کاشت صد اصله نهال به مناسبت صد سال خدمت آکادمیک مامایی

  • PDF

همزمان با صدمین سال تاسیس رشته آکادمیک مامایی در ایران، همایش سالگرد مامایی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود و با توجه به این موضوع که مادر باردار نماد سبزی و رویش در خانواده است ، صد اصله نهال به این مناسبت در محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد کاشته شد.

به گزارش وب دا، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مراسم درختکاری با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در حیطه مادران باردار وظیفه بزرگی در حوزه بهداشت ودرمان است، اظهار کرد:  خدمات مامایی در یک صد اخیر در کشور موجب سلامت مادران باردار و کودکان شد و به همین منظور همایشی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد طی روزهای 20 الی 21 آذر ماه برگزار می شود.

دکتر شاپور بدیعی خاطر نشان کرد:علاوه براین به شکل نمادین نیز آیین درختکاری صورت گرفته تا به شکل نمادین سبزی و سلامت همیشه در کنار خانواده ایرانی باشد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه مادر اساس خانواده است بیان کرد: در زمینه حفظ سلامت مادران باردار تلاشهای  بی نظیری  از سوی ماما انجام شده است که باعث شده شاخص مرگ و میر مادران باردار که قبل از انقلاب بالای صد بوده در حال حاضر به کمتر از 20 برسد.

دکتر بدیعی اظهار کرد: آمار مرگ و میر مادران باردار در سال گذشته به اندازه ای کنترل شده بود که دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به دریافت تندیس بهترین فعالیت در حوزه کنترل مرگ و میر مادران شد.

مدیر اداره مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه اولین مدرسه مامایی در سال 1298 در تهران افتتاح شد، عنوان کرد:  امسال به مناسبت یکصدمین سالگرد مامایی آکادمیک یک همایش در روزهای  20 و21 آذرماه در تالار ابن سینا برگزار می شود.

فرخی با بیان اینکه امیدواریم نسل های بعدی از دستاوردهای این رشته مراقبت کنند و حرمت این رشته را بدانند، افزود:  رشته مامایی از قدیمی ترین و اولین رشته های دانشگاه علوم پزشکی مشهد است چراکه جامعه به این خدمات نیازمند است.

مدیر اداره مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: در حال حاضر حدود 150 هزار ماما در کل کشور  در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری حضور دارند و مشغول خدمت رسانی به جامعه مادران باردار هستند .

فرخی بیان کرد: در گذشته مرگ و میر مادر در ایران آمار بالایی بوده  است اما اکنون با لطف و همت ماما و متخصصین زنان و با آکادمیک کردن رشته مامایی خدمات خوبی به مردم ارائه می شود.

وی عنوان کرد:در حال حاضر کشور ما یکی از کشورهای موفق در حوزه کاهش مرگ و میر مادران باردار در سطح خاورمیانه است .

مدیر اداره مامایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: براساس آمار سازمان جهانی بهداشت آمار مرگ و میر مادران باردار در کشور ما  16 در صد هزار تولد زنده و در مشهد 13و نیم درصد در صد هزار زایمان تولد زنده است که امیداوریم این شاخص کاهش پیدا کند و شاهد مرگ مادری که قابل پیشگیری بوده نباشیم و همه کودکان در دامن مادر پرورش یابند.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد میزبان کنگره ملی علم خواب

  • PDF

  کنگره ملی علم خواب ۲۷ الی ۲۹ آذر ماه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود.

به گزارش وب دا، این کنگره در محورهای بيخوابی و كم خوابي،پرخوابی/ نارکولپسی،خواب و اختلالات ريتم سيركادين ،اختلالات خواب و مشاغل ،اختلالات تنفسي حين خواب،خواب در كودكان،خواب در سالمندان،اختلالات حركتي حين خواب/ سندروم پای بیقرار،پاراسومنیا،خواب در بيماريهاي طبي و جراحی ،خواب در بيماريهاي روانپزشكي،علوم اعصاب شناختی و خواب ،نقش طب مکمل و تلفیقی در خواب ،کاربرد انفورماتیک پزشکی در اختلالات خواب،کاربرد فناوری در اختلالات خواب، اختراعات در حوزه علم خواب در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود.

دبیر علمی کنگره ملی علم خواب در گفتگو با وب دا با بیان اینکه هر انسان حدود ۲۵ سال از عمر خود را در خواب مي گذراند اظهار کرد: تا چند دهه قبل از خواب بعنوان يك مرحله منفعل از زندگي ياد مي شد اما امروزه مشخص شده است كه بسياري از جنبه هاي جسمي و رواني انسان در خواب ساخته يا بازسازي مي شود و به همين علت در سالهاي اخير توجه به علم خواب و اختلالات آن بصورت روزافزوني در دنيا گسترش يافته است.

دکتر مهناز امینی خاطر نشان کرد: به منظور توجه بیشتر به مقوله علمی خواب دانشگاه علوم پزشكي مشهد بر آن شده است با همكاري دانشگاههاي تراز اول كشور كنگره ملی علم خواب را با حضور اساتيد، دانشجويان و علاقمندان رشته هاي وابسته برگزار نماید.

این کنگره به همت دانشگاه علوم پزشكي مشهد و با همكاري مركز تحقيقات بيماري هاي ريه و مركز تحقيقات علوم رفتاري دانشگاه و همچنين با مساعدت دانشكده مهندسي دانشگاه فردوسي مشهد و دانشگاه بين المللي امام رضا (ع) برگزار می شود.

 

 

دانشگاه علوم پزشکی مشهد میزبان همایش کشوری ۱۰۰ سال فعالیت مامایی

  • PDF

نشست هماهنگی مسئولان برگزاری همایش کشوری ۱۰۰ سال فعالیت مامایی با سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.

به گزارش وب دا، این نشست که با حضور دکتر بحرینی سرپرست دانشگاه، دکتر بدیعی معاون درمان و مسئولان برگزاری همایش کشوری 100 سال فعالیت مامایی برگزار شد، در گزارشی اقدامات انجام شده در راستای برگزاری این همایش ارائه شد.

این همایش ۲۰ و ۲۱ آذر ماه سال جاری در محورهای زایمان ایمن،  بارداری پرخطر، جنبه های روانشناختی در بارداری، سلامت جنسی، سلامت باروری و فرزندآوری، جنبه های اجتماعی و فرهنگی حرفه مامایی، نقش ماما در دفاع از حقوق زنان، اخلاق حرفه ای و ارتباطات، عفونتهای شایع ژنیتال در زنان، جایگاه مامایی در نظام سلامت،  مامایی در بحران و بلایای طبیعی، ارتقای کیفیت خدمات مامایی، طب مکمل در مامایی برگزار می شود.

قدمت رشته مامایی در ایران به شکل آموزش عالی  به ۱۰۰ سال قبل برمی‌گردد. اولین آموزشگاه مامایی به نام «مدرسه قابلگی» در بیمارستان بانوان (زنان) سابق شهر تهران در سال  ۱۲۹۸ تاسیس شد و پس از گذشت ۱۰ سال، اولین آموزشگاه عالی مامایی در سال ۱۳۰۸ شروع به کار کرد.در گذشته قابله به زنی گفته میشد که به صورت تجربی در امر زایمان خبره بود و به همین  جهت قابله ها از توانمندترین زنان در  هر جمعیتی محسوب میشدند. امروزه امکان ادامه تحصیل  برای ماماها تا دکترای تخصصی سلامت باروری و دکترای مامایی وجود دارد. ماماها در طی تاریخ بشریت  همواره حامی گروه زنان و در کنار آنان بودند. شعار روز جهانی ماما در سال ۲۰۱۹ «ماماها، مدافع حقوق زنان» انتخاب شده است که این مسئله بیانگر نقش پررنگ ماماها در سلامت زنان و جامعه را  نشان می دهد. سلامتی مهمترین حق هر فرد است و در این راستا سلامت مادر از اهمیت ویژه ای برخوردار است زایمان در عین حال که میتواند بهترین تجربه زندگی هر مادری باشد در صورت عدم مراقبت صحیح میتواند منجر به مرگ مادر بشود. ماماها نقش عمده ای در زمینه ارتقای سلامت باروری زنان و جامعه  دارند.

برگزاری مراسم گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه فردوسی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

مراسم گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه فردوسی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری، معاون بهداشت وزارت بهداشت، روسای دو دانشگاه تا کنون و جمعی از مدیران کشوری و استانی برگزار شد.

به گزارش وب دا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم با بیان اینکه  نقش استان خراسان رضوی در تاریخ تمدن، فرهنگ، عرفان، شعر و علوم سرزمین ایران انکار ناشدنی است اظهار کرد: خراسان خطه نام آوران تاریخ سهم مهمی در حوزه‌های مختلف علم، ادب، عرفان و علوم تاریخ تمدن ایران دارد و خراسانیان در گذشته در زمینه‌های مختلف تاریخ ساز بوده و امروز نیز به همت اندیشمندان، صاحبنظران و جوانان فرهیخته همچنان بخش مهمی از بار افتخارآفرینی این سرزمین را بردوش دارند.

دکتر منصور غلامی افزود: وجود مرقد مطهر امام هشتم (ع) نیز خیل عظیمی از دلدادگان ائمه اطهار (ع) را به این سو می‌کشد و گرامیداشت هفتادمین سال تاسیس دانشگاه فردوسی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد رخداد فرخنده‌ای است که در این خطه اتفاق افتاده و امیدواریم استادان، دانشجویان و سرمایه‌های متعدد این استان بهره‌های وافی و کافی از علم و دانش برای سرزمین عزیزمان داشته باشند.

وی ادامه داد: دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی مشهد ۲ دانشگاه مهم کشور هستند، دانشگاه فردوسی یکی از دانشگاه‌های بزرگ و موفق کشور است که شاخص‌های بالایی را کسب کرده و رتبه دوم دانشگاه‌های جامع کشور را دارد و در برخی شاخصه‌ها از قبیل جذب دانشجویان خارجی دارای رتبه اول است که این مهم می‌تواند به استحکام پیوند فرهنگی و عاطفی ایران با سایر کشورها بسیار کمک کند.

وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز جزو دانشگاه‌های برتر کشور به شمار می‌رود و ظرفیت ارائه انواع خدمات از این دانشگاه منشاء اثر بوده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: دانشگاه فردوسی مشهد در این هفتاد سال استادان، دانشمندان و علمای فراوانی را به خود دیده و تربیت کرده است، استادان گرانقدری همچون دکتر علی شریعتی، آشتیانی و شفیعی کدکنی دانش‌آموخته این دانشگاه بزرگ و کهن هستند لذا باید تلاش کنیم که این رویه حفظ شود و استادان گرانقدر برای ساخته شدن شخصیت‌های  علمی مورد نیاز آینده کشور همت کنند.

وی ادامه داد: ما در این دانشگاه استعدادهای بسیار داریم که استادان باید با تربیت بهینه آنها تلاش کنند انقطاع نسل بزرگان علمی سرزمین اتفاق نیفتد.

در این مراسم جمعی از روسای پیشین دانشگاه های فردوسی و علوم پزشکی مشهد ، استادان پیشکسوت و نخبگان دانشگاهی و دانش‌آموختگان این دانشگاه مورد تقدیر قرار گرفتند.

همچنین از فرش دستباف و تمبر یادبود هفتادهمین سالگرد تاسیس دانشگاه فردوسی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد رونمایی شد.