تولید ژل موضعی نانولیپوزومال درمان سالک از مهمترین اقدامات مرکز تحقیقات سالک

  • PDF

رییس مرکز تحقیقات سالک دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تولید ژل موضعی نانولیپوزومالآمفوتریسین B به منظور درمان سالک را از مهمرین اقدامات این مرکز در سال های اخیر عنوان کرد.

دکتر وحید مشایخی در گفتگو با وب دا در خصوص شاخص ترین اقدامات این مرکز در سال های اخیر اظهار کرد: ژل موضعی نانولیپوزومال آمفوتریسین B که توسط محققان این مرکز طراحی و ساخته شده است تاثیر گذاری بیشتری نسبت به داروهای رایج مورد استفاده در درمان این بیماری دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در حال حاضر درمان رایج سالک با تزریق آمپول های گلوکانتیم به صورت عضلانی و یا موضعی است؛ که متاسفانه پاسخ به درمان بسیار پایین است و مقاومت دارویی نیز بسیار دیده می شود خاطر نشان کرد: افزایش عدم پاسخ بالینی بیماران مبتلا به سالک در برابر تزریق گوکانتیم و عدم پذیرش مناسب تزریق های مکرر توسط بیماران به ویژه کودکان که درصد بالایی از مبتلایان را تشکیل می دهند یکی از مشکلات جدی در درمان سالک است.

وی با اشاره به اینکه این فراورده با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد و  مرکز بیماری های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران ساخته شده است  به مزیت فرآورده سینا آمفولیش اشاره کرد و ابراز داشت: بر اساس مطالعات بالینی فاز یک ،دو و سه، مصرف روزانه دو بار از این فرآورده به صورت موضعی برای بیماران کاملا بی خطر بوده است.

رییس مرکز تحقیقات سالک دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: در تاثیر سینا آمفولیش در درمان سالک شهری میزان عود بیماری به صفر می رسد و طول درمان به یک ماه کاهش می یابد.

دکتر مشایخی بیشترین میزان سالک در کشور را از نوع سالک روستایی دانست و گفت: راحتی در مصرف، قابلیت استفاده توسط بیمار و تاثیر بالای درمان این دارو در درمان هر دو نوع سالک روستایی و شهری از مزایای سینا آمفولیش می باشد.

رییس مرکز تحقیقات سالک دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دیگر فراورده های تولیدی این مرکز اشاره کرد و گفت: فرایند ساخت پماد لیپوزومی موضعی کلاریترومایسین در درمان لشمانیوز پوستی با عامل لشمانیا ماژور، پماد لیپوزومی موضعی آزیترومایسین در  درمان لشمانیوز پوستی و فرایند تعیین حجم ضایعات لیشمانیوز جلدی با پردازش تصاویر دیجیتال اخذ شده بر پایه تاری سنجی از جمله ثبت اختراعات این مرکز است.

دکتر مشایخی با بیان اینکه اعضای هیات علمی این مرکز به تالیف و انتشار کتاب نیز اقدام کرده اند  خاطرنشان کرد: همکاری در تالیف کتاب  Basic and Clinical Toxicology of Mustard Compounds.با عنوان Dermatologic Aspects of Sulfur Mustard Exposure. ،همکاری در نگارش کتاب مراقبت های ویژه در بیماری های نوزادان و کودکان با عنوان "اورژانس های پوستی در نوزادان و کودکان، نگارش فصلی از کتاب HTLV1 و بیماری های وابسته با عنوان" تظاهرات پوستی در آلودگی به HTLV1 “،ترجمه کتاب "کاربرد لیزر در بیماری های پوست" ، کتاب "کاربرد لیزر در پوست" ، کتاب "پوست و حاملگی" و درسنامه بیماری های پوست، "مبحث تومورهای پوست"، از جمله کتابهای این مرکز به شمار می رود.

رییس مرکز تحقیقات سالک دانشگاه علوم پزشکی مشهد به طرح ها و مقالات تولیدی این مرکز اشاره و اظهار کرد: در سال های اخیر 55 طرح تحقیقاتی در این مرکز اجرا  و بیش از 50 مقاله با موضوع سالک توسط اعضای مرکز تدوین و در پایگاه های معتبر بین المللی نمایه شده است.

دکتر مشایخی همچنین به فعالیت های دیگر مرکز اشاره و بیان کرد: راه اندازی دو درمانگاه تخصصی سالک در سطح شهر با همکاری معاونت بهداشتی، راه اندازی رجیستری بیماری سالک در دانشگاه و همچنین کمیته راهبردی بیماری اپیدرمو بولوزا (EB ) از دیگر اقدامات این مرکز است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به برنامه های این مرکز اشاره کرد و گفت: معرفی، حفظ و تقویت جایگاه مرکز تحقیقات بیماریهای پوست در عرصه منطقه ای، کشوری و بین المللی، هدایت، تسهیل، نظام دار نمودن و اجرای طرحهای تحقیقاتی مربوط به رشته بیماریهای پوست، توسعه بخشهای زیر مجموعه مرکز تحقیقات پوست و اولویت بندی تحقیقات مربوط به علم درماتولوژی بر مبنای نیاز سنجی برخی از اهداف این مرکز می باشد.

رییس مرکز تحقیقات سالک دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود:: تشویق و توانمند سازی محققین در جهت اجرای طرحهای تحقیقاتی درماتولوژی، جلب همکاری و تداوم آن با بخش صنعت در  جهت تولید فرآورده های بهداشتی و دارویی سنتی و مدرن توسط  آنان به منظور کمک به برآوردن نیازهای پژوهشی آنها و تقویت بنیه مالی مرکز تحقیقات بیماریهای پوست و  ارزشیابی ادواری عملکرد مرکز تحقیقات بیماریهای پوست از دیگر اهداف این مرکز است.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار