استاد دانشکده داروسازی مشهد در فهرست دانشمندان يک درصد پراستناد برتر ESI

  • PDF

دکتر غلامرضا کریمی استاد گروه فارماکودینامی و سم شناسی دانشگاه علوم پزشکي مشهد در فهرست دانشمندان يک درصد پراستناد برتر ESI قرار گرفت.

به گزارش وب دا، بر اساس آخرین نتایج رتبه بندی پایگاه شاخص های بنیادین علم  ESI، دکتر غلامرضا کریمی استاد گروه فارماکودینامی و سم شناسی دانشگاه علوم پزشکي مشهد در حوزه موضوعی داروشناسی و سم شناسی (Pharmacology & Toxicology) در فهرست دانشمندان يک درصد پراستناد برتر ESI قرار گرفت.

دکتر کریمی نهمین  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد که توانسته است در جمع یک درصد پراستناد برتر دنیا قرار گیرد.

دکتر حسین حسين زاده، دکتر محمد رمضانی، دکتر خلیل آبنوس، دکتر مهرداد ایرانشاهی، دکتر محمود رضا جعفری، دکتر محمد حسین بسکابادی، دکتر امیر حسین صاحبکار و دکتر محمدجواد نجف زاده از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند که پیش از این در ردیف اعضای هیات علمی یک درصد پراستناد سال ۲۰۱۹ براساس نظام ESI قرار گرفته بودند.

نتايج نظام رتبه‌بندی ESI یا همان شاخص های بنیادین علم هر 2ماه بروزرسانی می شود و  براساس ميزان استناد به مقالات منتشر شده در مجلات ISI این ارزیابی صورت می گیرد.

 

 

 

تهیه فرمولاسیون سامانه های دارورسانی کارآمد، در درمان بیماریهای مختلف

  • PDF

رییس مرکز تحقیقات دارورسانی هدفمند دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تهیه فرمولاسیون سامانه های دارورسانی کارآمد، در درمان بیماریهای مختلف مانند بیماریهای قلبی و عروقی، سرطان، دیابت و ... را الویت های پژوهشی این مرکز برشمرد.

دکتر سید احمد مهاجری در گفتگو با وب دا  اظهار کرد: دراین مرکز 15عضو هیات علمی فعال هستند و عمده تمرکز فعالیتهای تحقیقاتی اعضای مرکز بر روی فرمولاسیون و طراحی سامانه های دارورسانی جدید با آزادسازی کنترل شده قرار دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: تهیه فرمولاسیون سامانه های دارورسانی کارآمد، با رهش اصلاح شده  و هدفمند در درمان بیماریهای مختلف بالاخص بیماریهای قلبی و عروقی، سرطان، بیماریهای دستگاه تنفسی و تهیه  فرمولاسیون سامانه های دارورسانی کارآمد، با رهش اصلاح شده  و هدفمند در درمان بیماریهای سیستم اعصاب مرکزی، دیابت و انواع  بیماریهای التهابی از جمله اولویت های پژوهشی این مرکز به شمار می رود.

رییس  مرکز تحقیقات دارورسانی هدفمند دانشگاه علوم پزشکی مشهد به چشم اندازهای این مرکز اشاره و خاطر نشان کرد: تولید علم و فناوری در حیطه فارماسیوتیکس و شاخه مربوط به فرمولاسیون اشکال دارویی و سامانه های نوین دارورسانی، بهبود کیفیت فرمولاسیونهای دارویی موجود در بازار و تحقیق در زمینه تهیه سامانه های دارویی جدید با امکان تولید در کارخانه های دارویی داخل کشور از چشم اندازهای مرکز تحقیقات به شمار می رود.

دکتر مهاجری، انجام تحقیقات بنیادین و کاربردی در زمینه فرمولاسیون و تهیه سامانه های دارورسانی جدید و اصلاح کارایی اشکال دارویی موجود را یکی از رسالت های مرکز دانست و اظهار کرد: ارائه فرمولاسیونهای جدید و کارآمد دارویی با تکیه بر توان علمی اساتید و محققین دانشگاه، برگزاری کارگاهها و سمینارهای آموزشی و پژوهشی در زمینه سامانه های دارورسانی نوین و آموزش نیروی پژوهشی مجرب در زمینه تخصصی مرکز از رسالت های دیگر مرکز می باشد.

وی به اهداف مرکز تحقیقات اشاره و خاطرنشان کرد: انجام تحقیقات بنیادین و کاربردی در زمینه فرمولاسیون سامانه های دارورسانی هدفمند شامل بیدها، میکروپارتیکلها، نانوپارتیکلها، پلتها، هیدروژلها، لیپوزومها، غشاها، scaffold ها و لنزهای دارورسان چشمی جهت تجویز از راههای مختلف (تزریقی، خوراکی، چشمی، موضعی و کاشتنی)، اصلاح یا ارتقای فرمولاسیونهای دارویی موجود و تربیت نیروی متخصص در مقاطع مختلف تحصیلی از طریق جذب دانشجوی Ph.D پژوهشی برخی از اهداف مرکز می باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه به دیگر اهداف مرکز اشاره و بیان کرد: برگزاری سمینارها و کارگاه های آموزشی برای عموم داروسازان و شاغلین صنعت داروسازی، هدایت، نظارت و حمایت بر اجرای طرحهای تحقیقاتی بنیادین و کاربردی مرتبط، افزایش سالانه ۱۵درصد مقالات ISI تا پایان سال۱۳۹۹، چاپ حداقل یک کتاب در قالب ترجمه یا تالیف تا پایان سال ۱۳۹۹، ارائه حداقل یک محصول به بازار دارویی از سوی اعضای هیات علمی مرکز و اجرای حداقل ۴ طرح پژوهشی مشترک با صنایع مرتبط تا پایان سال ۱۳۹۹ از دیگر اهداف مرکز می باشد.

دکتر مهاجری مرکز را دارای نقاط قوت دانست و بیان کرد: وجود اعضای هیأت علمی توانمند در شاخه های مختلف علوم دارویی و دارورسانی، امکان استفاده از آزمایشگاه های دانشکده داروسازی و امكان همكاری و ارتباط با سایر مراكز تحقیقاتی و دانشگاهها از نقاط قوت این مرکز به شمار می رود.

رییس  مرکز تحقیقات دارورسانی هدفمند همچنین به تعدادی از افتخارات مرکز و اعضای آن در چند سال اخیر اشاره و بیان کرد: قرار گرفتن مرکز تحقیقات دارورسانی هدفمند در رتبه 18 ام برترین مراکز تحقیقاتی کشور در بین 745 مرکز و رتبه چهارم در بین 37 مرکز تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، براساس تعداد مقالات و استنادات، در سال گذشته از افتخارات این مرکز است .

 

انجام تحقیق در خصوص راهکارهای کاهش چربی خون در مرکز تحقیقات بیو تکنولوژی

  • PDF

رییس  مرکز تحقیقات بیو تکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در این مرکز طی سالها تحقیق، ذرات نانولیپوزومی تهیه شده است که می تواند کاهنده چربی خون باشد زیرا داروهای چربی خون امروزه ممکن است برای بدن تاثیری نداشته باشد از همین رو محققان این مرکز به دنبال روش های موثر در کاهش چربی خون هستند.

دکتر فرزین هادی زاده، در گفتگو با وب دا، با اشاره به اینکه مراحل پرکلینیکال تولید داروی کاهنده چربی خون بر روی نمونه حیوانی انجام شده است، خاطر نشان کرد: مراحل کلینیکال  و تست های بالینی داروی کاهنده چربی خون هنوز انجام نشده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه تولید ذرات نانو لیپوزومی برای کاهش چربی خون ثبت اختراع شده است، بیان کرد: باتوجه به اینکه افزایش چربی خون یکی از مشکلات شایع در جهان است و بعضی از داروهای کاهنده چربی خون موثر نیست؛ تولید ذرات نانولیپوزومی برای کاهش چربی یک موفقیت محسوب می شود.

دکت هادی زاده  افزود: ذرات نانولیپوزومی تهیه شده  به بدن تزریق می شود که نقش ldlرا در بدن ایفا می کنند و چربی را جمع آوری و از کبد دفع می کند.

وی با اشاره به اینکه مجری این طرح دکتر صاحب کار و دکتر جعفری هستند، ادامه داد: این مرکز در بین مراکز تحقیقات بیومدیکال در کشور در سال 2019 براساس شاخصه ها رتبه نخست را کسب کرده است.

رییس  مرکز تحقیقات بیو تکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بيوتكنولوژی؛ دانشی برگرفته از گرايش های مختلف در شاخه های علوم زيستی است كه در ارتباط با بكار گيری ارگانيزم های زنده، اندامك های آنها، مولكول ها و فرآيندهای زيستی جهت بهبود و توسعه خدمات پزشكی، داروسازی، صنعتی، شيميايی و كشاورزی می باشد.

دکتر هادی زاده عنوان کرد: طراحی نانوپارتیکل های ایمنی زا بر ضد سرطان، بررسی مکانیزم های تمایز سلولی در بافت استخوان، تحقیق در زمینه مکانیزم های القای سلولهای پلوریپوتنت، مطالعات اپي ژنتيکي در سرطان، شناخت بيومارکرهاي مولکولي در سرطان، شناخت زمينه هاي ژنتيكي مستعد کننده در سرطان و بیماریهای قلبی – عروقی اولویت های تحقیقاتی این مرکز هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه بیوتکنولوژی مولکولی، شیمی دارویی، فرآورده های بیولوژیک، متابوليت های ثانويه و نانوبیوتکنولوژی دارویی رشته های فعال در این مرکز تحقیقات هستند، عنوان کرد: کسب مقام نخست مرکز پژوهشی برتر استان توسط مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در هجدهمین جشنواره و نمایشگاه پژوهش، فناوری و فن بازار خراسان رضوی و کسب مقام اول بیست و دومین جشنواره رازی از جمله افتخارات این مرکز است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه شاخص تولید علم این مرکز در سال 2019؛ 311 است، گفت: این مرکز تحقیقات از سال 1999 تا 2019 هزار و سیصد و77 مقاله داشته است که با این شاخص تولید علم 311  مقاله بوده که میزان استنادات به این مقالات ، 1342 بار استناد شده است.

رییس  مرکز تحقیقات بیو تکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه اچ ایندکس مرکز در کل 69 است ، تصریح کرد: تعداد اعضای هیات علمی فعال در این مرکز تحقیقات 12 نفر است و این مرکز در ارتباط گیری با مراکز خارج از کشور تاکنون موفق عمل کرده است به نحوی که 43 درصد مقالات با همکاری اساتید  و مراکز خارج از کشور انجام شده است.

دکتر هادی زاده گفت: از نظر توزیع مقالات براساس شاخص ضریب نفوذ 44 درصد کیو یک و 24 درصد کیو دو و 21 درصد کیو سه و کیو چهار فقط 9 درصد است.

همكاری مركز تحقیقات كنترل عفونت و بهداشت دست با سازمان جهانی بهداشت

  • PDF

رییس مركز تحقیقات كنترل عفونت و بهداشت دست دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: این مرکز همکاری های گسترده ای را در راستای کنترل عفونت در مراکز درمانی زیر پوشش با سازمان جهانی بهداشت دارد.

دکتر عبدالکریم حامدی در گفتگو با وب دا خاطر نشان کرد: این ارتباط در زمینه برگزاری سمینار و کنگره های تخصصی با حضور مسئولان سازمان بهداشت جهانی و اجرای طرح های پژوهشی در زمینه بهداشت دست، ارتقاء سطح سلامت و بررسی عوامل موثر بر سلامت جامعه و ایمنی بیمار است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه عفونت بيمارستاني يكي ازمعضلات قرن حاضر  به شمار می رود كه طي سالهاي اخير موجب ايجاد عفونتهاي مقاوم  وشديد بيمارستاني شده است خاطر نشان کرد: براساس آمار اعلام شده سالانه حدود دو ميليون مورد عفونت بيمارستاني در آمريكا به وقوع مي پيوندد. ميزان مرگ وميربدنبال عفونت بيمارستاني نيزاز۱۴.۸ تا ۷۱ درصد متغيربوده است.ميزان شيوع عفونت بيمارستاني در بسياري از كشورها در حدود ۱۰ درصد گزارش شده است.

رییس مركز تحقیقات كنترل عفونت و بهداشت دست دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه عفونت دستگاه ادراري، زخم جراحي، دستگاه تنفس تحتاني و خون از جمله مهم ترین عفونت هایی است که عموم مردم به آن مبتلا می شوند، ابراز کرد: عفونتهاي بيمارستاني درسال۱۹۹۵درآمريكاهزينه اي معادل۵.۴ميليارد دلار در بر داشته است.

دکتر حامدی با تاکید بر اینکه  این مرکز تحقیقات در سال ۹۱ با عنوان مرکز کنترل عفونت و بهداشت دست ایجاد شد، تصریح کرد: نام این مرکز تحقیقات به دلیل تاکید وزارت بهداشت بر جزئی کردن امور به این نام گذاشته شد تا به بیماریهای عفونی با تکیه بر مسائل پیرامون دست  پرداخته شود زیرا اکثر عفونت ها وبه خصوص عفونت های بیمارستانی  که موجب بیماریهای سخت و یا حتی مرگ ومیر می شود نیز منشا آن انتقال از طریق دست دارد.

وی با بیان اینکه در این مرکز، تحقیقات گسترده ای در زمینه بیماریهای عفونی انجام شده است، ابراز کرد: تحقیقات در خصوص بیماری سل و تحقیق در زمینه اثربخشی واکسن آنفولانزا نیز انجام شده است.

دکتر حامدی ؛همكاری مركز تحقیقات كنترل عفونت و بهداشت دست با موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشكی ایران(NIMAD) را از دیگر اقدامات این مرکز برشمرد و گفت: برگزاری كارگاه آموزش، آموزش دهنده ها (TTT) با همكاری پروفسور پیتت بصورت سالانه در مشهد، شیراز و رشت و  حضور اعضا مركز تحقیقات بعنوان سخنران در كنگره عفونی اطفال و بزرگداشت استاد دكتر سیادتی –آبان 98 از دیگر فعالیتهای مرکز می باشد.

رئیس مركز تحقیقات كنترل عفونت و بهداشت دست دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنین اذعان کرد: دكتر محمدحسن اعلمی معاون آموزشی و بهداشتی مركز تحقیقات در كنگره ICPIC 2019 (سوییس ) كه در رابطه با كنترل عفونت بین المللی بود شركت نمود و از دستاوردهای آن كنگره در مركز استفاده می شود همچنین دكتر اعلمی در اجلاس وزرای بهداشت جهان به عنوان ایمنی بیمار در 27 فوریه 2020 سوییس بعنوان سخنران و رئیس پنل كنترل عفونت حضور خواهند داشت.