معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

تدوین 950 مقاله و اجرای بیش از 690 طرح پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

حمایت دانشگاه علوم پزشکی مشهد از شرکت ها و واحدهای فناورمعاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد از تدوین 950 مقاله و اجرای 692 طرح پژوهشی مصوب در شش ماهه نخست سال جاری در این دانشگاه خبر داد.

دکتر محسن تفقدی در گفتگو با وب دا در خصوص عملکرد شش ماهه نخست معاون پژوهش و فناوری اظهار کرد:در این مدت 10 عنوان کتاب که به همت اعضای هیات علمی دانشگاه تالیف شده بود به چاپ رسید و 11 عنوان کتاب نیز برای  تایید چاپ به داوران ارسال شد.

وی کسب رتبه نخست این دانشگاه در جذب نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشوربر اساس ارزیابی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را یکی از مهمترین دستاوردهای این معاونت در نیمه نخست سال جاری  عنوان کرد و گفت: بر اساس این برنامه، اعضای هیات علمی، نخبگان، فناوران و دانش آموختگان ایرانی مقیم خارج از کشور که در یکی از دانشگاه های معتبر جهان که در رتبه بندی های بین المللی در ردیف ۵۰۰ دانشگاه برتر محسوب می شوند در قالب استاد مدعو، فرصت های مطالعاتی، دوره های پست دکترا، گذراندن دوران سربازی، ایجاد شرکت های دانش بنیان و یا مشارکت در ایجاد این شرکت در یک بازه زمانی یک تا دو سال جذب دانشگاه می شوند.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: بر اساس رتبه بندی ۲۰۱۸ دانشگاه های جهان که در ۱۶ می(۲۵ اردیبهشت) توسط مرکز علوم و فناوری لایدن در هلند منتشر گردید دانشگاه علوم پزشکی مشهد توانست برای اولین بار در این رتبه بندی معتبر جهانی ورود پیدا کند.

دکتر محسن تفقدی خاطر نشان کرد:  در رتبه بندی لایدن که از سال ۲۰۰۷ انجام می گیرد دانشگاه های جهان فقط بر اساس مقالات ISI  ارزیابی می شوند و یک دانشگاه برای اینکه در این رتبه بندی پایش شود بایستی حداقل یک هزار مقاله ISI در سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ در مجلاتCORE در WEB OF SCIENCE  داشته باشد که این موضوع؛ رتبه بندی را از سایر نظام های جهانی رتبه بندی متمایز می سازد.

وی تصریح کرد: بر اساس این رتبه بندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در شاخص اثرگذاری (Impact)، در حوزه موضوعی Biomedical Sciences & Health  در بین دانشگاه های آسیا موفق به کسب رتبه ۱۲۶ و در کل جهان رتبه ۴۶۴  را اخذ کرده است .

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به راه اندازی نخستین آزمایشگاه پژوهشی استخوان و مفصل کشور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در نیمه نخست سال جاری اشاره کرد و گفت: این آزمایشگاه زیر مجموعه مرکز تحقیقات ارتوپدی در مکانی به وسعت ۲۰۰ مترمربع و  با هزینه ای بالغ بر دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان راه اندازی شده است.

دکتر تفقدی خاطر نشان کرد: وسعت دادن پژوهش ها در زمینه مفاصل و ارتوپدی از اهداف ایجاد آزمایشگاه بوده، تا در زمینه پژوهش های استخوانی و مفاصل در حوزه ارتوپدی به رشد مورد نظر برسیم.

دکتر تفقدی خاطر نشان کرد:، اخذ موافقت اولیه ایجاد 3 پژوهشکده جدید در دانشگاه ،ارتقاء وکسب رتبه سوم دانشگاه علوم پزشکی مشهد در آخرین رتبه بندی isc و پیگیری  و اجرای عقد قرارداد پشتیبانی و خرید دستگاه شبیه ساز پزشکی از جمهوری تاتارستان روسیه و شروع آموزش‌های مشترک از جمله اقدامات انجام شده در این مدت به شمار می رود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خاطر نشان کرد: همه ساله وضعيت علمي کشورها و همچنين وضعيت علمي نشريات توسط گروه تحقيقاتي بين المللي SC imago  مورد بررسی قرار می گیرد که امسال ژورنال Archives of Bone & Joint Surgery از دانشگاه علوم پزشکي مشهد ، نیز در لیست مجلات برتر قرار گرفت.

وی خاطر نشان کرد:  SC imagیکی از شاخص‌های توسعه‌یافته رتبه‌بندی مجلات علمی و کشورهای مختلف در سراسر جهان است که  تحلیل و ارزیابی مجلات نمایه شده  در پایگاه اطلاعاتی Scopus از سال ۱۹۹۶ به بعد را در برمی‌گیرد.

وی افزود:  شاخص SJR بر اساس تعداد استنادهاي يک ژورنال به اضافه حوزه موضوعي، کيفيت، پرستيژ  و شهرت مجله استنادکننده و استناد شونده محاسبه مي شود.

کسب رتبه سوم کشوري وب سايت دانشگاه علوم پزشکي مشهد براساس تازه ترين نتايج رتبه بندي جهاني وبومتريکي ،برگزاری مدرسه تابستانی کشوری در دانشکده پزشکی مشهد،گسترش همکاری های علمی، آموزشی و درمانی میان ایران و افغانستان،تشکیل اتاق نوآوری و ارتباط با صنعت دانشگاه در پژوهشکده بوعلی،برگزاری نخستین جلسه ارتباط با صنعت دانشگاه  با حضور مسئولین دانشکده ها و مهمان خارج از کشور،برگزاری اولین مدرسه ی جامع صنعت داروسازی کشور توسط کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده داروسازی مشهد در دو سطح مقدماتی و پیشرفته را از دیگر اقدامات این معاونت در شش ماهه نخست سال جاری برشمرد.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار