تولید کپسول گیاهی درمان زخم معده و اثنی عشر در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

محققان پژوهشکده بوعلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، موفق به طراحی و ساخت کپسول گیاهی با خاصیت تنظیم ترشحات گوارشی و درمان زخم معده و اثنی‌عشر شدند.

 به گزارش وب دا، کپسول گیاهی لیکوری کپ جهت تنظیم ترشحات گوارشی و درمان زخم معده و اثنی‌عشر، کمک به هضم غذا با بهبود عملکرد روده کوچک، تقویت عملکرد غدد درون‌ریز و افزایش هورمونهای ضد استرس و حفاظت از غشاء مخاطی دستگاه تنفسی برای  نخستین بار توسط شرکت دانش بنیان "کیمیا فرآور بوعلی" مستقر در مرکز رشد فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تولید شد.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان "کیمیا فرآور بوعلی" در گفتگو با وب دا اظهار داشت: فرمولاسیون این داروی گیاهی برای اولین بار در ایران و توسط شرکت دانش بنیان "کیمیا فرآور بوعلی" طراحی و مطالعات فارماکولوژیک آن، در پژوهشکده بوعلی انجام شد.

دکتر فاطمه حسن زاده خاطر نشان کرد: این فرآورده موفق به اخذ پروانه ساخت از سوی سازمان غذا و دارو شده  و مرحله اول تولید صنعتی این داروی گیاهی شامل 100 هزار کپسول، تا پایان اردیبهشت ماه امسال به پایان خواهد رسید.

وی تصریح کرد: یکی از مواد مؤثره موجود در این کپسول، گلیسیریزین است که به عنوان یک عامل ضد التهابی و عامل رفع رادیکال‌های آزاد و نیز به عنوان عامل مهار واکنش‌های زنجیره‌ای پراکسیداسیون لیپیدی می‌باشد.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان "کیمیا فرآور بوعلی"  افزود: لیسیریزین اثرات کموپروتکتیو، آنتی اکسیدانی و ضد تکثیری را در مدلهای حیوانی نشان داد. کربونوکسولون یک آنالوگ گلیسیریتیک اسید از دیگر مواد مؤثره این دارو، در درمان اولسرهای گوارشی مانند زخم معده مفید است و ترشح موکوس معده را تحریک می‌کند. با همین مکانیسم، لیکوری‌کپ قادر به تحریک ترشحات مخاط تراشه شده و باعث اثرات تسکین دهندگی و خلط آوری می‌شود.

دکتر حسن زاده خاطر نشان کرد: موارد مصرف این داروی گیاهی شامل تنظیم ترشحات گوارشی و درمان زخم معده و اثنی‌عشر، کمک به هضم غذا با بهبود عملکرد روده کوچک، تقویت عملکرد غدد درون‌ریز و افزایش هورمونهای ضد استرس و حفاظت از غشاء مخاطی دستگاه تنفسی می‌باشد.

وی اظهار امیدواری کرد: تولید انبوه این محصول، گامی مؤثر در درمان ناراحتیهای عصبی گوارشی در کشور باشد.     

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار