جذب هیات علمی پژوهشی ضریب K دردانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

نشست مصاحبه انتخاب و جذب هیات علمی پژوهشی ضریب k در دانشکده های طب ایرانی و مکمل ، بهداشت و پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.

به گزارش وب دا، در این نشست  که با حضور معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، مدیر توسعه و ارزیابی تحقیقات دانشگاه،  روسای دانشکده ها و مدیران گروه های مرتبط برگزار شد، متقاضیان برای انجام همکاری در گروه های ژنتیک پزشکی در دانشکده پزشکی ، داروسازی سنتی و بالینی در دانشکده طب ایرانی و مکمل و گروه مدیریت و اقتصاد سلامت دانشکده بهداشت مورد مصاحبه های تخصصی قرار گرفتند.

در جلسه مصاحبه رشته بیولوژی سلولی مولکولی به منظور جذب در گروه ژنتیک پزشکی از شش نفر داوطلب دارای شرایط جذب هیات علمی، در زمینه تخصصی و عمومی مرتبط و میزان تسلط آنها به زبان انگلیسی ارزیابی بعمل آمد که نهایتا یک نفر از ایشان جذب دانشگاه خواهد شد .

همچنین در جلسه مصاحبه رشته  فارماکولوژی گروه داروسازی سنتی و بالینی از یک نفر داوطلب دارای شرایط  جذب هیات علمی پژوهشی ، در زمینه تخصصی و عمومی مرتبط ارزیابی بعمل آمد.

و در آخرین جلسه مصاحبه از یک نفر داوطلب دارای شرایط جذب هیات علمی به منظور جذب در رشته اقتصاد سلامت دانشکده بهداشت ارزیابی بعمل آمد.

تمرکز گروه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر تشخیص زودهنگام بیماری های ژنتیکی

  • PDF

مدیر گروه ژنتیک پزشکی و پزشکی ملکولی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهارکرد: فعالیت های پژوهشی دانشجویان و اعضای هیات علمی این گروه بر روی پیشگیری از بیماری های ژنتیکی متمرکز شده است و تا کنون به موفقیت هایی در این زمینه دست یافته اند.  

دکتر مجید مجرد، در گفتگو با وب دا خاطر نشان کرد: دوشن، تالاسمی، سرطان کولورکتال، بیماری های چشمی و هموفیلی از مهمترین محورهای پژوهشی این گروه محسوب می شود که در حال حاضر به همت اعضای هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حال اجراست.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به تلفیق گروه ژنتیک و سلولی ملکولی اظهار کرد: این امر موجب شده است که با دریافت سلول های بنیادی بیماران، اصلاح ژنتیکی بیماری ها به شکل موثرتری صورت گیرد که این امر در حال حاضر بر روی بیماری های تالاسمی و هموفیلی در حال اجراست.

دکتر مجید مجردبا تاکید بر اینکه بومی سازی تشخیص و درمان بیماری ها مهمترین هدف این گروه محسوب می شود خاطر نشان کرد: طرح های تحقیقاتی که در حال حاضر در حال اجراست پس از طی مراحل مختلف و انجام تست های آزمایشگاهی، حیوانی و بالینی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه گروه ژنتیک در حال تلاش برای ورود به حوزه بالین است خاطر نشان کرد: در حال حاضرژنتیک در بخش های دولتی و خصوصی و تحقیقات به لحاظ کاربردی و علوم پایه نیز به سمت خوبی در حال حرکت است.

مدیر گروه ژنتیک پزشکی و پزشکی ملکولی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه علم ژنتیک با تمام علوم در ارتباط است خاطر نشان کرد: پس از دانشگاه تهران، بهزیستی و شهید بهشتی، دانشگاه مشهد چهارمین دانشگاه می باشد؛ که در مقطع دکترای تخصصی مجوز پذیرش دانشجو در این شاخه را به دست آورده است.

دکتر مجرد با بیان اینکه یکی از مهمترین خدماتی که علم ژنتیک به مردم می تواند ارائه دهد مختص خانواده هایی است که دغدغه فرزند آوری سالم را دارند بیان داشت: والدینی که به دلیل مشکلات ژنتیکی و فامیلی  دغدغه سلامت فرزندان خود را دارند می توانند این کار را در مرحله اول با مشاوره ژنتیک انجام دهند.

وی خاطر نشان کرد: در مشاوره ژنتیک مشخص می شود که باید چه راه های پیشگیری برای بیماران در زمینه اختلالات کروموزومی و یا ژنی صورت گیرد.

فراخوان شرکت در رویداد بزرگ ایده پروری و کارآفرینی پزشکی

  • PDF

فراخوان شرکت در رویداد ایده پروری و کارآفرینی طب ایرانی و مکملرویداد علمی ایده پروری و کارآفرینی در موضوع سلول های بنیادی، خواب و سلامت دیجیتال در قالب فراخوان طرح ها و ايده هاي دانشجويي و اساتيد و يا ايده پردازان در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود.

به گزارش وب دا، بر اساس اعلام معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد این رویداد علمی ششم الی هشتم اسفند سال جاری در دانشکده پزشکی برگزار می شود و علاقمندان تا 30 بهمن مهلت دارند ایده های خود را ارسال کنند.

مهندسی بافت (محصولات، تجهیزات، معرف ها، انواع داربست ها و ...)؛سلول و ژن درمانی (محصولات، تجهیزات، بانک سلولی، معرف ها و ...)؛ روش های ارزیابی کنترل کیفی برای سلولهای بنیادی از جمله محورهای موضوع سلول های بنیادی به شمار می رود.

ارتقاء بهداشت خواب، طراحی و ساخت تجهیزات و اپلیکیشن های تشخیصی و درمانی و روش های مکمل و طب جایگزین از جمله محورهای خواب تعیین شده است و آموزش های مجازی حرف پزشکی و غیر پزشکی (e-Learning)،اینترنت اشیاء در سلامت (H.I.O.T) و  سیستم های اطلاعات سلامت ( سیستم های درمان و مراقبت از راه دور، سیستم های تصمیم یار بالینی و کمک تشخیصی،  سیستم های اطلاعات جغرافیایی، سیستم های اطلاعات بیمارستانی، پرونده الکترونیک سلامت) نیز محورهای سلامت دیجیتال محسوب می شود.

حضور در تیم رویدادهای ایده پروری و استارتاپ برای اعضا هیات علمی(ترفیع و گرنت) ، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دستیاری پزشکی و دندان پزشکی(پایان نامه)  دارای امتیاز است.

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و نام نویسی به وب سایت شتاب دهنده متاسل به نشانی

http://metacell.ir/medical   مراجعه کنند.

 

 

 

رشد 80 درصدی تالیف فصلی از کتاب های بین المللی توسط اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

مدیر اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: تالیف فصلی از کتاب های بین المللی توسط اعضای هیات علمی این دانشگاه رشد چشمگیری یافته است.

دکترعبدالرسول رنگرزی در گفتگو با وب دا، تالیف فصلی از کتب بین المللی(Book Chapter) از 11 فصل در سال 2018 به 19 فصل  و تالیف یک کتاب کامل در سال 2019 افزایش یافته است و بدین ترتیب درحدود 80 درصد در این خصوص رشد داشته است.

 دبیر شورای انتشارات دانشگاه علوم پزشکی مشهد، موضوعات این کتاب ها را در زمینه های مختلف علوم پزشکی شامل نورولوژی، تغذیه، ژنتیک، بیوتکنولوژی دارویی، فارماکولوژی، مهندسی بافت، میکروفلویدیک(کتاب کامل)، بیولوژی مولکولی و نانوزیست فناوری اعلام کرد.

دکتر رنگرزی تصریح کرد: این کتب توسط ناشرین معتبر بین المللی به چاپ رسیده است.

وی افزایش کیفیت تولیدات علمی و حضور دانشگاه علوم پزشکی مشهد در عرصه های مختلف علمی بین المللی را در سال های اخیر قابل توجه و چشمگیر دانست.

 

 

آخرین اخبار