رییس مرکز تحقیقات ژنتیک :شناخت جهش ژنتیکی راهکار درمان بسیاری از بیماریها

  • PDF

اجرای طرح رجیستری مسمومیت ها درمرکز تحقیقات سم شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهدرییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: بیماریهای چشم مانند آب مروارید واب سیاه ، بیماریهای نوزادان مانند دیابت نوزادی و بیماریهای گوارشی با پیدا کردن ریشه جهش ژنتیکی امکان درمان دارد. 

دکتر محمد رضا عباس زادگان، در گفتگو با وب دا، با اشاره به اینکه یافتن ریشه جهش ژنتیکی این بیماران به پزشکان برای درمان و پیشگیری از تولد کودکان بیمار کمک می کند تا در صورت تشخیص این بیماری در دوران بارداری با مجوز قانونی و شرعی سقط جنین بیمار انجام شود، ابراز کرد: علاوه براین مرکز تحقیقات ژنتیک در زمینه از بین بردن سلول های بنیادی سرطان های گوارش، سرطان سینه و تخمدان تلاش می کند.

وی با بیان اینکه مرکز تحقیقات ژنتیک در محور ژنتیک سرطان و بیماریهای مختلف فعالیت می کند، اظهار کرد: ژن درمانی بیماری تالاسمی  و اصلاح جهش ژنتیکی این بیماری از دیگر اقدامات مرکز تحقیقات ژنتیک است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: در خصوص مکانیزم مولکولی و جهش هایی که رخ می دهد اساتید بسیاری فعالیت می کنند و ما امیدواریم که بتوانیم در خصوص بیماریهای نوروژنیک مانند بیماری پارکینسون و مغز و اعصاب در حوزه تشخیص ودرمان موفق باشیم.

رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه اساتید حوزه علوم بالینی ارتباط خوبی با مرکز تحقیقات دارند، ابراز کرد: در خصوص سفارش تحقیقاتی بر روی بیماریهای مختلف اقدامات زیادی انجام شده است به عنوان نمونه همکاری با پزشکان روان پزشکی داریم تا در خصوص این بیماریها و ریشه ژنتیکی آن تحقیقات مشترک انجام دهیم.

وی با بیان اینکه در خصوص تشخیص قبل از لانه گیری نیز اگر جهش ژنتیکی در یک خانواده وجود داشته باشد می توانیم در تک سلول جنین این جهش را بررسی کنیم، عنوان کرد: فعالیت در حوزه اصلاح ژن و ژن درمانی از جمله برنامه های آینده مرکز تحقیقات ژنتیک است.

دکتر عباس زادگان با اشاره به اینکه بیماران نوزاد دیابتی که با دیابت به دنیا می آیند و مقاوم انسولین هستند ، دچار جهش ژنتیکی هستند اما با شناسایی مشکلات ژنتیکی با یک قرص خوراکی مشکل این نوزادان حل می شود ، ادامه داد: علاوه براین در حوزه بیماران مبتلا به ابهام جنسی که مربوط به جهش ژنتیکی غده فوق کلیوی  است نیز این علم می تواند از ترشح زیاد هورمون جنسی جلوگیری کند و کودک با ابهام جنسی و عدم تنظیم آب ونمک بدن به دنیا نیاید، چراکه در اکثر اوقات با تصور اینکه این کودکان دچار مشکلات گوارشی شدند درمان شروع می شود  و به دلیل پیدا نکردن دلیل اصلی مشکل بیمار بعد از دو هفته از دنیا می رود در حالی که با اصلاح ژنی کودک سالمی به دنیا می آید.

رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ژنتیک سرطان با شناسایی سلول های بنیادی سرطان های گوارشی و سرطان تخمدان و سرطان سینه زنان سعی در بهبود شرایط بیماران دارد زیرا سلولهای بنیادی سرطان تنها 5 درصد از سلولهای تومور ها را تشکیل می دهند و باعث عود بیماری می شوند که با شناسایی و نابودی این سلولها شرایط بیمار بهبود پیدا می کند.

دکتر عباس زادگان با تاکید بر اینکه در خصوص بیماریهای چشم مانند آب مروارید واب سیاه ، بیماریهای نوزادان مانند دیابت نوزادی و بیماریهای گوارشی پروژه هایی انجام شده است، اظهار کرد: پیدا کردن ریشه جهش ژنتیکی این بیماران به ما برای درمان و پیشگیری از تولد کودکان بیمار کمک می کند تا در صورت تشخیص این بیماری در دوران بارداری با مجوز قانونی و شرعی سقط جنین بیمار انجام شود.


 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار