برگزاری همایش چالشهای تشخیصی و درمانی ( DVT ) در بیماران تروما

  • PDF

همایش چالشهای تشخیصی و درمانی ترومبوز وریدی ( DVT  ) در بیماران تروما در بیمارستان شهید کامیاب از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.

دبیر علمی همایش چالشهای تشخیصی و درمانی ( DVT  ) در گفتگو با وب دا اظهار کرد: این همایش با حضور اعضای هیات علمی  و متخصصین جراحی ارتوپدی، مغز و اعصاب، قلب و عروق، توراکس، جراحی عمومی و عروق با محوریت تازه های تشخیصی و پیشگیری از ایجاد ترومبوزهای وریدی عمقی به ویژه در بیماران تروما برگزار شد.

دکتر سید هادی حسینیان خاطر نشان کرد: در این همایش گایدلاین های معتبر دنیا و جدیدترین اطلاعات و درمانهای داروئی ، جراحی و بررسی چالشهای مرتبط با DVT  به ویژه در بیماران دچار تروماهای متعدد اندام ها ، ستون فقرات ، شکم و لگن ارائه شد.

 عضو هیأت علمی و معاون آموزشی و سلامت بیمارستان شهید کامیاب خاطر نشان کرد: ترومبوز وریدی یکی از علل مرگ و میر قابل پیشگیری در بیمارستان ها به شمار می رود که در این بیماری وریدهای اندام ها به ویژه اندام تحتانی دچار ترومبوز یا گرفتگی می شود و با علائمی مثل ادم و تورم اندام ، درد و قرمزی بروز کرده و ممکن است منجر به عوارض شدیدی مثل آمبولی ریه شود .

دکتر حسینیان با تاکید براینکه  پیشگیری مهمترین نکته در بیماران گرفتگی وریدی است تصریح کرد:  امروزه درمان های داروئی و مکانیکی جدیدی در دنیا برای درمان این بیماری وجود دارد که خوشبختانه در کشور ما نیز این درمان ها به روز شده و در دسترس قرار دارد.

مشهد میزبان سومین کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی

  • PDF

سومین کنگره بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی فروردین سال آینده با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود.

به گزارش وب دا، این کنگره در محورهای پیشرفت های بالینی در تحقیقات سلول های بنیادی،فن آوری های نوظهور در زیست شناسی سلول های بنیادی، کاربردهای سیستم ایمنی سلولهای بنیادی مزانشیمی،نقشهای فیزیولوژیکی و پاتولوژیک وزیکولهای خارج سلولی،برنامه های جدید Theranostic از EV،فن آوری های EV در کلینیک و صنعت،مهندسی ژن و ژن درمانی مبتنی بر سلول، داروی هدفمند،رویکرد اقتصادی به سلول درمانی،جهانگردی و سلول درمانی در ایران 25 و 26 فروردین در مشهد برگزار می شود.

این کنگره به منظور رشد و توسعه دانش و فناوری های سلول های بنیادی به همت سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، انجمن ژنتیک ایران، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، پژوهشگاه رویان و دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود.

مهلت ارسال مقاله به این کنگره تا 30 بهمن خواهد بود و علاقمندان تا 23 فروردین مهلت دارند برای شرکت در این کنگره نام نویسی کنند.

مخاطبان برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند به اینجا مراجعه کنند.

سو تغذیه بیمارستانی یکی از چالش های مهم در روند درمان بیماری است

  • PDF

دبیر علمی همایش بین‌المللی تغذیه بالینی ایران اظهار کرد: حمایت های تغذیه ای بیمارستانی به منظور رفع سوء تغذیه بالینی ضرورتی انکار ناپذیر است.

به گزارش وب دا، دکتر نوروزی در حاشیه برگزاری همایش بین‌المللی تغذیه بالینی ایران با اشاره به اینکه سوءتغذیه بیمارستانی یکی از چالش های مهم در روند درمان بیماری است، خاطر نشان کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده به طور میانگین سوءتغذیه در جامعه 24درصداست و  در بخش های بیمارستانی به عنوان نمونه" بیمارستان قائم مشهد" 38درصد است.

دانشیار گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در بخش مراقبت های ویژه سوءتغذیه حدود 56درصد است، گفت :سوءتغذیه بیمارستانی اثرات منفی زیادی در روند بهبودی بیمار خواهد داشت از ان جمله می توان به افزایش مدت بستری، ابتلا به عفونت بیمارستانی و بالا رفتن هزینه های درمانی اشاره کرد.  

دکتر نوروزی با اشاره به اینکه در همین راستا حمایت های تغذیه ای از بیماران یک ضرورت است، عنوان کرد :غذای استاندارد در سه وعده اصلی و دو میان وعده یکی از موارد حمایت های تغذیه ای به شمار می رود.  

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه می توان براساس نظر  متخصص تغذیه مکمل های مخصوص به صورت خوراکی یا وریدی برای بیمار در نظر گرفته شود، ابراز کرد :برای بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه باید توجه داشت که می توان از طریق تزریق وریدی پروتئین و ویتامین های مورد نیاز بدن را به بیمار رساند.

دبیر علمی همایش بین‌المللی تغذیه بالینی ایران گفت :در منزل نیز اگر بیمار نیاز به رژیم غذایی خاصی داشته باشد پزشک به خانواده نکات لازم را ارائه خواهد کرد.

سومین همایش بین المللی تغذیه بالینی ایران  با حضور اندیشمندان و صاحبنظرانی از کشورهای اروپایی و آسیایی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در محورهای تغذیه در بیماران با شرایط بحرانی (بیماران بستری در ICU)؛رژیمهای غذایی ویژه و بیماریها (شامل رژیمهای کتوژنیک، بدون گلوتن و Low FODMAP)؛روزه و سلامت؛تغذیه در کاشکسی و سارکوپنی؛چاقی و درمان آن؛کترینگ بیمارستانی؛اعتباربخشی آموزشی و ارزیابی گروههای تغذیه دانشگاههای کشور؛شرایط مرجعیت علوم تغذیه در منطقه و آمایش سرزمینی تغذیه بیمارستانی طی روزهای 28 الی 30 بهمن در حال برگزاری است.

 

 

 

آغاز به کار کنگره بین المللی تغذیه بالینی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

سومین همایش بین المللی تغذیه بالینی ایران  با حضور اندیشمندان و صاحبنظرانی از کشورهای اروپایی و آسیایی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز به کار کرد.

به گزارش وب دا، این کنگره در محورهای تغذیه در بیماران با شرایط بحرانی (بیماران بستری در ICU)؛رژیمهای غذایی ویژه و بیماریها (شامل رژیمهای کتوژنیک، بدون گلوتن و Low FODMAP)؛روزه و سلامت؛تغذیه در کاشکسی و سارکوپنی؛چاقی و درمان آن؛کترینگ بیمارستانی؛اعتباربخشی آموزشی و ارزیابی گروههای تغذیه دانشگاههای کشور؛شرایط مرجعیت علوم تغذیه در منطقه و آمایش سرزمینی تغذیه بیمارستانی طی روزهای 28 الی 30 بهمن در حال برگزاری است.

علاوه بر ارائه سخنرانی های تخصصی، برگزاری یازده سمپوزیوم با عنوان های  تغذیه در شرایط بحرانی، رژیم درمانی در بیماریهای ویژه، روزه‌داری و سلامت، تغذیه در بیماران سرطانی، التهاب و سوء تغذیه،  درمان چاقی، سوء تغذیه بیمارستانی ، خدمات غذایی بیمارستانی، تغذیه در سارکوپنی، سمپوزیوم علمی NutritionDay و رژیم درمانی در بیماریهای ویژه برگزار می  شود.

دبیر علمی سومین همایش بین المللی تغذیه بالینی ایران در حاشیه مراسم افتتاح این کنگره در گفتگو با وب دا اظهار کرد: در مدت زمان فراخوان، 320 مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شد که از این تعداد 136 مقاله در قالب پوستر و سخنرانی پذیرفته شده است.

دکتر عبدالرضا نوروزی تصریح کرد: علاوه براین 7 مهمان خارجی ویژه نیز از کشورهای همسایه آسیایی و اروپایی در این کنگره حضور دارند که هر کدام حداقل دو سخنرانی خواهند داشت.

دبیر علمی همایش بین‌المللی تغذیه بالینی ایران افزود: رئیس انجمن تغذیه بالینی، اساتید دانشگاه وین اتریش، رئیس انجمن تغذیه بالینی آسیا، رئیس انجمن کشور اندونزی از جمله مهمانان ویژه هستند که به جز سخنرانی کارگاههای بین المللی نیز برگزار خواهند کرد.

دبیر علمی همایش بین‌المللی تغذیه بالینی ایران با بیان اینکه این همایش با شعار "مبارزه با سوءتغذیه بیمارستانی" در نظر دارد به تبادل نظر و ارائه آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی برای بهبود خدمات تغذیه بالینی در بیمارستانها بپردازد اظهار کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده میزان ابتلا به سوءتغذیه متوسط و شدید در "بیماران بستری در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستانی" حدود ۶۰ درصد برآورد می‌شود.

وی ادامه داد: در بخش مراقبتهای ویژه به دلیل شرایط بیمار و بی‌میلی به صرف غذا سوءتغذیه بیشتر دیده می‌شود که این امر احتمال ابتلای به عفونت، افزایش مدت زمان بستری و بهبودی دیرتر زخمهای ناشی از اعمال جراحی را به دنبال دارد.

عضو هیات علمی گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بررسیهای بالینی نشان داده مهمترین مشکل تغذیه‌ای در بیمارستانهای کشور، سوءتغذیه و عدم کفایت تغذیه‌ای می‌باشد که رفع آن نیازمند ارائه خدمات تغذیه‌ای، آماده‌سازی رهنمودی بالینی درمانی و بکارگیری آخرین فناوریهای دارویی و غذایی در این زمینه است.