانمدیر توسعه و ارزیابی تحقیقات معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اجرای برنامه پایش سلامت کارکنان و اعضای هیات علمی در بستر طرح ملی پرشین کوهورت اظهار کرد: در این طرح برای نخستین بار با استفاده از دستگاه کالریمتری متابولیسم پایه مورد بررسی قرار می گیرد.

دکتر سعید اسلامی در گفتگو با وب دا اظهار کرد: با استفاده از این دستگاه ضمن ارزیابی صحیح از انرژی مصرف، پایه و ترکیب نوع غذای مصرفی، به منظور رفع مشکلات ناشی از رژیم های کاهش وزن ناموفق انرژی مصرفی به طور دقیق محاسبه می شود.

وی خاطر نشان کرد: پس از انجام تست کالریمتری تمامی شرکت کنندگان به کلینیک تغذیه ارجاع داده می شوند و در صورت صلاحدید متخصص، رژیم غذایی تنظیم می شود.

مدیر توسعه و ارزیابی تحقیقات معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مطالعه دینامیک متقابل بین بطن چپ و سیستم عروق شریانی از طریق آنالیز امواج ناشی از موج فشار خون" پالس ولوسیمتری" را از دیگر اقدامات در این طرح عنوان کرد و گفت: این روش یک اندازه گیری موثرو قابل تکرار برای ارزیابی اختلال عملکرد اندوتلیال و سفتی عروق شریانی محسوب میشود.

دکتر اسلامی با بیان اینکه مهمترین عامل خطر افزایش PWV، فشارخون و سن است خاطر نشان کرد: افزایش سفتی عروق شریانی یک عامل زمینه ساز بسیار مهم و بالقوه در مشکلات و حملات قلبی، اختلالات کلیوی، و تصلب شریانی به شمار می رود.

دکتر اسلامی تاکید کرد: میزان سفتی شریانی یکی از زودرس ترین تغییرات ساختمان و عملکرد در دیواره شریان بوده که مطالعات وسیعی آن را به عنوان یک نشانگر مستقل برای اختلالات حاضر و آینده قلبی-عروقی می دانند.

وی شناخت زودرس بیمارانی که در معرض خطر فشارخون و اترواسکلروزیس، مشکلات قلبی عروقی و کلیوی قرار دارند، بهبود ارزیابی ها با اندازه گیری سفتی شریان آئورت در بیماریهایی مرتبط مانند فشار خون، دیابت، نارسایی قلبی، کلیوی و حتی مسمومیت حاملگی و پایش درمان، تاثیرات ارزیابی درمان دارویی و کمک به مدیریت بیماریها از جمله ویژگی های تست " پالس ولوسیمتری" به شمار می رود.

مدیر توسعه و ارزیابی تحقیقات معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد:  در قالب برنامه پایش سلامت کارکنان معاینه سونوگرافی تیروئید، تست تعیین سن عروق مرکزی (پالس ویلوسیمتری)، آنتروپومتری، معاینه ارتوپدی، معاینه دندان پزشکی، نوار قلب (الکتروکاردیوگرافی)، اسپیرومتری، ارزیابی قدرت چشایی و بویایی، آزمایش خون (شمارش سلولی، بیوشیمی و هورمونی)/ادرار، غربالگری سرطان پروستات به طور رایگان انجام می شود و نتایج آن نیز حداکثر تا یک هفته بعد برای کارکنان ارسال می شود.

کارکنان و اعضای هیات علمی که تا کنون برای اجرای این طرح کنون مراجعه نکرده اند، می توانند با مراجعه به http://slmdr.ir/mums-cohort یا تماس با با شماره ۰۵۱۳۱۸۰۶ نسبت به ثبت‌نام و رزرو نوبت اقدام نمایید (زمان حضور در مرکز به‌عنوان مأموریت روزانه منظور می‌شود).

آخرین اخبار