کسب دستاوردهای چشمگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد در نظام های رتبه بندی جهانی

  • PDF

مدیر اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد:در شش ماهه نخست امسال این دانشگاه موفق به کسب دستاوردهای چشمگیر و قابل توجهی در نظام های رتبه بندی جهانی شده است.

دکتر عبدالرسول رنگرزی در گفتگو با وب دا با بیان اینکه کسب جایگاه برتر در نظام های رتبه بندی های جهانی از محورهای مهم نقشه جامع علمی کشور می باشدکه در اسناد بالادستی آموزش عالی نیز بر آن تاکید شده است خاطر نشان کرد: بر این اساس در سال جاری برنامه ریزی های منسجمی در راستای ارتقاء جایگاه دانشگاه در نظام های رتبه بندی جهانی شده است .

وی اظهار کرد: در اردیبهشت1398 در رتبه بندی دانشگاه های جهان که توسط پایگاه رتبه بندی لایدن منتشر گردید، دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق شد در حوزه موضوعی بیومدیکال و علوم سلامت، ارتقاء رتبه یابد. بر این اساس دانشگاه در حوزه موضوعی بیومدیکال و علوم سلامت در شاخص اثرگذاری علمی (Scientific impact) از رتبه ۴۲۶ به رتبه ۴۰۳ در جهان و  در شاخص همکاری علمی (Collaboration)  نیز از رتبه ۴۹۱ به رتبه ۴۷5 ارتقا یافت. در بین دانشگاه های آسیا نیز دانشگاه علوم پزشکی مشهد رتبه ۱۱۲ در شاخص اثرگذاری علمی و در شاخص همکاری رتبه ۱۲۱ را  توانست کسب نماید. پیش از این در سال 1397دانشگاه برای اولین بار توانسته بود به این نظام رتبه بندی ورود پیدا کند.

مدیر اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاهعلوم پزشکی مشهد افزود: در خرداد سال جاری این دانشگاه  توانست برای اولین بار در میان 150 دانشگاه برتر جهان و در رتبه بازه 101 تا 150 در رتبه بندی دانشگاه های عصرطلایی تایمز قرار گیرد. بر اساس این رتبه بندی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد توانست رتبه اول را در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور و  رتبه دوم پس از دانشگاه صنعتی امیر کبیر  را در بین کل دانشگاه های کشور  کسب نماید.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه های عصر طلایی تایمز همان دانشگاههای برتر جهان هستند که دارای عمر بین 50 تا 80  سال می باشند و سال تاسیس آنها بین 1945 تا 1967 میلادی است. در این رتبه بندی تعداد یازده دانشگاه از ایران توانسته اند حضور یابند و بر اساس شاخص های آموزشی، پژوهشی، استنادات، وجهه بین المللی و درآمدهای صنعتی پایش و رتبه بندی شده اند.

دکتر رنگرزی اظهار کرد: در تیر ماه سال جاری  بر اساس نتایج رتبه بندی شانگهای، دانشگاه علوم پزشکی مشهد توانست علاوه بر کسب رتبه ۲۰۰-۱۵۱ جهانی در حوزه موضوعی داروسازی و علوم دارویی، در دو حوزه  موضوعی دیگر نیز برای اولین بار ورود نماید و در پزشکی بالینی رتبه ۴۰۰-۳۰۱ و در سلامت عمومی رتبه ۲۰۰-۱۵۱ را  نیز کسب نماید.

مدیر اطلاع رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاهعلوم پزشکی مشهد افزود: در رتبه بندی موضوعی شانگهای دانشگاههای جهان بر اساس شاخص های تعداد مقالات ISI دانشگاه، نسبت میزان استنادات داده شده به مقالات ISI دانشگاه در هر حوزه موضوعی به میانگین استنادات داده شده به مقالات چاپ شده در دنیا در همان حوزه موضوعی(شاخص استنادات نرمال شده)، شاخص همکاری بین الملل، تعداد مقالات چاپ شده در مجلات برتر ISI و تعداد جوایز علمی معتبر جهانی که توسط پژوهشگران دانشگاه کسب شده است، در 54 رشته موضوعی رتبه بندی شده اند.

دکتر رنگرزی خاطر نشان کرد: در شهریور ماه سال جاری  بر اساس جدیدترین رتبه بندی سالانه دانشگاه های جهان که توسط پایگاه رتبه بندی تایمز اعلام گردید دانشگاه علوم پزشکی مشهد توانست ارتقاء یافته و در رتبه بازه 501 تا 600 قرار  بگیرد و به همراه دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه اول در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور را کسب نماید. در این رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی تبریز، شهید بهشتی و ایران رتبه 601 تا 800، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان رتبه 801 تا 1000 و دانشگاه علوم پزشکی شیراز رتبه 1000 راکسب نمودند. در بین دانشگاه های وزارت علوم نیز دانشگاه های صنعتی شریف و امیرکبیر نیز در رتبه بازه ۵۰۱ تا ۶۰۰ قرار گرفتند. در  نسخه 2020 نظام رتبه بندی جهانی تایمز 1400دانشگاه برتر جهان بر اساس شاخص های آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین المللی مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار گرفتند.

دکتر رنگرزی با اعلام اینکه در رتبه بندی 2020 تایمز در بین کشورهای اسلامی، جمهوری اسلامی ایران با تعداد 40 دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه های حاضر در بین دانشگاههای جهان را داشت اظهار امیدواری کرد که دانشگاه علوم پزشکی مشهد در رتبه بندی موضوعی تایمز نیز که در آذرماه سال جاری اعلام می شود بتواند در حوزه موضوعی پزشکی و سلامت جایگاه درخور توجهی را در جهان کسب نماید.

وی همچنین با اشاره به شکوفایی و بالندگی علمی مسلمانان در زمان امامت عالم آل محمد(ص)، حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) تصریح کرد که دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مشهد مقدس همواره بایستی جایگاه شاخصی در عرصه های بین المللی و جهانی داشته باشند و در مسیر تحقق مرجعیت علمی مشهد گام بردارند.   

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.